Vybíráte kuchyňský robot bez ramene? dTest přináší praktické tipy i postřehy z aktuálního testu
26.01.2021
Předností kuchyňských robotů bez ramene bývá pestrá nabídka speciálních nástavců. Díky nim pomohou nejen s přípravou těsta, ale i se šleháním, sekáním, mixováním nebo strouháním. Zástupci nezávislé spotřebitelské organizace dTest podrobili důkladným zkouškám 17 modelů a k užitečným tipům na výběr tak přidávají i poznatky o tom, jak si spotřebiče vedly v praxi.
Nákupní průvodce
1. Ujasněte si očekávání
Jak bylo řečeno, kuchyňské roboty bez ramene, nazývané též Food Processory, mohou být vybaveny řadou funkcí. Záleží ale na tom, jakým příslušenstvím disponují. „Jen u menšiny testovaných produktů byl součástí balení lis na citrusy, odšťavňovač nebo nástavec na hranolky,“ upřesňuje šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová. Předem si tedy ujasněte, s čím vším vám bude robot pomáhat a ověřte si, že je konkrétní model patřičně vybavený. Platí to i v případě, že si chcete nejdříve pořídit základ a příslušenství hodláte dokupovat později. To sice řada modelů umožňuje, neplatí však, že můžete ke každému přístroji dokoupit vše, co budete chtít. Přímo v obchodě se proto informujte, co a za jakou cenu lze k vámi vybranému kousku doobjednat.
2. Zvolte správný objem
Ve srovnání s kuchyňskými roboty s ramenem jsou Food Processory zpravidla kompaktnější, s čímž souvisí i menší rozměr hlavní mísy. Přesto jsou mezi jednotlivými modely rozdíly. „Vaříte-li pro velkou rodinu, určitě se vám vyplatí pořídit si robot s větším objemem i kapacitou mísy. První údaj je uváděn v milimetrech a odpovídá v míse vyznačené rysce. V aktuálním testu jsme měli spotřebiče s objemem od 1 000 do 2 400 ml. Obsah pak informuje o tom, s jakým maximálním množství mouky můžete pracovat při přípravě chlebového těsta. Testované roboty s nejnižším obsahem pojaly 340 g, ty s nejvyšším až 750 g,“ doplňuje za dTest Hana Hoffmannová.
3. Nepodceňujte detaily
S ohledem na manipulaci i usnadnění vybírejte i podle rozměrů a hmotnosti robota. Zatímco některé kompaktní modely můžete trvale nechat i kuchyňské lince, u jiných je třeba počítat spíše s uskladněním ve spíži. Před koupí také nezapomeňte prověřit délku přívodního kabelu, i v ní byl mezi testovanými produkty rozdíl, a to až 30 cm. Volte tedy podle dispozic vaší kuchyně, aby se vám s robotem dobře pracovalo. Čištění kuchyňských robotů bývá kvůli řadě skulinek a záhybů náročnější, a užitečným pomocníkem vám tak může být myčka. Ověřte si ale, zda ji pro očistu vámi vybraného modelu můžete využít. „Většina otestovaných modelů tuto možnost alespoň u části dílů nabízela, stále se však na trhu najdou přístroje, které mytí v myčce neumožňují,“ konstatuje Hana Hoffmannová.
Vybraný model si raději nechte předvést v obchodě. Zaměřte se na to, jak snadno či obtížně se sestavuje a rozebírá, jakým způsobem se nasazují či mění jednotlivé nástavce a zda vám vyhovují ovládací prvky. Tlačítka by měla jít dobře stisknout, knoflíky se musí otáčet bez drhnutí. V potaz vezměte i použité materiály. Plastové součástky jsou sice lehčí, ale mohou být více náchylné k poškrábání či promáčknutí. Kovové modely jsou zpravidla vůči poškození odolnější, pokud je však robot vyveden v lesklém provedení, počítejte s časově náročnějším čištěním povrchu, na němž bývají dobře vidět otisky prstů. Přímo v obchodě nezapomeňte zkontrolovat, zda v rámci dodávaného příslušenství nic nechybí.
Jak si vedly v testu?
Základní funkce prověřili v laboratoři dTestu u 17 modelů kuchyňských robotů bez ramene. Zkoušky zahrnovaly přípravu tří různých těst, šlehání bílků i smetany, přípravu majonézy, sekání, strouhání, krájení brambor a zpracování dětské výživy.
Sekání
Největší výzvou bylo pro některé modely sekání, a to především v případě bylinek. Nedostatečnou si za téměř nedotčenou petržel odnesly Philco PHFP 7725, Bravo B-4696 a Gorenje SBR1000BE, kterým se o moc lépe nevedlo ani při sekání cibule. Nejlépe si ve zkouškách zaměřených na sekání vedla čtveřice Kenwood FDM313SS, Philips HR7778/00, Philips HR7510/10 a Braun FP 3131.WH.
Šlehání
Zajímavé byly i výsledky šlehání, které je považováno za základní funkci tohoto typu spotřebiče. „Některé z modelů jsou však dodávány bez speciálního příslušenství a při šlehání bílků i smetany tak odvedly velmi slabý výkon. V řadě domácností se jedná o poměrně časté úkony, proto si při výběru spotřebiče raději ověřte, jaké možnosti jeho příslušenství v tomto směru nabízí,“ radí Hana Hoffmannová z nezávislé spotřebitelské organizace dTest.
Strouhání
Těžkou zkoušku představovalo i strouhání sýra. Hned 7 modelů dosáhlo na pouhé dostatečné hodnocení, nedostatečnou si vysloužil Philips HR7320/00. Jeho výsledek strouhání byl velmi nerovnoměrný, a navíc ze 150 g sýra nechal bez povšimnutí rovných 24 gramů, což odpovídá 15 % náplně. Králem strouhací disciplíny se stal Bosch MC812M844.
Příprava těsta
Z těst potrápilo roboty při přípravě nejvíce to palačinkové, kde slabší hodnocení 8 modelů souviselo především s vyšší pěnivostí směsi. U chlebového těsta získalo 5 modelů pouhé dostatečné hodnocení hlavně za nerovnoměrný tvar pecnu a velké otvory ve střídce. Naopak výrazná převaha dobrých či dokonce velmi dobrých známek padala za zpracování těsta na piškotový koláč.
Majonéza
Vcelku snadno si Food Processory poradily i s majonézou. Neobstál jen Gorenje SBR1000BE, u něhož se testující místo kompaktní a krémové majonézy dočkali tekuté směsi.
Bez problémů prošly testované kuchyňské roboty zátěžovou zkouškou a vysoká hodnocení zpravidla padala i za bezpečnost a spotřebu energie. Čtyři dostatečné udělili v dTestu za konstrukci, a to většinou za málo odolné nebo hůře pasující plastové díly. V souvislosti s obsluhou většina přístrojů obstála při plnění i vyprazdňování, potíže neměli testující ani s ovládacími panely, programováním nebo kontrolou přípravy pokrmu. „Slabinou deseti modelů však byla stabilita. Hned 6 z nich bylo hodnoceno nedostatečně, 4 jen o stupeň výše, a to za silnější vibrace při vyšší rychlosti nebo špatnou stabilitu při hnětení těsta a mixování,“ upřesňuje Hana Hoffmannová.
Podrobný postup i kompletní výsledky testu kuchyňských robotů bez ramene najdete na www.dtest.cz/roboty.
Foto: Kenwood, Philips
Přečtěte si také
Jak vybrat kuchyňský robot – sledujte materiály, příkon i příslušenství
Když kuchyňský robot umí i vařit
Kuchyňský robot – jaký zvolit materiál a jak jej udržovat a čistit?
Kuchyňský robot versus ruční šlehač, mixér a další přístroje
Článek byl zobrazen 10202 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Bílá technika a domácí spotřebiče
Jak vybrat správnou sušičku potravin?
Sušičky ovoce slouží ke snížení obsahu vody v surovinách. Jedná se o způsob dlouhodobé konzervace, při které přesně víte, co sušené plody obsahují. Sušení potravin je mnohem zdravější a zároveň bezpečnější způsob uchovávání potravin. Sušené ovoce, zelenina, bylinky, maso nebo houby, si uchovají svou přirozenou chuť, vůni i obsah vitamínů a zdravých látek mnohem déle.
Vybíráme lednici podle základních i nadstandardních funkcí
Základní funkcí lednice je udržovat potraviny v chladu nebo mrazu, resp. v daném teplotním rozmezí dle nastavení lednice. Existuje ale i spousta dalších funkcí a benefitů, které udržují potraviny déle čerstvé, nabízejí vyšší komfort při používání lednice nebo šetří energii. S čím vším se v nabídce můžete setkat?
Prací koule a ořechy neperou, ukázal test
Ochrana zdraví, životního prostředí, ušetření peněz a čisté, svěží oblečení. To všechno slibují výrobci pracích koulí, které mají být účinnou náhradou za neekologické prací prášky. Bohužel, jak nedávno ukázal časopis dTest, koule i ořechy na praní nemají vůbec žádný nebo jen minimální prací účinek.
Elektrický kráječ
Mezi praktické pomocníky, kteří si našli své místo v českých domácnostech, patří bezesporu i elektrický kráječ. Zatímco jeho ruční předchůdce se využíval především na krájení chleba, vlastnosti elektrického kráječe oceníte i při krájení zeleniny, salámů a sýrů.
Jaké vysavače jsou vhodné pro alergiky?
Alergií trpí téměř polovina Čechů, mnozí o tom dokonce ani neví. Nejčastěji jsou to potravinové alergie a alergie na prach, roztoče, zvířecí srst a pyly. Právě pro tuto skupinu alergiků je velmi důležitý pravidelný a důkladný úklid domácnosti. Jak tedy co nejvíce eliminovat alergeny v bytě?
Elektrické čističe obuvi pro pohodlné čištění nejen v kanceláři
Boty jsou odrazem naší osobnosti, proto bychom jim měli věnovat takovou péči, jakou si zaslouží. Ruční čištění je však velmi pracné a zdlouhavé. Udržovat obuv v čistotě nám může pomoci elektrický čistič bot či unikátní elektrická rohožka. Navíc některé čističe nabízí i možnost vyleštění obuvi a tak problém se špinavými botami už bude minulostí.
Malé spotřebiče do malé kuchyně
Jestliže také patříte k majitelům nepříliš velké kuchyně, jistě už jste se pozastavili nad tím, jak tuto místnost zařídit, aby byl vhodně využitý každý centimetr daného prostoru. Největším problémem bývají rozměrné kuchyňské spotřebiče, proto bychom jejich nákup neměli uspěchat a vybrat takové, které zohledňují stísněné prostory.
Vybíráte kuchyňský robot bez ramene? dTest přináší praktické tipy i postřehy z aktuálního testu
Předností kuchyňských robotů bez ramene bývá pestrá nabídka speciálních nástavců. Díky nim pomohou nejen s přípravou těsta, ale i se šleháním, sekáním, mixováním nebo strouháním. Zástupci nezávislé spotřebitelské organizace dTest podrobili důkladným zkouškám 17 modelů a k užitečným tipům na výběr tak přidávají i poznatky o tom, jak si spotřebiče vedly v praxi.