Smaltované nádobí slaví návrat do kuchyně i na chalupu
08.06.2011
Co se týče kuchyňského nádobí, setkáte se dnes na trhu s nepřeberným množstvím nejrůznějších materiálů. Jen jeden materiál však přečkal staletí a o své místo v českých kuchyních bojuje dodnes - smalt. Smaltované nádobí má své příznivce i odpůrce, pravdou však zůstává, že má své nesporné výhody, styl a půvab, a tak se k němu čím dál více hospodyněk vrací.
Ve své kuchyni chce mít každý takové nádobí pro přípravu jídla a pokrmů, které je mu sympatické a nějak blízké. Jestliže jste příznivci retra, jistě vám smaltované nádobí není cizí. Smalt je materiálem, který má svou historii a je prověřen stovkami let používání. Na výrobu nádobí se používal již ve starověké Číně a odtamtud se postupně dostal i do Evropy. Kdy se objevil v českých kuchyních poprvé, není přesně známo, ale u nás se těšil velké oblibě především v polovině 20. století. V devadesátých letech minulého století se zájem o tento druh nádobí utlumil, stalo se tak kvůli otevření zahraničního trhu a přívalu nových materiálů. Na trh přišly náhradní materiály, jako třeba hliník, sklo, keramika nebo umělá hmota. Nakonec se však zjistilo, že žádný z nich nedosahuje takových vlastností, jako klasická smaltovaná litina.
Smatlovaná forma na pečení, 1 450 Kč, Smalt
Teď však nastala doba, kdy už se mnozí z nás nechtějí honit za novinkami a inovacemi, ale spíše se za mnohými věcmi obracíme zpět. A netýká se to jen kuchyňského nádobí. České hospodyňky proto na smaltované nádobí nezanevřely a dnes opět objevují jeho kouzlo. Mnohé si je pamatují z časů svých babiček a znamená tak pro ně také jakousi nostalgii. V minulosti nechyběla snad v žádné domácnosti smaltovaná forma na bábovku, lívanečník, hrnec nebo pekáč. Mnozí z nás mají tyto kuchyňské poklady let dávno minulých stále doma schované, opatrujeme je jako vzpomínku nebo nám slouží k výzdobě interiéru.
11-dílná sada smaltovaného nádobí Orange (849 Kč), čajník (660 Kč), eshop Bavlnka
V současné době můžete sehnat smaltované nádobí v klasickém nebo moderním designu. Vyznačuje se stylovým provedením, krásným zdobením a malbami. Na trhu se setkáte s širokou nabídkou tohoto sortimentu, objevíte nejrůznější druhy i barvy smaltovaného nádobí. Nejžádanější jsou v dnešní době hrnce, pekáče, cibuláky a pečící formy všemožných tvarů (ryby, beránci, zajíci apod.). Oblíbené jsou rovněž smaltované misky s víčkem, které jsou vhodné zejména pro skladování potravin.
Kávová konvička (539 Kč), TORO Kitchen, sada smaltovanýh misek (155 Kč)
Z čeho je nádobí vyrobeno?
Smaltované nádobí se většinou vyrábí z litiny (slitina železa a uhlíku), jejíž povrch je opatřen smaltovou vrstvou. Je tak vhodné pro všechny typy sporáků – plynové, elektrické i moderní sklokeramické desky nebo indukční vařiče.
Hrnec s poklicí Levandule (287 až 431 Kč dle velikosti), smaltovaný hrnec 350 ml (89 Kč)
A proč je vlastně smaltované nádobí tolik oblíbené?
Smaltované nádobí má hned několik výhod, které při vaření pokrmů velmi oceníte.
- je snadno a rychle omyvatelné (i v myčce), neusazují se na něm totiž připálené nečistoty
- při vhodném zacházení má dlouhou životnost
- je zdravotně nezávadné, i při dlouhodobém používání tak můžete připravovat zdravé pokrmy
- příprava pokrmů je díky němu rychlá
- vzhledově je velmi estetické, má retro nádech
- šetří energii - využívá nakumulovanou energii
- vynikající tepelné vlastnosti, rozvádí teplo naprosto rovnoměrně - už se vám nestane, že část jídla spálíte a část bude nedovařená
Je však třeba zmínit také jeho případné nevýhody:
- nádobí je dost křehké, a proto musíte být při manipulaci s ním ostražitější
- může dojít k odloupnutí smaltové vrstvy a tím i ke zničení designu
V dnešní době se však na výrobu smaltovaného nádobí používají špičkové suroviny, které zajišťují odolnost těchto výrobků proti kyselinám a tepelným šokům. Životnost nádobí se tak značně zvyšuje.
Sada smaltovaného nádobí Corall (5 500 Kč), sada smaltovaného nádobí Rosso (6 300 Kč), Riess Kelomat
Své místo má smaltované nádobí dnes na mnoha chatách a chalupách, ale dostává se také do českých domácností, kde je kuchyň pojatá v retro či spíše v klasickém rustikálním stylu. Smalt zde splňuje veškeré požadavky na estetiku, každého zaujme svou originalitou a nápadem. Setkat se můžete i s ručně vyráběným smaltovaným nádobím, což mu zaručuje jedinečnost. Zakoupit tak můžete dokonce repliky starých forem.
- jap -
Foto: archiv firem
Související články
Jak vybrat nádobí pro děti?
Dózy na potraviny - uchovávejte potraviny kvalitně a zdravě
Zdravé vaření v nádobí s keramickým povrchem
Kuchyně v retro stylu
Článek byl zobrazen 43478 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Domácí potřeby a železářství
Broušení keramických nožů
I sebeodolnější a skvěle nabroušený keramický nůž se častým užívání opotřebovává a tak je potřeba jej alespoň jednou za tři roky nabrousit. Jestliže nůž používáme každý den, může u něj po několika letech , při nevhodném používání i několika týdnech, dojít ke ztupení čepele, v horším případě dokonce k jejímu mechanickému poškození.
Jak vybrat správnou sklenici na víno?
Taky už jste někdy bezradně stáli před policí se sklenicemi na víno a přemýšleli, k čemu je tolik různých tvarů a velikostí? Vybrat si tu správnou je trochu věda, ale víno z ní chutná podstatně lépe. Co tedy nabízí trh a jaké máte možnosti? Jaký je rozdíl mezi tvary? Pojďme se na to podívat.
Vakuování potravin prodlouží jejich trvanlivost
Skladovat potraviny tak, aby nepodlehly rychlé zkáze, uchovaly si chuť a neztratily nic na své kvalitě, umožňuje zmrazení, zavaření nebo nejmodernější a šetrný způsob - vakuové systémy. V době, kdy na zahrádce dozráva nejrůznější ovoce a zelenina a lesy jsou plné hub, vakuování potravin jistě oceníte.
Titanové nádobí se vyplatí
Pokud právě přemýšlíte nad výměnou starého nádobí za nové, pak rozhodně sáhněte po nádobí titanovém. Nejen že má výborné varné i pečící vlastnosti, ale také je v podstatě nezničitelné.
Actifibre – kouzelný mikrohadřík s aktivní absorpcí
Pro důkladný úklid potřebujeme kvalitní úklidové pomůcky – hadry, hadříky, houbičky a také čisticí prostředky. Existuje ale hadřík, který skvěle saje, dokonale čistí a vše zvládne i bez chemických čisticích prostředků. Jmenuje se Actifibre od Viledy.
Nevíte, čím obdarovat své blízké? Máme pro vás zajímavé tipy na vánoční dárky
O Vánocích chceme udělat svým blízkým, rodině a přátelům radost, ale často si lámeme hlavu s vhodným dárkem. Máme pro vás tipy na spoustu zajímavých dárků pro celou rodinu včetně domácích mazlíčků. Je-libo něco praktického, měkkého, zdravého nebo voňavého?
Jak prodloužit životnost oblečení? Správně perte, sušte a osvojte si pár fíglů
Klíčem k co nejdelší životnosti vašeho oblečení je správná péče – praní, žehlení, sušení i ukládání oblečení a bot. Pokud tedy chcete, aby vám vaše oblíbené kousky vydržely déle než pár týdnů, stačí dodržovat pár základních pravidel a fíglů. Přinášíme jednoduché tipy, jak prodloužit životnost vašeho šatníku a co nejdéle jeho nový vzhled.
Drátěný program
V dobách dávno minulých se drát v domácnosti objevoval jako nástroj k opravě různých kuchyňských doplňků. Mistři dráteníci, kteří chodívali dům od domu, dokázali spravit ledacos a hospodyně si je nemohly vynachválit. Časem se mnoho dráteníků usadilo a založilo vlastní dílny, kde vedle oprav vyráběli také drátěné zboží pro denní potřebu. Tam někde se nejspíš zrodil první drátěný program.