Na co se zaměřit při výběru kombinované lednice? Sledujte spotřebu, vybavení i hlučnost
13.03.2020
Při nákupu kombinované lednice je dobré dát si pozor na některá úskalí a sledovat a porovnávat klíčové parametry lednic jako je spotřeba, hlučnost, objem nebo vnitřní uspořádání a užitečné funkce a vychytávky. Výrobci používají pro některé funkce také speciální výrazy, ve kterých není jednoduché se zorientovat.
Lednici najdeme v každé domácnosti, i tam, kde se moc nevaří. Je to také spotřebič, který je neustále v provozu, doslova 365 dní v roce. Při výběru je proto velmi důležitá spotřeba energie.
Kombinované lednice v sobě kombinují dvě základní funkce – chlazení a mražení. Podle počtu osob v domácnosti a také nákupních zvyklostech volíme velikost lednice i mrazáku. Pro 3-4 člennou rodinu vybíráme zpravidla lednici s objemem kolem 230 litrů, na mrazák potom připadá prostor zhruba kolem 90 litrů. Poměr chladící a mrazící části se liší u jednotlivých typů ledniček. Výška těchto lednic se pohybuje kolem 180 cm a mrazák je zpravidla umístěn dole.
Pro menší rodiny a jednočlenné domácnosti je dostačující ledničky s objemem kolem 170 litrů a mrazákem přibližně 40 litrů. Ovšem i tyto poměry se můžou u jednotlivých lednic lišit.
Kdy si vybrat větší lednici?
Velikost lednice volíme nejen podle počtu členů domácnosti, ale také podle nákupních zvyklostí. Pokud jezdíte jednou za týden na velký nákup, kdy domů přivezete 3 tašky plné chlazených potravin, pak určitě sáhněte po větší lednici. Pokud jste naopak zvyklí chodit na malý nákup denně, bude vám stačit menší lednice, protože byste velkou prostě nenaplnili a zbytečně byste zaplatili za větší lednici a následně také za větší spotřebu energie.
Totéž se týká velikosti mrazničky. Pokud nakupujete mražené potraviny do zásoby, nebo si zamrazujete hotová jídla, výpěstky ze zahrádky, houby apod., pak vybírejte lednici s větší mrazničkou.
Obecné doporučení radí objem zhruba 70 litrů chladícího prostoru na osobu a 25 litrů mrazícího. Ovšem je potřeba tyto údaje vždy přizpůsobit konkrétní rodině. Někde je lednice plná jogurtů, v jiných rodinných se zase jí spíše chleba se salámem.
Umístění mrazáku
U větších kombinovaných ledniček je mrazák umístěn většinou dole, protože výrobci vycházejí z toho, že do mrazící části nechodíme zase tak často a bylo by celkem nepraktické, ohýbat se pokaždé, když si chceme vytáhnout něco z ledničky. U menších a nižších ledniček je naopak mrazák umístěn nahoře, protože není tak velký, aby komplikoval používání lednice. Navíc tyto lednice jsou často v domácnostech seniorů, kteří tak mají i do mrazáku pohodlný přístup.
Spotřeba energie – energetický štítek
Podobně jako u ostatních domácích spotřebičů jsou i lednice stále úspornější a lednice A+++ nejsou žádnou výjimkou. Spotřeba energie, která je uváděna na energetickém štítku, ukazuje spotřebu za rok v ideálních podmínkách, tedy při okolní teplotě 20 °C a 70% zaplnění prostoru lednice. Pokud je v létě teplota v interiéru vyšší a lednice plnější, bude spotřeba pochopitelně vyšší. Totéž platí i naopak, pokud je lednice umístěna například v chladnější místnosti. Už od roku 2010 se v zemích EU nesmí prodávat lednice a mrazáky v energetické třídě B a nižší. Ovšem i lednice v energetické třídě A může mít dvojnásobnou spotřebu energie než lednice A+++.
Na energetickém štítku dále najdete užitný objem ledničky, užitný objem mrazáku a hlučnost v decibelech, která se u kombinovaných ledniček pohybuje v rozmezí 36 – 42 dB. Do malého bytu, který často tvoří jediný otevřený prostor, volte co nejtišší lednici.
Doplňkovým, ale důležitým údajem může být také akumulační doba, která udává, jak dlouho zůstanou potraviny zmražené i po výpadku proudu (jak je mrazák dobře zaizolovaný).
Dále se setkáme také s pojmy mrazící výkon a výkon mražení, které neznamenají totéž. Mrazicí výkon udává, kolik kilogramů potravin je mrazák schopný zamrazit za 24 hodin. U kombinovaných chladniček se mrazicí výkon pohybuje v rozmezí od 2 do 33 kg za 24 hodin. Výkon mrazení pak uvádí, na jakou teplotu dokáže mrazák potraviny zmrazit. Na mrazácích je tento údaj zobrazen počtem hvězdiček. Jedna * mrazí na teplotu - 6 °C, ** na - 12 °C, *** na - 18 °C a **** na - 24 °C.
Pokud budete mít lednici umístěnou jinde než v kuchyni, sledujte také klimatickou třídu. Ta říká, jaká by měla být teplota okolního prostředí, ve kterém bude chladnička umístěna. Některé lednice jsou schopny pracovat ve všech klimatických třídách tedy od +10 až do +43°C.
Autor: redakce
Foto: archiv firem
Článek byl zobrazen 12139 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Bílá technika a domácí spotřebiče

Antibakteriální vysavač zatočí nejen s roztoči
V posteli strávíme asi jednu třetinu svého života. Bylo zjištěno, že na lůžku žije průměrně kolem 2 milionů roztočů a bakterií. Přitom výkaly roztočů obsahují silný alergen, který může být příčinou vyvolávající alergie. Všimli jste si, že lůžko je místem v domácnosti, jehož úklidu a čištění věnujeme jen velmi málo času?

Jaké funkce a programy nabízejí dnešní pračky?
Pračka je naprosto běžnou součástí každé domácnosti. Pokud si právě vybíráte novou pračku, možná jste už zjistili, že nabídka je opravdu velká, cenové rozpětí široké a funkce, o kterých jste dříve ani neslyšeli, mají dnes pračky tzv. v základní výbavě. Jak tedy vybírat a jaké funkce by se vám mohly hodit?

Je FRITOVÁNÍ aktuální i dnes? S hrncem Taurus Professional Air určitě!
Považujete smažené pokrmy za těžké až nezdravé? Možná pokud budou nasáklé olejem. Zkuste ale tzv. horkovzdušné fritézy. Ty Vám pomohou eliminovat neduh potravin nasáklých přepáleným olejem!

Parní pračky jsou ideální pro alergiky
Takzvané parní pračky jsou stále oblíbenější a neustále se rozšiřuje také jejich nabídka. Najdeme je mezi pračkami s předním plněním i s horním plněním. Jaké jsou jejich výhody a na co se při výběru zaměřit?

Vinotéky EuroCave, to je kvalita a luxus
Kvalitní víno je dnes běžnou součástí stolování a dopřáváme si je nejen při výjimečných příležitostech. Takové víno ovšem vyžaduje určitou péči. Jak ji ale zajistit, když nevlastníme vinný sklep a bydlíme třeba v bytě na sídlišti, nebo v nepodsklepeném domě? Pomocí klimatizovaných skříní na víno.

Kvalitní mixér zvládne rozmixovat i syrovou mrkev
Mixér je skvělý pomocník, který nám výrazně usnadní práci v kuchyni. Vždy bez problémů rozmixuje a naseká, co je potřeba. Jenomže jaký mixér vybrat? Tyčový, stolní, barový, nebo raději multifunkčního robota? Stačí vám, když rozmixuje zeleninovou polévku, nebo od něj očekáváte ještě něco víc?

3 tipy pro domácnost - Chytré doplňky do kuchyně
Chcete žít zdravě? Dát svému tělu to, co potřebuje a přitom si čas, strávený v kuchyni užít? Pak je ta správná chvíle pro seznámení se s doplňky, které vám pomohou. Šetří čas i peněženku, umožní vám věnovat víc času sobě a zjednoduší běžné.

Pivo doma čepované…
Chutná česká kuchyně, posezení s přáteli nebo sledování televizního přenosu z fotbalového utkání, to vše jsou příležitosti, ke kterým pivo bezpochyby patří. Jenže představa zakouřené hospody s potácejícími se štamgasty není vždy zrovna lákavá a „lahváče“ ze sousední samoobsluhy prostě nemají ten správný šmak. Pořiďte si domácí minipub a máte vyhráno.