Bez skla se v kuchyni neobejdete
08.10.2008
Je málo odolné, křehké, aby nepůsobilo ušpiněně, byť je čisté, musí se leštit a může vás i zranit, a přesto má v každé domácnosti své místo. Řeč je o skle. Sebehezčí originální plastové kelímky mohou jen těžko nahradit požitek, který při pití nabízí křišťálová číše.
Málokdo už ví, že součástí téměř každé domácnosti se skleněné poháry staly teprve koncem 18. století, a to s nástupem průmyslové výroby. Do té doby bylo sklo majetkem pouze movitější občanů, a to ještě většinou pouze v několika kusech. Jeho účel byl totiž především reprezentativní.
Sklo uměli lidé vyrábět už v době bronzové. Konkrétní užitnou podobu mu však dali teprve staří Řekové. Od nich způsob využití a výroby skla převzali staří Římané a rozšířili ho po celé Evropě. Benátské sklo dodnes zůstává jedním z nejproslulejších a také nejstarších skel na světě.
Druhy skla
Jednotlivé typy skel se od sebe liší například hmotností, tvrdostí, schopností lomit světlo, odolností vůči teplu a podobně. Specifické vlastnosti jim dávají přísady užité již při jejich výrobě.
Mezi nejrozšířenější na našem trhu patří vápenatosodné, tzv. francouzské sklo. Jde o jednoduché spotřební sklo zhotovené tavením sklářského písku, sody a uhličitanu vápenatého. Vyrábí se z něj například láhve, okna a jednoduché sklenice.
Dalším, velmi oblíbeným sklem, je bezbarvý, jemný, čirý křišťál. Vytváří mnohem lepší lom světla, než předchozí druh. Používá se k výrobě sklenic, číší, džbánů a dárkových předmětů.
Dále trh nabízí olovnatý křišťál, nebo bórsilikátové sklo. Z olovnatého křišťálu vznikají broušené předměty, mnohdy velmi krásné a luxusní. Bórsilikátové sklo zase najdete v každé laboratoři.
Stolní sklo
Pokud jste se rozhodli doplnit výbavu v kuchyni o skleněné nádobí, určitě byste se při jeho výběru neměli řídit pouze cenou nebo designem. I když dnes již koupíte i kvalitní jednoduchou skleničku doslova za pár korun.
Stačí zavítat do supermarketu libovolného obchodního řetězce. Nápojové i jídelní sklo nabízí dokonce i prodejci s nábytkem. Sami majitelé barů a restaurací využívají k nákupu spotřebního skla tyto možnosti. Není tedy divu, že prodejců specializovaných na prodej skla notně ubylo.
Době, kdy se víno pilo doslova z čehokoliv, již naštěstí i u nás odzvonilo. Hrubé a těžké sklenice dnes v obchodech většinou ani běžně nenajdete. Stejně tak se rozšířili i variace základních tvarů tradičních napoleonek, whiskovek, otevřených a uzavřených sklenic na víno a vysokých fléten na šampus. Dnes každý lepší výrobce alkoholových nápojů (nejen destilátů, ale i vína a piva) doporučuje vychutnání svého moku z konkrétního, specifického modelu sklenice.
Dalším rozdílem bývá i velikost a objem skleněné nádoby. Na trhu najdete dvou, tří, čtyř i více decilitrové poháry. Dobré jméno ve světě znalců má český unikát – karlovarská obří číše, která letos slaví padesát let od zahájení své výroby.
Je dobré mít na paměti, že například sklenice na víno by zcela určitě měla být čirá a především jemná, aby nezkreslovala barvu vína, jako se to děje v případě barevného a hrubého skla. Dodržovat bychom měli i další dvě pravidla. Tím prvním je, že čím dražší víno budete chtít pít, tím větší číši byste k němu měli mít. Druhé je spíše radou. Těžší odrudy vín si lépe vychutnáte z velkých a otevřených sklenic, na lehká naopak používejte raději malé sklenice.
Nádoby na tekutiny ale nejsou jedinými skleněnými předměty, které plní kuchyňské linky v domácnostech. Žádnou výjimkou nejsou ani skleněné jídelní sety. Ty se narozdíl od sklenic vyrábějí většinou z barevného skla.
Právě barevné skleněné talíře se ovšem příliš nedoporučuje používat do mikrovlnné trouby. Za to se nemusíte bát, že si ho opotřebuje příborem.
Aby sklo zůstalo čiré
Každá sklenice časem ztrácí na půvabu. Zub času můžete ovlivnit jejich pečlivou údržbou. Nejviditelnější nečistotou na skle bývají usazeniny po čaji. Pokud ale sklenici nebo konvici po jeho užití co nejdříve vypláchnete, nevzhledných povlaků se bát nemusíte. Stane-li, že zapomenete, stačí je později setřít roztokem kyseliny citrónové.
Existují i myčky výhradně na skleněné nádobí. Mnohdy se ale od běžných typů liší pouze velikostí. Jsou o poznání menší, ale jinak v nich bez problémů můžete umývat i ostatní nádobí, které se vám do nich vejde.
Pokud máte v úmyslu sklenice mýt v myčce a ohřívat je společně s nápojem v mikrovlnné troubě, pak byste měli volit spíše levnější typy. Narozdíl od dražších kousků jsou odolnější a nebude vás tolik mrzet jejich případné poškození. Zcela určitě se ovšem vyvarujte levného asijského nádobí z tržnic.
Autor: Blanka Rudinská
Foto: Český-křišťál.cz, Inmagine
Článek byl zobrazen 9182 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Kuchyňské vybavení
Tipy na vánoční dárky pro milovníky vaření a stolování
Jelikož dobrých tipů na vánoční dárky není nikdy dost, přinášíme vám inspiraci ze světa vaření a stolování. Pokud některý z vašich blízkých patří k milovníkům dobrého jídla, zakládá si na pěkně prostřeném stole a kvalitním nádobí, možná mu zde vyberete vhodný dárek pod stromeček.
Revoluční novinka – snadný úklid s hadříkem Actifibre od Viledy
Úklid domácnosti není obecně příliš oblíbenou činností, a proto se snažíme si jej maximálně zjednodušit a zefektivnit. Možná také patříte k těm, kteří mají v komoře celý regál čisticích prostředků a hadříků pro různé povrchy. Co byste řekli hadříku, který se hodí na všechny povrchy a vyčistí je opravdu dokonale a dokonce bez čisticího prostředku?
Vstupujeme do světa prostírání
Prostírání se stalo téměř nezbytným doplňkem jídelního stolu. Chrání jej před znečištěním i poškozením, ale plní i neméně důležitou dekorační funkci. Právě to, jaký druh prostírání zvolíme, dodá našemu stolování tu správnou atmosféru.
Drátěný program – ideální pomocník při organizaci kuchyně i koupelny
Přestože je dnes na trhu mnoho možností, jak si pomoci při organizování skříněk a šuplíků, drátěný program neztrácí na oblibě a jsou dokonce místa, kde je nenahraditelný. Pomocí drátěného programu můžeme skladovat kořenky, láhve s vínem i kosmetiku v koupelně. A využití je pochopitelně mnohem širší…
Vybíráme kuchyňské váhy
Historie kuchyňských vah sahá daleko k počátkům lidstva. Již ve starověkém Římě se staly nezbytnou pomůckou při obchodování. Odvažovalo se na nich jak množství zboží, tak zlata a stříbra k vykoupení z otroctví i ze zajetí.
Jak vybrat odsavač par? Podle velikosti kuchyně i stylu vaření
V kuchyni každé moderní domácnosti je dnes možné narazit na odsavač par neboli digestoř. Slouží k odsávání par z místnosti, zbavuje nás nepříjemných pachů a pomáhá zamezit výskytu plísní. Na co se ale při výběru odsavače zaměřit? Jaká velikost, tvar a výkon bude pro naši kuchyni nejvhodnější?
Dárky na Vánoce - vrací se šunkovary a hitem jsou stále silikonové formy
Vánoce se neúprosně blíží a my už přemýšlíme, co zase budeme kupovat za dárky pod stromeček. Několik dobrých nápadů jsme si pro Vás připravili. Hlavně se nebát a všechno vyzkoušet!
Inteligentní parní hrnce a zdravé vaření
Tepelná úprava pokrmů pomocí páry je jedním z nejzdravějších a nejšetrnějších způsobů přípravy jídel. Zdravé vaření v páře umožňují parní hrnce, které fungují na principu horkovzdušné trouby. Nejenže si díky nim potraviny udrží svou přirozenou chuť, ale také veškeré vitamíny a minerály. Hrnce jsou praktické, úsporné a hodí se do jakékoliv domácnosti.