Na co si dát pozor při zařizování kuchyně
12.07.2008
V našem uspěchaném světě slouží kuchyň k rychlé přípravě jídel, a tak musí být především praktická. Proto více než výběru vhodného dekoru bychom měli mnohem více pozornosti věnovat správnému rozmístění jednotlivých prvků. Podívejme se proto na pár zlatých pravidel, které bychom měli mít při jejím zařizování neustále na mysli.
Rozmístění jednotlivých center musí odpovídat logickému sledu činností
Mycí, přípravné a varné centrum by na sebe mělo navazovat tak, abychom nemuseli neustále přebíhat z jednoho konce kuchyňské linky na druhý. To ovšem neznamená, že vše musí být nutně v jedné linii. Naopak, obecně se má za to, že ideální rozmístění sporáku, lednice a dřezu je do trojúhelníku, kdy zachovaná vzdálenost mezi nimi zůstává co nejkratší. Díky tomu budeme mít vše potřebné hned po ruce.
Pozor na nástrahy mycího centra
Dřez by nikdy neměl být umístěn u stěny ani u boku skřínek. Zabráníme tak jejich zbytečnému zacákání a zároveň si zajistíme prostor k manipulaci. Nezapomeňme také ponechat dostatečnou plochu pro odkládání umytého nádobí. Vedle dřezu má již své tradiční místo i myčka nádobí. Důvodem je nejen společný vodovodní a odpadní vývod, ale často také nezbytnost rychlého opláchnutí talířů před tím, než je do myčky vložíme. V blízkosti by pak měly viset i skřínky, do kterých čisté nádobí můžeme ihned uložit. Pozor na umístění myčky do rohu, aby nám otevřená dvířka nepřekážela při ukládání nádobí do skřínek.
Varné centrum 21. století
Sporák nebo varná deska by nikdy neměly tvořit konec kuchyňské linky. Vedle bychom měli ponechat alespoň 40 až 50 cm odkladové plochy pro horké hrnce nebo suroviny, které se právě chystáme vařit.
Tytam jsou časy, kdy jsme se museli při kontrole kuřecí pečeně sklánět. V moderní kuchyni mají trouby své místo ve výšce nad 80 cm, což pomůže nejen našim bolavým zádům, ale také ochrání neposedné dětské ručičky před popáleninami. V rámci úspory energie by trouba ani sporák neměly sousedit s ledničkou, aby tak nedocházelo k jejímu zbytečnému zahřívání.
Výška kuchyně na míru
Prostorové rozmístění jednotlivých prvků však při zařizování kuchyně nehraje jedinou roli. Neméně důležitá je i její správná výška. Výrobci kuchyňských linek doporučují standardní výšku pracovní plochy 85 – 91 cm. Jste-li však vyšší postavy neváhejte si ji upravit tak, abyste se při práci nemuseli sklánět. Výška navíc nemusí být jednolitá. Kuchyňská studia dnes nabízí možnosti přizpůsobit výšku jednotlivých center přesně dle požadavků zákazníka.
Autor: Ing. Kateřina Maňasová
Foto: archiv firem Blum, Ikea, Trendir
Články s podobnou tématikou
Vstupujeme do světa prostírání
Materiály vhodné na kuchyňský nábytek
Luxusní kuchyně
Zařizujeme kuchyni od A do Z
Použití kamene v kuchyni
Kupujeme kuchyňský dřez
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Kuchyně
Článek byl zobrazen 14653 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Kuchyně

Kuchyňské pracovní desky a přírodní kámen
Kuchyňské desky z přírodního kamene jsou vysoce estetické a také plně funkční. Pro svůj nadčasový a luxusní vzhled jsou vhodné do klasických, moderních i rustikálních kuchyní. Nejvhodnější kamenem pro kuchyňské desky je žula, která nejlépe odolává prostředí v kuchyni – tedy vlhku, teplu, kyselinám i mechanickému zatížení.

Kámen v interiéru – kam se hodí a kam vhodný není?
Přemýšlíte o tom, jakým způsobem ozvláštnit interiér svého domova a hledáte nevšední a zajímavý materiál? Vsaďte na kámen, který vyniká spoustou jedinečných vlastností. Stal se proto nejen stavebním, ale i vyhledávaným designovým prvkem. Díky přírodnímu či umělému kameni získá váš interiér šmrnc a bude opravdu originální.

Vaření a stolování podle Feng-šuej
Feng-šuej, kromě mnoha jiných věcí, zkoumá a popisuje energetické působení tvarů, barev a materiálů na člověka v prostoru a v čase. Stejný energetický účinek však na nás má strava, připravená našima rukama v kuchyni zařízené podle zákonitostí feng-šuej.

Zahradní kuchyň. Jaké jsou možnosti vaření na zahradě?
Láká vás stolování na zahradě a gril vám k tomu nestačí? Žádný problém. Můžete si klidně vybudovat zahradní kuchyň. Rodina i hosté to jistě ocení. Co všechno byste měli zvážit a jaké máte možnosti?

Zařizujeme kuchyni od A do Z
Zařizování kuchyně představuje běh na dlouhou trať. Vymyslet vše tak, aby byla nejen praktická, ale zároveň estetická a kvalitní, není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Podívejme se alespoň ve zkratce, co nás v takovém případě čeká a na co bychom neměli zapomenout.

Kuchyně podle učení feng-šuej
Nedávno jsme vás informovali o tom, co je to čínská nauka feng-šuej a jak se projevuje při stavbě a zařizování bytu či domu. Dnes si ukážeme, jak funguje aplikace tohoto učení přímo v praxi, a sice při zařizování kuchyně, kterou staří Číňané považovali za centrum domova.

Koupelny Oras přinášejí úsporu
Již od roku 1945 je finská společnost Oras největším průkopníkem mezi výrobci vodovodních baterií a sprchových systémů, který se zaměřuje na komfort, efektivitu a úsporu ve spotřebě vody a energie, bezpečnost a design.

Ostrůvek v kuchyni
Propojení kuchyně s obývacím pokojem se stalo doslova hitem dnešních novostaveb. Nikdy však nedochází k úplnému sloučení a většinou jsou obě části místnosti vzájemně odděleny alespoň opticky. K tomu slouží různé barové pulty a v poslední době stále oblíbenější kuchyňské ostrůvky. Jsou nejen vhodným estetickým řešením, ale přináší i mnohé praktické výhody.