Šiju, šiju si kabátek...
11.01.2008
Doby, kdy jedinou možností, jak si pořídit něco slušného a elegantního na sebe, znamenalo ušít si to, jsou sice dávno pryč, přesto si šicí stroj v mnohých domácnostech ponechal stále své nezastupitelné místo. V následujících řádcích si nastíníme, na co se při jeho výběru zaměřit.
Šití jako hobby
Potřebujete-li občas jen zalátovat kalhoty či si šijete pouze pro své vlastní potěšení, bohatě vám poslouží základní šicí stroj, který lze pořídit v cenové relaci do pěti tisíc korun. Splňuje vše, co pro běžné šití potřebujete, včetně obšívání knoflíkových dírek, přičemž jednotlivé modely se od sebe liší především množstvím stehů, které máte na výběr. Aby vám stroj posloužil co nejdéle, měla by být jeho vnitřní konstrukce kovová, a nenechte se zmýlit tím, že z vnější strany zpravidla bývá kryta plastem. Vedle základní nabídky různých stehů jsou některé modely vybaveny i dalšími pomocnými funkcemi, jako je například automatický navlékač nitě či ponořitelný podavač, který umožňuje volnou manipulaci s látkou. Podobné funkce sice mohou usnadnit práci se strojem, ale při základním šití se bez nich většinou obejdete. Nemalé rozdíly jsou také v dodatečném příslušenství, které s koupí šicího stroje obdržíte. Mezi nejčastější patří různé patky, náhradní cívky a jehly či štětečky na čištění, ale vesměs se dá veškeré vybavení v případě potřeby dokoupit. V neposlední řadě rozhoduje i dobré jméno výrobce. U nás snad nejznámější značkou, která se s postupem času stala téměř synonymem pro šicí stroj, bývala Singrovka. Ale dnes už zdaleka nemusíte zůstat pouze u ní. Pověsti výborné kvality se těší i Husqvarna, Bernina či Pfaff a mezi oblíbené patří i česká Veronika či Zetina.
Když nám obyčejné šití nestačí
Profesionální či náruživé švadleny by měly zvážit, zda si namísto klasického stroje nepořídit přímo elektronický šicí stroj, jenž má v sobě zabudovaný miniaturní počítač. Ten řídí nejen rychlost samotného šití, ale jsou v něm přednastaveny i různé programy, díky kterým je práce mnohem pohodlnější a výsledek přesnější. Vysoká konkurence a neustálý vývoj ve světě technologií je příčinou toho, že dnešní moderní stroje nabízí však zdaleka víc, než jen na výběr z několika okrasných stehů. Stačí zasednout a vmžiku se vám zpod ruky vykouzlí nádherně vyšívané ornamenty, které dodají vašemu oblečení punc originality. Své vlastní motivy si navíc můžete navrhnout i vy sami. Nechybí samozřejmě speciální programy ani na dnes tak populární patchwork. Základní vyšívací stroje lze pořídit v průměru okolo 20 tisíc korun, za profesionálnější si však budete muset několikanásobně připlatit.
Autor: Ing.Kateřina Maňasová
Foto: archiv firem
Články s podobnou tématikou
Patchwork
Vyrobte si vlastní gelové svíčky
Ubrousková metoda
Je čas na nákup či výrobu adventního věnce
Firmy z tohoto oboru naleztene v sekci
Bílá technika a domácí spotřebiče
Článek byl zobrazen 10563 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Bazény Machov - plastové bazény se spolehlivou konstrukcí
Bazény Machov jsou vyrobeny z 8 mm tlustého plastu a díky silné výztuži a oboustranným extruderových svárům vydrží i divoké skákání a nepříznivé vlivy počasí. Záruka 5 až 10 let.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon Hybrid
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon Hybrid v sobě obsahují i řízení fotovoltaické elektrárny a bateriové úložiště. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.RD Rýmařov nabízí novinku - RD LARGO 110 za zaváděcí cenu
Největší dodavatel montovaných dřevostaveb RD Rýmařov přichází s novinkou LARGO 110 - prvních 20 domů do konce roku 2020 je za zaváděcí cenu!Umělé květiny FLORUM - zeleň bez starostí
Umělé květiny FLORUM jsou květiny nové generace, které vypadají jako živé, hodí se do interiéru i exteriéru.Moderní rodinné domy ze zateplených tvárnic Durisol
Zateplené tvárnice DURISOL mají řadu předností. Domy stavěné z tohoto systému jsou navíc moderní, promyšlené do posledního detailu a krásné. Prohlédněte si náš katalog RD!
Další články na téma Bílá technika a domácí spotřebiče

Filtrační konvice odstraní chlor i změkčí vodu
Voda z vodovodního kohoutku je sice velmi přísně kontrolována a je zdravotně nezávadná, mnohde se však lidé potýkají s její vysokou tvrdostí, která způsobuje usazování vodního kamene v kuchyňských přístrojích. Někomu také může vadit nepříjemný zápach a horší kvalita chuti vody zapříčiněná chlórem. Tyto problémy vám pomohou eliminovat či zcela odstranit filtrovací konvice.

Test odsavačů 2019: Levná digestoř od pachu nepomůže. Drahé si s ním poradí, ale boj s mastnotou prohrávají
Digestoř může být nedocenitelným pomocníkem, který kuchyň zbaví mastnoty, vlhkosti a pachu. Tu nejjednodušší pořídíte už za tisíc korun. Najít kvalitní přístroj za nízkou cenu je opravdový oříšek. Spotřebitelský časopis dTest otestoval 11 levnějších podvěsných a 4 mnohonásobně dražší svisle zabudované digestoře. Všestranně dobré výsledky ale nepředvedla žádná.

I vzduch potřebuje údržbu
Nároky na čistotu neustále stoupají. Používají se dokonalejší pračky, myčky nádobí, vysavače... Mnozí lidé si však stále neuvědomují, že důkladnou očistu a úpravu potřebuje i vzduch, který dýchají.

Vestavné myčky nádobí versus volně stojící – podle čeho se rozhodnout?
Většina majitelů nových kuchyní volí vestavnou myčku nádobí a počítá se s ní již při plánování kuchyně. Jsou ale situace, kdy vestavná myčka nemusí být tím nejlepším řešením a naopak se vám bude lépe hodit myčka volně stojící? Na co všechno byste měli při rozhodování myslet?

Jak fungují samočistící pyrolytické trouby?
Rádi a často pečete, ale nebaví vás troubu po každém použití složitě čistit a zbavovat ji připečených zbytků jídla? Řešením mohou být moderní pyrolytické trouby vybavené samočistícím systémem. Díky schopnosti spálit při vysoké teplotě všechny nečistoty bude vaše trouba stále jako nová a vy se nebudete muset o její údržbu vůbec starat.

Kuchyňský robot versus ruční šlehač, mixér a další přístroje
Základní funkce každého kuchyňského robota jsou velmi podobné ručnímu šlehači, ovšem s řadou výhod a dalších funkcí. V čem jsou kuchyňské roboty o tolik lepší, že se vyplatí do nich investovat tisíce korun?

Jak si vybrat mrazničku?
Dříve než se vydáte koupit mrazničku, měli byste si rozmyslet, co od ní očekáváte, a podle toho si teprve vybírat. Základní kritéria při nákupu mrazničky jsou spotřeba energie, užitný objem, kvalita, značka a samozřejmě cena.

Vybíráme pračku podle kapacity a rozměrů
Zatímco dříve byly standardem pračky s kapacitou 5 kg prádla a hloubkou nad 50 cm, dnes se stále častěji setkáme mnohem větší kapacitou bubnu, ale také i pračkami úzkými. Na co si dát pozor při nákupu pračky a s jakými rozměry se na trhu můžete setkat?