Drtiče odpadků
11.12.2005
Drtiče odpadků jsou značných přínosem ke zdravějšímu a hygieničtějšímu prostředí. Ulehčením práce jsou také pro ty, kteří by rádi třídili odpad, ale nechtějí nikde dlouho skladovat zbytky jídla.
Drtiče odpadků nejsou žádnou novinkou a ve spoustě zemí jsou běžnou součástí vybavení kuchyní již po mnoho let. Drtiče jsou většinou umístěny pod kuchyňskou výlevkou. K rychlému úklidu po jídle pak stačí pouze pustit proud vody a zbytky jídla z talířů či hrnců spláchnout do dřezu. V kombinaci s myčkou na nádobí se z vaření i následného úklidu stane příjemná záležitost. Můžete zapomenout na drhnutí nádobí a skladování odpadků, které bohužel přitahují škodlivý hmyz, hlodavce a také zapříčiňují nepříjemný zápach.
Jak drtič pracuje a co lze drtit?
Princip drcení odpadků je jednoduchý. Zbytky jídla jsou za současného toku studené vody rozdrceny a odvedeny do kanalizace nebo do septiku. Drtit lze v podstatě všechny zbytky jídla z kuchyně s výjimkou snad jedině velkých kostí – zeleninu, ovoce, maso, skořápky vajíček i ořechové slupky, menší kosti. Pozor si dávejte, zejména vyléváte-li do dřezu například olej z fritézy či jiný tuk, který by mohl při kontaktu se studenou vodu v drtiči zatuhnout. V tomto případě je dobré pustit raději vodu horkou a nechat všechen tuk řádně odtéct.
Na co se při nákupu zaměřit
Kvalitní drtič odpadků by měl mít dostatečný počet otáčet (2600 až 2800), který zaručí také úspornost spotřebiče. Jinými slovy drtič bude s prací dříve hotov. Nezapomeňte ani na protihlukovou izolaci. Přece jen pokud vaříte často, mohl by být přílišný hluk časem vám i sousedům nepříjemný. Důležitý je také průměr odpadního otvoru (95 milimetrů), abyste mohli pohodlně likvidovat i větší kusy masa nebo zeleniny. Na to třeba myslet již při nákupu dřezu.
Velmi důležitá je také antikorozní úprava komor drtiče. Vhodným materiálem je například sklolaminátový nylon nebo polyester.
Luxusní a výkonný drtič odpadků s velmi kvalitní protihlukovou úpravou, nerezovou úpravou a zárukou až 8 let pořídíte i za 25 tisíc korun. Standardní ale kvalitní drtič si můžete pořídit přibližně za 7 tisíc korun.
Foto: archiv firmy SUITE s.r.o.
Články s podobnou tématikou
Užitečné maličkosti v kuchyni
Kuchyně podle učení Feng-šuej
Bez nožů se v kuchyni neobejdeme
Parní trouba - nový způsob vaření
Malý, ale šikovný
Trendy v kuchyni - varná deska
Vybíráme vhodný odšťavovač
Článek byl zobrazen 11187 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Kuchyňské vybavení
Set granitový dřez a baterie? Ano, ale volte kvalitu
Ideálním řešení zajišťující jak trvanlivost vzhledu, tak malé nároky na denní údržbu, je granitový dřez. Na trhu najdeme tyto dřezy i v setech za velmi výhodné ceny. Ne každý set však očekávání naplní. Jak a kde dobře nakoupíte, čtěte dále…
Odšťavňovače připraví fresh ovocné nápoje a koktejly
Všichni dobře známe význam šťáv z čerstvého ovoce pro naše trávicí ústrojí. Výživoví odborníci radí častou konzumaci ovocných a zeleninových šťáv, protože jejich výživné i minerální látky včetně důležitých vitaminů jsou vstřebány do těla rychleji. Nejlepší jsou šťávy, které si připravíme doma sami pomocí odšťavňovačů a ovocných lisů.
Teflonové formy a formičky nejen pro velikonoční pečení
Velikonoce patří spolu s Vánoci k nejrušnějším obdobím, co se týče vaření a pečení. Téměř každá hospodyňka peče velikonočního beránka, mazanec, často i perníčky nebo jiné drobné cukroví. Skvělým pomocníkem jsou teflonové formy s nepřilnavým povrchem, které usnadní nejen přípravu, ale také úklid kuchyně po pečení.
Spotřebiče do rustikální kuchyně
Pokud se rádi obklopujete starými věci a okouzlil vás nábytek našich babiček, jsou pro vás rustikální kuchyně jako stvořené. Rustikální neboli selský styl dnes už nenajdete jen na chatách a chalupách, setkáte se s ním i v městských bytech. Aby byl dojem venkova co nejdokonalejší, je třeba vybrat spotřebiče ve stejném stylu, které skvěle doplní kuchyňskou linku.
Typy kuchyňských nožů a jejich použití
Nože patří mezi nejzákladnější kuchyňské vybavení a bez různých typů nožů se v kuchyni neobejdeme. Jenže jak a na co se který nůž používá? A které typy nožů by v kuchyni rozhodně neměly chybět?
Radost vařit
Pravděpodobně se většina z nás shodne na tom, že i nádobí, ve kterém připravujeme pokrmy, prodělalo za posledních několik desítek let řadu zásadních změn. Vaření se tak v mnoha ohledech stalo příjemnou záležitostí i pro méně zdatné kuchaře.
Není dřez jako dřez aneb novinky v materiálech a vychytávkách
Dřez je nedílnou součástí kuchyně, ať už v něm myjete nádobí, sléváte těstoviny, oplachujete skleničky nebo do něj jen odkládáte špinavé nádobí na odmočení. Pokud nemáte myčku, o to větší roli v kuchyni hraje. Ať tak či tak, při jeho výběru je třeba se zaměřit na vhodný materiál i příslušenství. Pokud si říkáte, jaké příslušenství takový dřez může mít, pak si přečtěte následující článek. Novinek a vychytávek je totiž opravdu hodně.
Proč bychom měli vařit v kvalitním nádobí?
Za poslední dva tři roky se stále větší počet zákazníků vrací ke kvalitním výrobkům vyrobeným v Evropě. To platí také u nádobí, na kterém si denně připravujeme jídlo a kde jde v prvé řadě o naše zdraví.