Elektrická udírna – snadné a rychlé uzení
12.11.2013
Vůni uzeného masa odolá jen málokdo. Dnes už nemusíme složitě hledat prostory ani si vyhrazovat dostatek času na jeho přípravu. K tomu, abychom si mohli pochutnat na dobře vyuzené klobáse, šunce či rybě nám totiž poslouží domácí elektrická udírna, v níž si připravíme jakýkoliv pokrm. Je to snadné, rychlé a výsledek stojí za to!
Princip uzení
Uzení masa, které spočívá v jeho vystavení účinkům kouře, bylo vždy neodmyslitelnou součástí každé vesnické zabijačky. Maso se kouřem pomalu vysušuje a současně na něm vytváří vrstvu, která jej ochraňuje před napadením mikroorganismy a před množením bakterií. Látky obsažené v kouři tak mají také konzervační účinek. Ovlivňují bílkoviny v mase, čímž zpomalují jejich rozklad. Díky tomu je možné vyuzené potraviny za vhodných podmínek poměrně dlouho skladovat. Vyuzené maso má charakteristickou a výjimečnou chuť a vůni, díky čemuž je tato metoda úpravy tolik oblíbená.
Foto: Elektrická udírna Anuka
Nejlepší uzené je domácí uzené
Uzené maso, nebo jakýkoliv jiný uzený pokrm si dnes samozřejmě můžeme koupit v obchodě, ale jistě mi dáte zapravdu, že žádná kupovaná uzenina se nemůže vyrovnat té, kterou si vyudíme sami. Tradiční způsob uzení studeným kouřem je však náročný na přípravu masa i na uzení. Ne každý má v dnešní době k uzení vhodné podmínky. Potřebujete k tomu totiž několik základních věcí, jako je místo, kde byste uzením neobtěžovali sousedy, hodně volného času a pak také dřevo ovocného stromu. Maso je třeba mít několik týdnů naloženo ve slaném nálevu a teprve poté se pozvolně několik hodin udí. Je nutné dávat přitom pozor na optimální teplotu, aby se maso nespálilo nebo nevysušilo. Tyto starosti však s moderními elektrickými udírnami můžeme hodit za hlavu.
Uzení v pohodlí domova
Pokud si pořídíte domácí elektrickou udírnu, můžete maso udit, kde se vám zachce - klidně na balkoně, terase, nebo na zahradě. Udírnu jednoduše postavíte na vámi vybrané místo, do misky vybavené topnou spirálou s regulací teplot nasypete dřevěné štěpky, na rošt do uzavíratelného odvětrávaného prostoru pro potraviny položíte maso a zakryjete víkem. Pak už jen stačí nastavit časový spínač podle konkrétního receptu a počkat, až vám zvukový signál oznámí, že máte hotovo. Voňavý pokrm je připraven do hodiny. Po skončení uzení se udírna sama vypne. Běžně se maso udí takzvaným studeným kouřem o teplotě 30 až 35 stupňů, což je však velmi zdlouhavé. Domácí přenosné udírny naopak pracují s tzv. horkým kouřem (teplota cca 90 °C až 190°C), čímž se doba uzení výrazně zkracuje. Potraviny se nejen udí, ale také tepelně připravují a přitom nevznikají žádné škodlivé látky.
Výhodou je, že se nemusíme starat o to, kde seženeme dostatek vhodného dřeva a ani nemusíme pro uchycení masa připravovat žádné složité konstrukce. Elektrické udírny jsou lehké (okolo 5 kg), manipulace s nimi je tak velmi jednoduchá a navíc se dají snadno rozebrat a vyčistit. Veškeré součásti udírny, kromě šňůry s časovým spínačem, je možné bez problémů umývat v myčce. Pokud jste si pořídili domácí elektrickou udírnu na balkon a bydlíte v paneláku, mějte na paměti, že z postranních otvorů uniká z udírny kouř, což může obtěžovat sousedy. Vyhráno máte v případě, že bydlíte v nejvyšším patře. Za jistou nevýhodu přípravy pokrmů v elektrických udírnách je možné považovat to, že hotová jídla nejsou vhodná k dlouhodobému skladování. Zato si však v udírně připravíme čerstvé a chutné uzené speciality, kdykoliv na ně dostaneme chuť. Elektrickou udírnu pořídíte od 3500 do 5 000 korun.
Co můžeme udit v elektrické udírně?
Na uzení v domácí přenosné udírně se skvěle hodí nejrůznější druhy masa, zejména pak vepřové, jehněčí, drůbeží, ale také ryby, jako je kapr, losos, pstruh či makrela. Málokdo pak jistě odolá uzené klobáse, párkům, nebo šunce a ani milovníci mořských plodů nebudou zklamání. Také v případě, že nepatříte zrovna mezi velké masožravce, oceníte funkce elektrické udírny. Dá se v ní totiž připravovat i zelenina, sýry, houby, ořechy a vykouzlíte dokonce i takovou specialitu, jako jsou uzené mandle.
Jakmile se naučíte s udírnou pracovat, jistě vás budou napadat nejrůznější zlepšováky, jak ještě chuť pokrmů vylepšit. Možná vás nadchnou pikantní marinády či bylinkové směsi. Bylinky, jako je rozmarýn, anýz, skořice, šalvěj či sušená ovocná kůra, je možné přidat i do dřevěné štěpky či pilin, na nichž se maso, případně jiný pokrm připravuje. Dodají mu krásně exotickou chuť. Další možností je pokropit piliny třeba vínem. S domácí elektrickou udírnou můžete zkrátka experimentovat, zkoušet nové chutě a překvapovat svou rodinu či přátele novými recepty.
- jpa -
Článek byl zobrazen 42030 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Bílá technika a domácí spotřebiče
Vakuová svářečka folií - čerstvé potraviny po dlouhé týdny
Hledáte dokonalou ochranu vašich potravin proti zkáze a plísním? Uvažujete, jak dlouhodobě a ekonomicky skladovat potraviny a nejrůznější předměty? Vyzkoušejte vakuovací svářečku, která vám pomůže uchovat potraviny zdravější a déle čerstvé. Má mnohostranné využití, kromě toho, že prodlouží dobu skladování je vhodná i na marinování nebo vaření ve vakuu.
Pod paprsky domácího slunce
Přes lékařská varování, že sluneční paprsky - a to i umělé, tedy záření solária - škodí kůži a že se v tomto směru musí postupovat opatrně, je opálený vzhled stále velkou devizou a patří k "looku" úspěšného člověka. Není divu, že solária pronikla i do domácích podmínek.
Jaké parametry sledovat při výběru myčky nádobí?
Myčka nádobí je dnes běžnou součástí vybavení kuchyně, a u novostaveb nebo rekonstruovaných kuchyní je naprostým standardem. Při výběru je dobré se zaměřit na několik základních kritérií, ale všímat si i zdánlivých detailů, které mohou zpříjemnit nebo naopak zkomplikovat každodenní používání myčky.
Extravagantní vakuové kávovary se vracejí do módy
Po bialetce a french pressu si dnes představíme další z alternativních přístrojů k výrobě kávy. Takzvaný vakuový kávovar je z nich nejméně známý, alespoň u nás. Hodně rozšířen je zejména v Japonsku a v oblibě jej mají také kavárny "třetí vlny" v Kanadě a Spojených státech amerických, které dbají na kvalitu výběrových káv.
I levná pračka může splnit vysoké nároky, být úsporná a dobře prát
Dražší pračka většinou automaticky znamená vyšší kvalitu, více funkcí, programů apod. Ne vždy však toto platí a ne každý potřebuje, aby jeho pračka měla 20 programů a funkce, jejichž název neumí ani vyslovit a neví, k čemu slouží. I levná pračka dokáže dokonale splnit svůj účel, úsporně vyprat a nabídnout i nějakou tu funkci navíc.
Tyčový mixér je šikovný pomocník do každé kuchyně
K dobře vybavené kuchyni určitě patří tyčový mixér. Každá žena si v kuchyni, když je to jen trochu možné, ráda ulehčuje práci. Kvalitní a spolehlivý tyčový mixér určitě ocení každá moderní kuchařka. Je stále po ruce, dá se pověsit na zeď a nezabírá místo.
Zahřejte se kávou a čajem ze stylových rychlovarných konvic
Již několik desítek let jsou nezbytnou součástí vybavení našich domácností mimo jiné i rychlovarné konvice. A je to naprosto pochopitelné. Dostaneme-li chuť na voňavou kávu anebo povzbuzující čaj, proč čekat čtvrt hodiny, než voda na plynovém vařič začne pobublávat, když v rychlovarné konvici je uvaření vody otázkou několika vteřin.
Minikuchyňky aneb vše v jednom na malém prostoru
Bojujete ve svém obydlí s každým centimetrem a váš domov neoplývá zrovna obřími rozměry? Možná právě proto se na trhu objevují takzvané minikuchyňky. Abyste ušetřili co nejvíce prostoru, určitě je uvítáte, neboť vám nabídnou stejnou službu jako kuchyňské linky klasické.