Jak vybrat správnou sklenici na víno?
17.09.2014
Taky už jste někdy bezradně stáli před policí se sklenicemi na víno a přemýšleli, k čemu je tolik různých tvarů a velikostí? Vybrat si tu správnou je trochu věda, ale víno z ní chutná podstatně lépe. Co tedy nabízí trh a jaké máte možnosti? Jaký je rozdíl mezi tvary? Pojďme se na to podívat.
Není sklo jako sklo
Důležitou roli hraje materiál. Přívlastkové víno za pár set korun ze skleniček z Ikea asi nebude to pravé ořechové. Sklo by mělo být čiré a tenké, aby nezkreslovalo barvu vína, nožka dlouhá a úzká pro lepší držení. Dbejte také na jejich čistotu, zaprášené a uťapané nádobí příliš parády neudělá.
Sklenice na bílé a červené víno, jaký je mezi nimi rozdíl?
Bílá vína jsou obvykle méně aromatická než ta červená, proto mají trochu vyšší nároky na tvar sklenice. Sklenice na bílé víno bývají obvykle trochu menší, nejdůležitější je však zužující se hrdlo. Sklenice by tvarově měla připomínat tulipán. Právě kónický tvar hrdla umožní vínu plně rozvinout jeho aroma.
Obr. Global Wines
Čím méně aromatické víno, tím menší sklenice. Sklo o obsahu 3,5 dl jsou vhodná například na sylvánské, neuburg, veltlínské nebo třeba ryzlink. Pokud nalijete do takové sklenice červené víno, odradí vás zejména zápach alkoholu, který vás praští do nosu jako první. Červené víno obsahuje totiž více alkoholu, takže malá sklenka napáchá více škody než užitku.
Na červené víno (a ta aromatičtější i z řad bílých) je nejvhodnější sklenice o něco větší, okolo 4,5 dl. Aroma se v ní rozvine dostatečně, díky větší vzdálenosti od nosu bude mít vůně dostatek času smísit se s alkoholem, takže se nemusíte obávat štípajícího nosu.
Sklenice na červené, bílé a šumivé víno. Foto: WMF
Pokud máte rádi bublinky, vězte, že těm svědčí nejvíce dlouhá úzká sklenice, nahoře se lehce zužující. Vůně šumivých vín je velmi jemná, takže je zapotřebí aroma dostatečně povzbudit. Mnoho sklenic má na dně kalichu drobný výstupek, který podporuje vzlínání bublinek.
Sklenice se drží za nožku, ideálně dvěma nebo třemi prsty. Uchycení za kalich zahřívá víno uvnitř sklenice, což mu příliš nesvědčí.
Pár tipů pro servírování
Víno servírujte vždy v doporučené teplotě. Nejchladnější by měla být šumivá vína (4-6°C). Bílá vína suchá by měla mít teplotu okolo 5-7°C, ta sladší o něco vyšší (10-12°C) stejně jako mladá červená. Teplota zralých červených vín by se měla pohybovat okolo 14-16°C. Růžová se podávají také s nižší teplotou okolo 7-9°C.
A hlavně nespěchejte. Ani při vytahování zátky, ani s konzumací, ani při nalévání. Nechte víno, ať si po nákupu trochu zvykne, stejně tak ho nechte po otevření trochu prodýchat. Sklenice nalévejte asi do třetiny, ty větší do čtvrtiny, aby se aroma plně rozvinulo.
- lub -
Další články z rubriky Kuchyně
Chladič na víno a šampaňské se bude hodit nejen o vánočních svátcích
Vánoční stolování – tipy na přípravu štědrovečerní tabule
Osvěžte se v létě variacemi známých drinků
Snídejte ve velkém stylu – je libo stojánky na vajíčka nebo oboustranné prostírání?
Hrnky, hrnečky a bucláky
Článek byl zobrazen 50293 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Kuchyňské vybavení

Není dřez jako dřez aneb novinky v materiálech a vychytávkách
Dřez je nedílnou součástí kuchyně, ať už v něm myjete nádobí, sléváte těstoviny, oplachujete skleničky nebo do něj jen odkládáte špinavé nádobí na odmočení. Pokud nemáte myčku, o to větší roli v kuchyni hraje. Ať tak či tak, při jeho výběru je třeba se zaměřit na vhodný materiál i příslušenství. Pokud si říkáte, jaké příslušenství takový dřez může mít, pak si přečtěte následující článek. Novinek a vychytávek je totiž opravdu hodně.

Hody z raclettového grilu
Je tady doba zahradních večírků a posezení s rodinou či přáteli u společného grilování. Chcete-li i letos oslnit své hosty a pohostit je něčím netradičním, máme pro vás výborný tip. Na raclettovém grilu připravíte speciality, kterými nepohrdnou chuťové buňky ani toho nejnáročnějšího gurmána.

Set granitový dřez a baterie? Ano, ale volte kvalitu
Ideálním řešení zajišťující jak trvanlivost vzhledu, tak malé nároky na denní údržbu, je granitový dřez. Na trhu najdeme tyto dřezy i v setech za velmi výhodné ceny. Ne každý set však očekávání naplní. Jak a kde dobře nakoupíte, čtěte dále…

Indukční varné desky
Pomalu, ale jistě pronikají indukční varné desky i do českých kuchyní. Své zastánce si získaly nejen pro svou bezpečnost, ale také pro vyšší výkon a významnou úsporu energie. Odpůrci zase naříkají na vysokou pořizovací cenu a omezený výběr varných nádob. Posuďte sami, kdo z nich má pravdu.

Keramické dřezy vynikají životností i designem
Keramika je tradičním a osvědčeným materiálem, který používali již naši předci. Vyniká totiž skvělými užitnými vlastnostmi a je velmi odolná. Možná máte pocit, že keramické dřezy se hodí spíše do rustikálně pojatého interiéru nebo do kuchyně na chalupě, ale realita je jiná. Keramické dřezy se dnes vyrábí i v nevšedních pokrokových designech a moderních barvách.

Jak vybrat odsavač par? Podle velikosti kuchyně i stylu vaření
V kuchyni každé moderní domácnosti je dnes možné narazit na odsavač par neboli digestoř. Slouží k odsávání par z místnosti, zbavuje nás nepříjemných pachů a pomáhá zamezit výskytu plísní. Na co se ale při výběru odsavače zaměřit? Jaká velikost, tvar a výkon bude pro naši kuchyni nejvhodnější?

Jak pečovat o myčku nádobí
Myčka na nádobí je v současné době nedílnou součástí mnoha domácností. Pro správnou údržbu a čištění myčky na nádobí se hned při koupi seznamte s pokyny výrobce, které bývají uvedeny v návodu k obsluze, případně se ptejte přímo prodejce. Podaří se vám tak snížit spotřebu elektřiny a zvýšíte tak životnost své myčky nádobí.

Klimatizace pro domácí vinotéky
Pokud chcete doma skladovat víno, potřebujete k tomu vinotéku nebo ideálně vinný sklep. Díky vhodnému vybavení a klimatizaci nemusí být vytvoření vinného sklepa zas takovým oříškem, jak by se na první pohled zdálo. Víno potřebuje klid, chlad a vlhko a právě tyto optimální podmínky dokážou vytvořit speciální klimatizační jednotky pro vinné sklepy.