Jak vybrat správnou sklenici na víno?
17.09.2014
Taky už jste někdy bezradně stáli před policí se sklenicemi na víno a přemýšleli, k čemu je tolik různých tvarů a velikostí? Vybrat si tu správnou je trochu věda, ale víno z ní chutná podstatně lépe. Co tedy nabízí trh a jaké máte možnosti? Jaký je rozdíl mezi tvary? Pojďme se na to podívat.
Není sklo jako sklo
Důležitou roli hraje materiál. Přívlastkové víno za pár set korun ze skleniček z Ikea asi nebude to pravé ořechové. Sklo by mělo být čiré a tenké, aby nezkreslovalo barvu vína, nožka dlouhá a úzká pro lepší držení. Dbejte také na jejich čistotu, zaprášené a uťapané nádobí příliš parády neudělá.
Sklenice na bílé a červené víno, jaký je mezi nimi rozdíl?
Bílá vína jsou obvykle méně aromatická než ta červená, proto mají trochu vyšší nároky na tvar sklenice. Sklenice na bílé víno bývají obvykle trochu menší, nejdůležitější je však zužující se hrdlo. Sklenice by tvarově měla připomínat tulipán. Právě kónický tvar hrdla umožní vínu plně rozvinout jeho aroma.
Obr. Global Wines
Čím méně aromatické víno, tím menší sklenice. Sklo o obsahu 3,5 dl jsou vhodná například na sylvánské, neuburg, veltlínské nebo třeba ryzlink. Pokud nalijete do takové sklenice červené víno, odradí vás zejména zápach alkoholu, který vás praští do nosu jako první. Červené víno obsahuje totiž více alkoholu, takže malá sklenka napáchá více škody než užitku.
Na červené víno (a ta aromatičtější i z řad bílých) je nejvhodnější sklenice o něco větší, okolo 4,5 dl. Aroma se v ní rozvine dostatečně, díky větší vzdálenosti od nosu bude mít vůně dostatek času smísit se s alkoholem, takže se nemusíte obávat štípajícího nosu.
Sklenice na červené, bílé a šumivé víno. Foto: WMF
Pokud máte rádi bublinky, vězte, že těm svědčí nejvíce dlouhá úzká sklenice, nahoře se lehce zužující. Vůně šumivých vín je velmi jemná, takže je zapotřebí aroma dostatečně povzbudit. Mnoho sklenic má na dně kalichu drobný výstupek, který podporuje vzlínání bublinek.
Sklenice se drží za nožku, ideálně dvěma nebo třemi prsty. Uchycení za kalich zahřívá víno uvnitř sklenice, což mu příliš nesvědčí.
Pár tipů pro servírování
Víno servírujte vždy v doporučené teplotě. Nejchladnější by měla být šumivá vína (4-6°C). Bílá vína suchá by měla mít teplotu okolo 5-7°C, ta sladší o něco vyšší (10-12°C) stejně jako mladá červená. Teplota zralých červených vín by se měla pohybovat okolo 14-16°C. Růžová se podávají také s nižší teplotou okolo 7-9°C.
A hlavně nespěchejte. Ani při vytahování zátky, ani s konzumací, ani při nalévání. Nechte víno, ať si po nákupu trochu zvykne, stejně tak ho nechte po otevření trochu prodýchat. Sklenice nalévejte asi do třetiny, ty větší do čtvrtiny, aby se aroma plně rozvinulo.
- lub -
Další články z rubriky Kuchyně
Chladič na víno a šampaňské se bude hodit nejen o vánočních svátcích
Vánoční stolování – tipy na přípravu štědrovečerní tabule
Osvěžte se v létě variacemi známých drinků
Snídejte ve velkém stylu – je libo stojánky na vajíčka nebo oboustranné prostírání?
Hrnky, hrnečky a bucláky
Článek byl zobrazen 49363 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Kuchyňské vybavení
Užiteční pomocníci pro vánoční pečení
Možná se na pečení vánočního cukroví těšíte, možná je pro vás jen nutným zlem. Ať tak či onak, bez voňavého cukroví by nebyly ty správné Vánoce. Pokud se chystáte v nejbližších dnech pustit do díla, nebojte se vyzkoušet některé nové pomůcky, které vám práci velmi usnadní. Uvidíte, že vás pečení cukroví začne bavit a nebudete vědět, kdy přestat.
Vstupujeme do světa prostírání
Prostírání se stalo téměř nezbytným doplňkem jídelního stolu. Chrání jej před znečištěním i poškozením, ale plní i neméně důležitou dekorační funkci. Právě to, jaký druh prostírání zvolíme, dodá našemu stolování tu správnou atmosféru.
Vybíráte kuchyňský robot bez ramene? dTest přináší praktické tipy i postřehy z aktuálního testu
Předností kuchyňských robotů bez ramene bývá pestrá nabídka speciálních nástavců. Díky nim pomohou nejen s přípravou těsta, ale i se šleháním, sekáním, mixováním nebo strouháním. Zástupci nezávislé spotřebitelské organizace dTest podrobili důkladným zkouškám 17 modelů a k užitečným tipům na výběr tak přidávají i poznatky o tom, jak si spotřebiče vedly v praxi.
Rady a tipy, jak z malé kuchyně vytěžit maximum
Nachází se ve vašem hnízdečku malá kuchyň? Nevěšte hlavu, i s malou kuchyní můžete zahrát velké divadlo, pokud se budete řídit několika osvědčenými tipy. Prozradíme vám, jak malou kuchyň opticky zvětšit a jak co nejefektivněji naložit s jejím prostorem tak, abyste se v ní cítili spokojeně, nejen při vaření.
Příprava domácího espresa
Jakým způsobem si doma nejčastěji připravujete kávu? Káva po ránu je obřad, malá radost nebo životní nutnost? Pro každého představuje něco jiného, ale všichni se shodnou na jednom. Pokud má její konzumace splnit očekávání, musí nám chutnat. Proto není od věci zainventovat do vyšší třídy a pořídit si kvalitu.
Nepostradatelní pomocnící pro milovníky ovoce a zeleniny
Věděli jste, že existuje loupač hrášku, odstraňovač stopek z jahod, kráječ ananasu nebo speciální mlýnek na bylinky? Možná si ťukáte na čelo, ale až tyto kuchyňské zlepšováky poznáte a vyzkoušíte, možná si budete říkat: „Jak jsme bez nich doposud mohli žít?“.
Jak vybrat kuchyňský robot – sledujte materiály, příkon i příslušenství
Kuchyňský robot je velmi užitečný pomocník, zvláště pokud rádi pečete a vaříte. Dobře vybavený robot dokáže nahradit několik kuchyňských spotřebičů a některé dokonce i vařič. Jak tedy vybírat kuchyňského robota, abyste využili všechny jeho funkce? A na jaké další parametry se zaměřit?
Jednoduchý trik, jak odvápnit varnou konvici, …
…a prodloužit tak její životnost. Snad v žádné domácnosti už dnes nechybí varná konvice. Mnoho lidí však neví, že nejen pračky či myčky, ale i tento přístroj je nutné čas od času odvápnit, čímž se prodlužuje jeho životnost. Trik, jak vodní kámen ze spirály varné konvice odstranit, je přitom velice jednoduchý.