Kuchyň jako ze škatulky
29.07.2008
Na trhu dnes sice seženete nepřeberné množství čistících prostředků, vlhčených ubrousků, hadříků a jiných pomocníků speciálně přizpůsobených vždy na určitý typ povrchu, přesto byste měli mít na paměti i jistá pravidla přístupu k tomu či onomu použitému materiálu.
Při čištění všech samotných pracovních ploch v kuchyni bychom se preventivně měli vyvarovat chemickým rozpouštědlům, leštidlům a voskům, dále pískovým, nebo práškovým čistícím přípravkům. Zcela vynechat bychom měli jedovatá bělidla a ostré či drsné pomůcky, jako jsou například drátěnky.
Nerez
K materiálům, které je potřeba nejčastěji čistit, patří jednoznačně nerezová ocel. Nejde však o čištění nijak složité. Jak už z názvu vyplývá, nerez nerezaví a nemusíme mít ani příliš velké obavy z mechanického poškození. V případě tohoto materiálu se řeší spíše problém optický, kdy na jeho povrchu zůstávají viditelné stopy po kapkách vody, nebo po našem dotyku.
K odstranění otisků prstů stačí otřít celý povrch čistým hadrem s několika kapkami stolního či dětského oleje. Skvrny od vody odstraníme čistým lihem nebo bílým octem. Na vodní kámen kromě běžných odstraňovačů pomáhá i citrón.
Dřevo
Péči o dřevo, ať už se jedná o masiv, nebo dýhu, usnadňuje většinou silná vrstva laku. Tu lze jednoduše setřít vlhkým hadrem. Obecně se doporučuje tahy provádět v podélném směru struktury. V případě dřeva bychom si ale určitě měli dát pozor na přílišnou vlhkost. Pochopitelně nemůžeme zabránit přítomnosti páry v kuchyni, měli bychom se ale snažit ji omezit, například pomocí digestoře. Taky bychom měli dávat pozor, kam odkládáme mokrý hadr, vlhkou utěrku a podobně. V nezbytných případech bychom se také měli snažit, co nejdříve, co nejrychleji a především co nejvíce vlhkosti z plochy odstranit. Nejlépe nějakou suchou savou látkou.
Laminát a folie
Jedním z nejčastěji používaných materiálů pro kuchyňské linky je laminovaná dřevotřísková deska potažená fólií nebo dýhou. Úprava s fólií je při pořízení finančně náročnější, na údržbu a čištění to však nemá vliv. V obou případech si vystačíte s klasickými čisticími přípravky, nebo si můžete připravit ekologičtější roztok sami, pomocí vlažné vody a jedlé sody.
Velkým hitem se v poslední době staly rovněž samolepicí fólie. I ty čistíme teplou vodou s přídavkem běžného saponátu.
Sklo
Stále častěji se stává součástí kuchyní i sklo. Nejen v podobě sklenic a mís, ale i coby povrch stolu, kuchyňských dvířek a podobně. Skleněné plochy v kuchyni čistíte prakticky stejně jako okna, zrcadla. Kromě čistících přípravků na sklo existují speciální ubrousky, hadry, ale mnohdy stačí i obyčejná papírová utěrka.
Plast
Ani umělohmotný povrch není náročný na údržbu a čištění. Stačí, a vlastně se i doporučuje, čistit ho pouze tekutými čistícími prostředky a vlhkým hadrem. V případě plastu obzvlášť platí varování před ostrými, drsnými předměty. Pozor tedy například na drátěnky, kartáče nebo písek.
Povrch keramických obkladů se čistí snadno, opět si vystačíte s běžnými čistícími přípravky. Na silně zamaštěné kachličky pomáhá proud teplého vzduchu, například z fénu, před samotným mytím. Tuk se rozpustí a pak už stačí ho je setřít.
Obtížně se čistí spíše spáry mezi jednotlivými kachličkami, kde se má tendenci vytvářet plíseň a vodní kámen. V tomto případě je lépe využít speciálních odstraňovačů vodního kamene s desinfekčními účinky. Těch je naštěstí na našem trhu taky dostatek.
Sporáky
K čištění varných desek, ať už těch indukčních, nebo sklokeramických stačí většinou pouze vlhká utěrka či houbička. Pokud jste přece jen na sklokeramické desce nějaké jídlo připálili, u indukční by se vám to nemělo stát, pak úplně klidně můžete k odstranění připáleniny použít tekutý písek.
Plynový sporák je, co se údržby týče pracnější, nikoliv však náročnější. Musíte totiž nejprve vyjmout všechny rošty, abyste se vůbec dostali k jednotlivým hořákům. Nemusíte se ale za to vůbec bát použít i méně šetrné čistící prostředky, neboť plynové sporáky jsou mnohem odolnější proti poškrábání, než varné desky.
Na první pohled je kuchyň hotová. Při velkém úklidu v kuchyni se hospodyňky nevyhnou přebírání potravin a vyhazování prošlých zásob. Ale o tom možná zase někdy příště.
Autor: Bronislava Supíková
Foto: Villeroy&Boch
Články s podobnou tématikou
Kupujeme desku na krájení a přípravu jídla
Kuchyňské dřezy z keramiky
Materiály vhodné na kuchyňský nábytek
Luxusní kuchyně
Zařizujeme kuchyni od A do Z
Pořizujeme si digestoř – podle čeho vybírat?
Parní čistič
Článek byl zobrazen 10671 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Kuchyně

Paneláková kuchyně: Jak udělat z mála hodně
Našli jste domov v panelákovém bytě, a rádi byste si ho přizpůsobili k obrazu svému? I když jde o malý prostor, chcete se tam skutečně cítit doma a zvládat vše, co si zamanete? Jednou z věcí, kterou budete potřebovat, je dobře zařízená kuchyň. Prostoru sice není nazbyt, ale i s málem se dá čarovat. Jak na to?

Malá kuchyň - více přemýšlení
Pořekadlo, co je malé, to je milé, platí i o kuchyních. Ani v jejich případě nemusí být malý prostor handicapem. Ovšem za předpokladu, že chybějící metry čtvereční nahradíte skutečně racionálním uspořádáním a vybavením.

Vybíráme obklady do kuchyně – klasické obkladačky nevycházejí z módy
Aby se nám vybrané obkladačky, které jsme se rozhodli pořídit do nové či rekonstruované kuchyně, neokoukaly už po prvním roce, je potřeba je pečlivě vybrat. Jenomže co je důležitější, materiál, barva, nebo se máme řídit podle pořizovací ceny? Jaké keramické obklady jsou dnes moderní? A jak se vůbec dlaždičky obkládají?

Kuchyňské desky z přírodního kamene
Chcete, aby vaše kuchyně získala opravdový šmrnc, působila elegantně, velmi originálně a přitom byla plně funkční? Vybavte ji kuchyňskou deskou z přírodního kamene od Kamenictví Obelisk s. r. o. Kámen interiéru dodá nadčasový design, unikátní vzhled, ale především vysoce prodlouží životnost celé kuchyňské linky.

Navštivte showroom BLUM a vyzkoušejte si všechny funkce nové kuchyně
V nových reprezentativních prostorách firmy Blum se dozvíte, jak nábytkové kování nejen vypadá, ale hlavně jak funguje přímo v nábytku při jeho používání. Proto je nábytek naplněný věcmi tak, jak to bude u vás doma.

Ostrůvkové kuchyně nabízí více úložného prostoru i pracovní plochy
Oblíbeným řešením moderních kuchyní jsou kuchyňské ostrůvky. Pokud vám to prostor dovoluje, můžete tímto praktickým kusem nábytku, který má pestré možnosti využití, vytvořit neotřelé a zajímavé řešení interiéru. Získáte větší pracovní plochu pro přípravu jídla, tolik potřebné úložné prostory a větší komfort. Kuchyň bude nejen funkční, ale i estetická.

ORGA-LINE pro členění kuchyňských zásuvek
Krásná kuchyně je zárukou toho, že v ní budeme rádi trávit svůj čas, tedy především vařit a stolovat. Jestliže chceme, aby nám šlo vaření od ruky, měli bychom věnovat náležitou pozornost vnitřnímu vybavení zásuvek. Ne všichni výrobci kuchyní na to však pamatují.

Kuchyňské pracovní desky z HPL laminátu patří mezi nejodolnější
U kuchyňských pracovních desek si ceníme zvláště tvrdosti, dlouhé životnosti a odolnosti vůči teplotám a poškození. Všechny tyto požadavky jednoznačně splňuje HPL laminát. Pracovní kuchyňské linky z něj vyrobené, jsou nejen praktické a odolné, ale mají také zajímavé moderní dekory.