Na čerstvé koření a bylinky potřebujeme hmoždíř
26.07.2012
V kuchyni se při přípravě pokrmů neobejdeme bez koření. Pokud tedy chcete používat skutečně čerstvé bylinky a krásně aromatické koření, pořiďte si hmoždíř. Žádnou jinou technikou nedocílíte takové vůně a chuti právě jako pomocí drcení, tlučení a tření v hmoždíři. Hmoždíř by tak měl být neodmyslitelným pomocníkem každé dobré kuchařky či kuchaře.
Hmoždíř tvoří dostatečně hluboká miska se zdrsněným dnem a také palička, kterou se koření, bylinky nebo jiné přísady pomocí síly rukou rozmělní na prášek. Většina hmoždířů se skládá z glazované a neglazované části. Ta část, která není glazovaná na misce i paličce slouží pro lepší účinek drhnutí.
Kde se vzaly hmoždíře
Toto kuchyňské náčiní má svůj původ kdesi ve starověku, tehdy ovšem naši předkové rozmělňovali semena rostlin mezi dvěma kameny. Spodní kámen měl prohlubeň a sloužil jako miska, zatímco druhý musel být vypouklý a drtil semena. Postupem času se kameny začaly opracovávat tak, aby lépe vyhovovaly svému účelu. Nakonec vznikla klasická miska s palicí. Hmoždíře se tak používají již staletí a i naše babičky je používaly k drcení koření, bylinek či obilí.
Ještě trocha historie
Hmoždíře ovšem v minulosti nesloužily jen k tlučení cukru nebo koření, používaly se také v lékárnách. Vyráběly se nejčastěji ze zinku, který se dal velmi dobře povrchově upravovat, a pak také z bronzu. Některé hmoždíře byly na pohled velmi krásné, časté bylo zdobení reliéfy či antickými výjevy. Později se začaly vyrábět hmoždíře z litiny a mosazi. Hmoždíře však měly během první světové války ještě jiné uplatnění. Těm litinovým se říkalo hmoždíře náhražkové, protože je lidé dostávali výměnou za mosazné, z nichž se následně dělaly výstelky do kanónů. Některé staré litinové hmoždíře jsou tak sběratelsky cenné, zejména pak takové, které jsou označeny reliéfem s dělem, nesou nápisy Pro Patria či Aus grosse Zeit. Hmoždíře sloužily také k uzemnění radiopřijímače. Když bylo vynalezeno rádio, bylo potřeba jej řádně uzemnit a lidé to řešili tak, že do země zakopávali hmoždíře, ke kterým vedli drát.
Hmoždíř jako památka na minulost? Nikoliv!
V současnosti se však s hmoždíři již v mnoha moderních domácnostech nesetkáte. Z českých kuchyní se téměř vytratily, protože je nahradily výrobky moderní doby – tedy nejrůznější drtiče, mixéry na koření a podobně. Hmoždíře tak byly odsunuty do pozadí, protože mnozí lidé si už zkrátka odvykli vynakládat vlastní sílu a energii jen proto, aby získali voňavou přísadu do jídla. Každý jde dnes raději do obchodu a koupí si již nadrcené koření v sáčku.
Ale stejně tak, jako je v módě i architektuře „in“ návrat k tradicím a starým věcem, tak i v oblasti kuchyňského náčiní můžeme tento trend pozorovat. Hmoždíře zažívají svůj velký comeback, protože spousta lidí již zjistila, že nic nedokáže vytvořit tak krásnou a postupně se rozvíjející vůni koření právě jako hmoždíř. Pokud jste si tedy mysleli, že hmoždíře patří pouze do kuchyní starých babiček, jste na omylu. Jsou skvělým pomocníkem do kuchyně i v dnešní době.
Hmoždíře EDGE od designové společnosti Sagaform - menší za 465 Kč a větší za 1255 Kč
Hmoždíře současnosti
Hmoždíře se dnes vyrábějí z nejrůznějších materiálů, v různých barvách, tvarech i velikostech. Lidem ale nejde jen o jejich funkčnost, která musí být samozřejmě stoprocentní, ale také o to, aby byly designově propracované a zapadaly do interiéru kuchyně. Jsou tak nejen jedinečnou praktickou pomůckou, ale zároveň i vkusným dekorativním doplňkem.
Hmoždíř Orb od výrobce JOSEPH JOSEPH, 965 Kč
Keramický hmoždíř a palička ze dřeva s keramickou hlavou Emile Henry je možné mýt v myčce, 699 Kč
Hmoždíře mohou být dřevěné, porcelánové, žulové, mramorové, keramické, granitové, nebo nerezové s protiskluzovou úpravou. Vybrat si tak můžete takový, který se vám nejvíce hodí svou barvou či tvarem. Velmi oblíbené jsou v poslední době zejména hmoždíře z vysoce ušlechtilé a odolné keramiky, granitu a mramoru. Své zastánce však najdou i výrobky ze dřeva, nejčastěji se používá dřevo dubů, akácií nebo olivovníků. Setkáte se však také s hmoždíři s bambusovými prvky nejčastěji kombinovanými s keramikou.
Hmoždíř Tescoma PRESIDENT - vynikající pro přípravu tradičního pesta, drceného koření, bylinek, dochucovacích směsí apod. Vyrobeno z masivní přírodní žuly, 499 Kč
Skoro kapesní hmoždíř Tescoma ONLINE, 99 Kč
- jap -
Foto: archiv firem
Článek byl zobrazen 37712 krát.
Diskuze k článku
Mosazný hmoždíř
Shane | 09.02.2022 00:38:31
Vyrábí se ještě někde? Našel jsem jen staré na aukro za dost nestydaté ceny…
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Kuchyňské vybavení

Dárky na Vánoce - vrací se šunkovary a hitem jsou stále silikonové formy
Vánoce se neúprosně blíží a my už přemýšlíme, co zase budeme kupovat za dárky pod stromeček. Několik dobrých nápadů jsme si pro Vás připravili. Hlavně se nebát a všechno vyzkoušet!

Vinný sklep v bytě?
Kvalitní vína jsou dnes samozřejmou součástí našeho stolování. Takové víno si vyžaduje péči – a tu mu dnes můžeme snadno dopřát i doma. Bez ohledu na to, zda bydlíme v rodinném domě se sklepem nebo v cihlovém činžáku, kde do sklepa zatéká či ve vysušeném panelovém domě. Jak na to?

Blum – krásná a praktická kuchyň
O tom, jak by měla vypadat dokonalá kuchyň má každý trochu jiné představy. Někomu se líbí rustikální styl, jinému moderní hi-tec. Důležité však je, aby kuchyň nejen dobře vypadala, ale byla také co nejvíce praktická a plnila svou funkci. Měla by tedy splňovat tři nejdůležitější aspekty, což je plynulost, prostor a pohyb.

Lisy na česnek – užiteční pomocníci i designové doplňky do kuchyně
Česnek má v kuchyni své nenahraditelné místo a při přípravě řady pokrmů se bez něj zkrátka neobejdeme. Dokážete si představit třeba bramborák nebo špenát bez česneku? Nechybí ani v řadě polévek a pomazánek. Manipulace s ním však nebývá vždy jednoduchá, proto existuje několik moderních „udělátek“, které nám ji usnadní.

Nádobí vhodné do trouby
Dobře zvolené nádobí je nezbytné kuchyňské vybavení, bez kterého se při pečení v troubě neobejdete. Koupit to správné nádobí vhodné do trouby není vůbec jednoduché. Nabídka je veliká a každý výrobce se snaží pomocí triků a reklam přesvědčit, že právě jeho nádobí je to pravé ořechové. Přitom třeba ani neví, v jaké troubě pečete.

Silikonové nádobí a doplňky do kuchyně
Do moderní kuchyně silikon určitě patří. Vyrábějí se z něho zejména formy na pečení, neboť jeho tepelná vodivost zaručuje nejlepší výsledky při vaření a pečení. Kromě silikonového nádobí se v kuchyni velmi rychle ujala i řada užitečných drobností, které při vaření usnadní práci.

Jak vybrat nádobí pro děti?
Vybrat nádobí pro naše nejmenší bývá leckdy pořádný oříšek. Ačkoliv je na trhu k dostání nepřeberné množství nejrůznějších druhů, typů, tvarů i barev dětských příborů i sad nádobí, ne všechny splňují přísné hygienické normy, které zaručují jejich zdravotní nezávadnost. Proto byste měli při výběru vždy dávat opravdu dobrý pozor na to co kupujete.

Bez nožů se v kuchyni neobejdeme
Profesionální kuchaři si střeží své nože jako „oko v hlavě“ a spolu s originálními recepty a dovednostmi jsou součástí jejich kuchařského know-how. I méně zdatná kuchařka či kuchař si vaření bez nožů vlastně ani nedovede představit. Ovšem jde samozřejmě i o to, jaké nože používáme.