Kuchyňský ostrůvek - další pracovní plocha, úložný prostor i jídelní stůl
13.08.2024
Pokud máte v kuchyni dostatek místa, je kuchyňský ostrůvek skvělých řešením. Využít jej lze různě – jako další pracovní plochu, varné centrum nebo i jako barový pult nebo jídelní stůl. Kuchyňský ostrůvek může být dokonce i na kolečkách. Jak vybrat kuchyňský ostrůvek, jak jej zařídit a kam umístit, aby byl maximálně využitý? V článku najdete bohatou fotogalerii a množství inspirace.
Základní funkcí kuchyňského ostrůvku je nabídnout další pracovní plochu s množstvím úložných prostor, ať už ve formě výsuvných šuplíků, skříněk nebo otevřených polic, do kterých si uložíte třeba kuchařské knihy. Tato pracovní plocha je přitom dostupná ze všech 4 stran a při dostatečné hloubce a šířce jí může využívat i více osob najednou. Kromě další pracovní plochy vám umožní ostrůvek i vizuální kontakt s dalšími členy rodiny v propojeném prostoru obývacího pokoje s kuchyní. Pokud preferujete doporučené uspořádání kuchyně do tzv. pracovního trojúhelníku, můžete na kuchyňský ostrůvek umístit dřez nebo varnou desku.
Kuchyňský ostrůvek s varnou deskou v rustikální kuchyni. Foto: Oresi
Umístění, velikost a rozložení kuchyňského ostrůvku
Kuchyňský ostrůvek je umístěn zpravidla naproti hlavní části kuchyňské linky. Základním kritériem při plánování kuchyňského ostrůvku je dostatečný prostor kolem něj, který umožňuje volný pohyb. Mezi kuchyňskou linkou a ostrůvkem by měl zůstat prostor široký alespoň 90 centimetrů pro pohodlný průchod. Pokud se budou v místě průchodu otevírat dvířka skříněk, šuplíky nebo spotřebiče jako je myčka, trouba apod., pak je dobré nechat průchod alespoň 100 cm, ideálně 120 cm.
Kuchyňský ostrůvek si můžete pořídit i v rámci cenově dostupné sektorové kuchyně. Foto: XXXLutz
Při plánování velikosti kuchyňského ostrůvku si nejprve rozmyslete, jakou funkci by měl plnit a co na něm bude umístěno. Bude to pouze pracovní plocha nebo na ostrůvek budete chtít umístit např. dřez nebo varnou desku? Pokud bude kuchyňský ostrůvek pouze pracovní plocha, bude vám stačit hloubka 60 až 90 centimetrů. Šířka ostrůvku se odvíjí od konkrétní velikosti a dispozici kuchyně. Pokud máte místa spíše méně, bude vám stačit ostrůvek široký 120 cm. Pokud máte v kuchyni prostoru více, pak 180 centimetrů je pro ostrůvek optimální šířka.
Kuchyňský ostrůvek s tenkou pracovní deskou, na kterém je umístěn dřez. Velmi efektní jsou podsvícené skřínky. Foto: ArtRoom
Pokud budete chtít na ostrůvek umístit dřez nebo varnou desku, případně troubu, myslete na přívod vody, elektřiny a také odpady. Elektrické zásuvky se na kuchyňském ostrůvku budou hodit vždy, i když bude sloužit pouze jako pracovní plocha. Způsobů, jak vyřešit elektrické zásuvky na ostrůvku je hned několik – velmi elegantní jsou výsuvné sloupky se zásuvkami, výklopné zásuvkové boxy nebo jinak skryté zásuvky.
Elektrické zásuvky na kuchyňském ostrůvku lze vyřešit velmi elegantně - např. zásuvkovým boxem. Foto: VersaLogic
Elektrické zásuvky v tzv. kapse z boku kuchyňského ostrůvku. Foto: Bachmann
Pokud bude na kuchyňském ostrůvku varná deska, měli byste myslet i na umístění digestoře. V případě ostrůvku máte pouze dvě možnosti – instalace digestoře na strop nad varnou desku nebo odsavač par umístěný přímo na ostrůvku vedle varné desky nebo i jako součást varné desky. Umístění varné desky na ostrůvek si dobře promyslete zejména s ohledem na styl vaření. Pokud spíše dusíte, vaříte těstoviny, omáčky apod. pak to není problém. Pokud více smažíte a hrozí, že bude olej prskat všude kolem, pak varnou desku umístěte raději na část kuchyňské linky ke zdi, kterou jednoduše otřete.
Vestavěné stropní digestoře umístěné nad varnou deskou na kuchyňském ostrůvku. Vlevo odsavač par Faber, vpravo Falmec.
Odsavač par součást indukční varné desky. Foto: Airforce
Varná deska s integrovaným odsavačem par na kuchyňském ostrůvku. Foto: Bosch
Výsuvný odsavač par umístěný za varnou deskou na kuchyňském ostrůvku. Foto: Bosch
Kuchyňský ostrůvek a úložné prostory
Další funkcí, kterou ostrůvek bude plnit, je funkce úložná. Kuchyňský ostrůvek vám poskytne spoustu místa, kam můžete uložit nádobí, drobné spotřebiče, jako jsou mixéry, šlehače, roboty apod. V případě ostrůvků s hloubkou větší než 60 cm budete mít úložné prostory s obou stran. Ze strany kuchyně můžete mít talíře a hrnce, z druhé strany např. bar nebo prostírání a další pomůcky pro stolování, mísy nebo nádobí, které používáte pro sváteční příležitosti. Velmi často je v kuchyňském ostrůvku zabudovaná i lednice na víno. Při plánování úložných prostor a jejich rozložení myslete hlavně prakticky. V kuchyni by mělo být vše po ruce a dostupné - ideální jsou tedy plně výsuvné šuplíky. Pro bezpečný pohyb v kuchyni je pak nejvhodnější bezúchytkové otevírání, které lze navíc opatřit i různě pokročilými způsoby otevírání, kdy stačí na dvířka pouze poklepat nebo zatlačit kolenem a samy se otevřou.
Otevírání bezúchytkových čel šuplíku poklepáním. Foto: Blum
Osvětlení kuchyňského ostrůvku
Pracovní plocha v kuchyni by měla být dobře osvětlená a platí to i pro kuchyňský ostrůvek. Skvělým řešením můžou být závěsné designové lampy nebo panel se zapuštěnými bodovkami, který bude osvětlovat pouze kuchyňský ostrůvek. Osvětlení má i většina ostrůvkových digestoří, takže si můžete posvítit přímo na varnou desku.
Velký kuchyňský ostrůvek s varnou deskou a spoustou úložných prostor. Bodové osvětlení je zabudované v podhledu. Foto: ArtRoom
Kuchyňský ostrůvek s jídelním stolem
Častým a oblíbeným řešením je využití ostrůvku jako jídelního stolu nebo barového pultu, u kterého si můžete vypít kávu nebo se nasnídat. Aby bylo sezení pohodlné, je nutné část pracovní desky kuchyňského ostrůvku protáhnout do prostoru, abyste při sezení měli dost místa na nohy.
Velký kuchyňský ostrůvek s mycím centrem, varnou deskou a barovým pultem. Foto: Démos trade
Kuchyňský ostrůvek na kolečkách
Pokud oceníte variabilitu např. do menších kuchyní, můžete si vybrat i kuchyňský ostrůvek na kolečkách. Většinou se jedná o menší nepříliš těžké ostrůvky, které lze v případě potřeba posunout ke zdi, aby nepřekážely. U větších ostrůvků s kolečky je potřeba přizpůsobit konstrukci ostrůvku i nosnost koleček a jejich počet. V každém případě by kolečka alespoň na jedné straně měla mít brzdu, aby ostrůvek při práci nikam neodjížděl.
Menší kuchyňský ostrůvek na kolečkách se sklápecí deskou, kterou využijete jako barový pult. Foto: SoBuy
Text: redakce
Foto: archiv firem
Článek byl zobrazen 2071 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Kuchyňský nábytek
Nová řada zásuvek BLUM LEGRABOX pure - elegance v pohybu pro každý nábytek
Přímočarý, štíhlý a obzvlášť minimalistický design – takto prezentuje rakouský výrobce nábytkového kování Blum novou řadu zásuvek – systém LEGRABOX pure.
Regálové systémy na víno – víno ve sklepě musí být správně uloženo
Kvalitní víno se stalo běžnou součástí stolování nejen při slavnostních příležitostech. Takové víno ovšem vyžaduje určitou péči a správné skladování. Pokud máte vlastní sklep, místnost v suterénu, kde byste si rádi vybudovali vinotéku, budete potřebovat regály na vinné láhve a také připravit vínu ty správné podmínky. Jak na to?
Kuchyňský ostrůvek - další pracovní plocha, úložný prostor i jídelní stůl
Pokud máte v kuchyni dostatek místa, je kuchyňský ostrůvek skvělých řešením. Využít jej lze různě – jako další pracovní plochu, varné centrum nebo i jako barový pult nebo jídelní stůl. Kuchyňský ostrůvek může být dokonce i na kolečkách. Jak vybrat kuchyňský ostrůvek, jak jej zařídit a kam umístit, aby byl maximálně využitý? V článku najdete bohatou fotogalerii a množství inspirace.
Rustikální kuchyně se hodí na chalupu i do novostavby
Rustikální kuchyně máme většinou spojené se starými venkovskými domy a chalupami. I v novostavbě může vkusně navržená rustikální kuchyně působit jako klenot, zvláště pokud zapadá, do celkového pojetí domu. Jak tedy může vypadat rustikální kuchyně?
Kuchyňská linka na míru nebo hotová sestava?
Výběr kuchyňského nábytku je velmi důležitý zejména pro ty, kteří pravidelně vaří a tráví v kuchyni více času. Rozum nám velí nechat si vyrobit kuchyňskou linku na míru přesně podle našich představ. Pokud si ale vyberete dodavatele s dostatečně variabilní nabídkou, můžete si sestavit vhodnou kuchyni i ze sériově vyráběných dílů a výrazně tak ušetřit.
TRACHEA – nábytková dvířka No.1
Značka není jen logo výrobce. Mnohem důležitější je její obsah. Tedy to, co si pod ní zákazníci představují a jak ji vnímají. Prověřenou tradiční značku totiž chápeme současně i jako punc kvality konkrétního výrobku.
Blum – kuchyně v pohybu
Žádné vaření se neobejde bez tvůrčího nepořádku. Ve volné chvilce, třeba mezi mícháním polévky a přípravou dalšího chodu, si chceme trochu uklidit pracovní plochu. Posbíráme nepořádek a narazíme na problém. Máme plné ruce odpadků a musíme řešit, jak zdolat zavřený výsuv pro odpad. Výsledkem jsou špinavé úchytky, odpad popadaný na zem a zaneřáděná kuchyň.
Vaflovače a jiní pomocníci pro sladkou snídani
Den by měl začínat snídaní, mnoho lidí se ale vymlouvá, že na přípravu snídaně zkrátka nemá čas. Chutnou snídani si však můžete s chytrými elektrospotřebiči – vaflovači, palačinkovači nebo toustovači - připravit za několik málo minut. Na trhu dnes najdete celou řadu nejrůznějších kuchyňských pomocníků, kteří šetří čas, práci a připraví vám neodolatelnou sladkou snídani.