Pořizujeme si digestoř – podle čeho vybírat?
07.09.2007
Propojení kuchyně s obývacím pokojem patří mezi trendy nového bydlení. Vedle svých nesporných výhod, však s sebou přináší i řadu omezení. Jedním z nich je i linoucí se vůně připravovaného jídla po celém bytě. Proto je dnes téměř nezbytností pořídit si kvalitní digestoř, která veškeré pachy a páry zachytí. Podívejme se, na co se při jejím výběru zaměřit.
Typ digestoře
V současné době se setkáme se dvěma základními typy digestoří, s filtrovými nebo s přímým odtahem. Filtrové digestoře fungují na principu recirkulace vzduchu. Ten je proháněn přes uhlovodíkový filtr, na kterém se zachycují veškeré mastnoty a nečistoty. Filtr je nutné jednou až dvakrát do roka vyměnit, a to v závislosti na četnosti vaření. Vedle této nezbytné údržby patří mezi další nevýhody i to, že filtrové digestoře nezachycují páru, jež se uvolňuje při vaření. Při nedostatečném větrání se tak mohou v místnosti časem začít objevovat plísně. Z tohoto důvodu se filtrové digestoře používají spíše jako náhradní řešení v těch domácnostech, kde nelze zajistit přímý odtah vzduchu.
O mnoho účinější jsou digestoře s přímým odtahem, který je nejčastěji odveden do světlíku či ventilační šachty. I zde je však nutné dodržet určitá pravidla. Vzdálenost mezi vývodem a tělem digestoře by měla být co nejkratší. Vzduch je veden v odtahové trubici, která by pro vyšší účinek měla být hladká a bez zbytečných ohybů. Jedinou nevýhodou těchto digestoří je, že vedle pachů odvádí ven z místnosti i teplo, čemuž ale lze zabránit použitím filtru.
Výkon
Jakákoliv digestoř by měla vyměnit vzduch v místnosti alespoň desetkrát za hodinu. Požadovaný výkon digestoře tudíž závisí na velikosti kuchyně, přičemž platí, že čím menší místnost, tím je nutná častější výměna vzduchu. Je-li kuchyň integrovaná v obytném prostoru, měl by výkon digestoře dosahovat alespoň 600 m3/h.
Spolu s výkonem úzce souvisí i hlučnost. Ta by ani při nejvyšším výkonu neměla překročit hranici 60 decibelů.
Design
Ačkoliv výběr digestoře bychom měli podřídit především jejímu výkonu, i design hraje nezanedbatelnou roli. Na pomyslném žebříčku popularity se tak stále drží nerezové digestoře v kombinaci se sklem. Jejich elegance je však vykoupena poměrně náročnou údržbou povrchu, proto v tomto případě raději volte z ryze praktických důvodů matnější materiály. Pokud si s nekonečným leštěním nechcete hlavu lámat vůbec, pořiďte si vestavnou digestoř, jejíž odtahová trubice je schována přímo v kuchyňské skřínce. Ušetříte tím nejen čas při úklidu, ale i nějakou tu korunu, neboť vestavné digestoře jsou přeci jen o něco levnější než jejich komínové kolegyně.
Text: Ing. Kateřina Maňasová
Foto: archiv firem Elica, De Dietrich, Whirlpool
Články s podobnou tématikou
Vaření bez par
Odsávaní par
Poradna: Rekonstrukce kuchyně a koupelny
Malá kuchyň - více přemýšlení
Vaříme, ale kde a na čem?
Dřezy z umělého kamene jsou téměř nezničitelné
Volba kuchyňské linky
Drtiče odpadků
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Bílá technika a domácí spotřebiče
Článek byl zobrazen 14833 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Kuchyňské vybavení
Kupujeme výhodně kuchyňský dřez
Elitní značku Schock, jedničku v oblasti kuchyňských dřezů z kompozitních materiálů, neboli granitových dřezů známe jako spolehlivého partnera na českém trhu již více než 10 let.
Montáž dřezu – jaký způsob usazení vybrat?
Pokud právě vybíráte kuchyňský dřez, možná už jste se dozvěděli, že se nerozlišují jen podle materiálu, tvaru či velikosti, ale také podle způsobu montáže. Nejběžnější je sice montáž shora na pracovní desku, ale na oblibě zvláště v moderních novostavbách nabývají i jiné možnosti. Jaké jsou plusy a mínusy jednotlivých řešení?
Jak vybrat nádobí pro děti?
Vybrat nádobí pro naše nejmenší bývá leckdy pořádný oříšek. Ačkoliv je na trhu k dostání nepřeberné množství nejrůznějších druhů, typů, tvarů i barev dětských příborů i sad nádobí, ne všechny splňují přísné hygienické normy, které zaručují jejich zdravotní nezávadnost. Proto byste měli při výběru vždy dávat opravdu dobrý pozor na to co kupujete.
Drtiče odpadků
Drtiče odpadků jsou značných přínosem ke zdravějšímu a hygieničtějšímu prostředí. Ulehčením práce jsou také pro ty, kteří by rádi třídili odpad, ale nechtějí nikde dlouho skladovat zbytky jídla.
Podle čeho vybírat kuchyňskou baterii?
Kuchyňská neboli dřezová baterie je, jak název napovídá, umístěna u kuchyňského dřezu. Kromě materiálu, barvy a stylu si můžete zvolit také baterii se sprchou nebo baterii s vestavěným ohřevem vody. A zajímavou a cenově výhodnou variantou můžou být také sety baterie a dřezu.
Český porcelán je znovu IN!
Jídlo a pití patří ke každodenním činnostem v našem životě. Ovšem na čem pokrmy servírujeme a do čeho naléváme nápoje je velmi individuální. Neřešíte to nebo si chcete stolování užít?
Kvalitní NanoGranitový dřez Schock vám ušetří práci
Správný výběr tvaru a hlavně materiálu kuchyňského dřezu má zásadní vliv na jeho budoucí praktické využívání, pěkný vzhled. Navíc může do budoucna ušetřit hodně práce při jeho údržbě.
Sortér – pomocník při třídění odpadu
Kuchyň lze bez vytáček označit za továrnu na odpadky. Podle statistických údajů každý z nás vyprodukuje ročně až 250 kg odpadu. Kolik asi z tohoto čísla skončí řádně v tříděném odpadu? Třídění a recyklace odpadů je nanejvýš nutná a naštěstí už víme, jak se odpadu z kuchyně zbavit. Na světě je pomocník jménem sortér.