Proč si pořídit sušičku prádla a podle čeho vybírat?
10.12.2019
Pokud sušičku prádla ještě nemáte a stále váháte, zda si ji pořídit a zda bude potřeba právě ve vaší domácnosti, máme pro vás přehled všech výhod, ale i důvodů proč si někteří sušičky nepořizují. A podle čeho novou sušičku vybrat, když je na trhu tolik značek a typů?
Proč si pořizovat sušičku prádla?
Mnozí považují sušičku za zbytečnou, protože prádlo na sušáku uschne i bez ní, pouze za delší dobu. Proč si tedy pořizovat sušičku prádla? Sušička přináší do domácnosti především komfort. Stejně jako už dnes nikdo nezpochybňuje rychlovarné konvice, stává se i sušička prádla celkem běžným spotřebičem. Poptávka po nich stoupá zejména na podzim a v zimě, kdy teploty klesají, vzduch je vlhký a prádlo se nedá sušit venku ani na balkóně. A delší dobu samozřejmě schne i v bytě. Mnohdy schne tak dlouho, až zatuchne. V malém bytě navíc sušák prádla překáží, o estetickém hledisku nemluvě.
Pokud žije v domácnosti jedna až dvě osoby, není prádla na praní tolik a pere se méně často, třeba jednou za týden. Úplně jiná situace je v rodině s několika dětmi různého věku. Kojenci ušpiní několik kousků oblečení za den, k tomu navíc bryndáčky, látkové pleny apod. Větší děti sportují, chodí do školy, ven a také toho za den docela dost zašpiní. U dospělých je situace podobná v závislosti na jejich povolání a trávení volného času. Může se tedy stát, že potřebujete vyprat a vysušit jednu až dvě pračky každý den. Znamená to, že potřebujete neustále vytažený jeden až dva sušáky na prádlo a bohužel se někdy stává, že prádlo není suché ani za 24 hodin. A pak vás ještě čeká žehlení...
Pokud máte sušičku, práce s prádlem je mnohem pohodlnější. Prádlo vyperete a dáte do sušičky, mezitím můžete vyprat další pračku a po skončení pracího cyklu bude první prádlo suché. Prádlo ze sušičky můžete rovnou skládat do skříně. Pokud jej vyndáte ještě teplé a složíte, většinu kousků nemusíte ani žehlit. Samozřejmě bavlněné košile nebo halenky žehličku ještě potřebovat budou. I když už na košile mají některé sušičky speciální programy.
Pokud máte sušičku, nemusíte používat aviváž. Výrobci sušiček dokonce doporučují aviváž nepoužívat vůbec. A vhodnější jsou také sypké prací prášky, než nyní velmi populární gely. Prádlo ze sušičky je přirozeně voňavé a měkké.
Péče o sušičku je velmi jednoduchá. Po skončení sušení vylijete vodu ze zásobníku a vyčistíte sítko, kde se usazují žmolky a prach. Vodu ze sušičky, která je vlastně destilovaná, můžete použít do žehličky. Odtok vody ze sušičky lze řešit také přímo do odpadu.
Během letních měsíců, kdy je prádlo na balkóně za dvě hodiny suché, nemusíte sušičku používat vůbec, nebo ji zapnout v urgentních případech.
A co nevýhody sušičky?
Sušička je další spotřebič a další „žrout“ energie. Záleží samozřejmě na energetické třídě dané sušičky, jak moc se navýší spotřeba elektřiny a zatíží rodinný rozpočet. U úsporných sušiček vychází jeden cyklus na několik korun. Navýšení spotřeby energií tedy může být v řádu stokorun ročně a záleží na každém, jak moc velká zátěž to je. Na druhou stranu nemusíte tak často žehlit.
Ne každé prádlo lze sušit v sušičce. Vodítkem jsou symboly na prádle, které dávají návod, na kolik stupňů prádlo prát a na jaký program sušit, pokud vůbec. Výrobci zejména levnějšího oblečení se často tzv. kryjí a veškeré prádlo doporučují prát na 30°C, nepoužívat aviváž a nesušit v sušičce. Je to pak na zvážení každého, zda to riskne a prádlo do sušičky dá. Co všechno se prádlu může stát? Může se srazit, nápisy a nažehlovačky mohou popraskat a tmavé prádlo může také vyblednout. Kvalitnímu oblečení se symboly pro sušičku se nestane nic.
Problém může nastat také s umístěním sušičky. Nejčastěji se umísťuje nad pračku, čímž se vejde i do malé koupelny. Někdy ale toto umístění není možné (nad pračkou je topení, skřínka nebo máte pračku úzkou, s vrchním plněním apod.) a tak se hledá jakékoliv vhodné místo. Výjimkou nejsou sušičky umístěné v ložnicích, v předsíních, v kuchyni apod. Jediné, co sušička potřebuje je přívod elektrické energie.
Jak vybrat tu správnou sušičku prádla?
Při pohledu na nabídku prodejců elektra a e-shopů budete mít pravděpodobně hlavu jako pátrací balón, protože nabídka je opravdu široká a sušičky vypadají na první pohled podobně, ne-li stejně a liší se pouze cenou. Na co se tedy zaměřit?
1. Rozměry sušičky – standardní rozměry sušiček jsou výška 85 cm x šířka 60 cm x hloubka 60-66 cm dle výrobce a typu. Existují také výrazně uzší, tzv. slim sušičky s hloubkou do 50 cm. Kupujete-li sušičku nad pračku, sledujte rozměry velmi pečlivě. U jednotlivých výrobců jsou kompatibilní jen určité modely. Pračka a sušička různých výrobců může mít rozdílnou hloubku i několik centimerů.
2. Hmotnost náplně – s vyšší hmotností náplně u praček, roste tento údaj také u sušiček. Pračky dnes již celkem standardně pojmout až 8 kilo prádla a totéž by měla zvládnout i sušička. Úzké sušičky pojmou až 7 kilo prádla, ty větší až 9 kilo.
3. Energetická třída – sušičky s tepelným čerpadlem se téměř všechny pohybují ve třídě A++ a vyšší. Výrobci uvádějí předpokládanou roční spotřebu, ovšem ta se může v praxi výrazně lišit podle toho, jak často prádlo sušíte a na jaký program.
4. Počet programů – nabízí se, že čím více programů, tím lépe, ovšem přihlédněte ke konkrétní situaci vaší rodiny – budete sušit sportovní oblečení, kojenecké věci, košile, jemné prádlo apod.
5. Další funkce a benefity – dražší sušičky prádla disponují ještě dalšími funkce jako např. osvěžení párou pro vyhlazení oblečení, systém samočištění, kdy nemusíte čistit filtr ve dvířkách, propojení spotřebičů s chytrými telefony nebo tablety.
Ceny sušiček se odvíjí od značek a počtu funkcí. Ty nejlevnější sušičky pořídíte pod 10 000 korun – pozor některé nemají tepelné čerpadlo a jejich spotřeba je oproti těm s čerpadlem zhruba dvojnásobná. Nejvíce sušiček se pohybuje v cenovém rozmezí 12 – 16 tisíc korun a top produkty top značek kolem 25 tisíc korun. Výhody a efekt jednotlivých přidaných funkcí už si musíte zvážit sami.
Autor: redakce
Foto: AEG
Článek byl zobrazen 8529 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Bílá technika a domácí spotřebiče
Morphy Richards Intellichef – univerzální pomocník nahradí parní hrnec, gril i fritézu
Zápasíte s prostorem na kuchyňské lince nebo i v jejich úložných prostorách? Máme pro vás produkt, který pomůže řešit nejen tyto problémy. Navíc vám přináší univerzálního pomocníka při všech možných kulinářských experimentech.
Jak si vybrat mrazničku?
Dříve než se vydáte koupit mrazničku, měli byste si rozmyslet, co od ní očekáváte, a podle toho si teprve vybírat. Základní kritéria při nákupu mrazničky jsou spotřeba energie, užitný objem, kvalita, značka a samozřejmě cena.
Hody z raclettového grilu
Je tady doba zahradních večírků a posezení s rodinou či přáteli u společného grilování. Chcete-li i letos oslnit své hosty a pohostit je něčím netradičním, máme pro vás výborný tip. Na raclettovém grilu připravíte speciality, kterými nepohrdnou chuťové buňky ani toho nejnáročnějšího gurmána.
Odvlhčovače vzduchu pro účinný boj s plísněmi
Nadměrná vlhkost v domě je nejen nepříjemná, ale také nebezpečná. Především má neblahý vliv na naše zdraví a také výrazně zkracuje životnost stavby. Boj s vlhkostí není lehký, je totiž třeba odstranit její příčiny, a to není vždy možné. V tom případě je dobré vyslat do boje odvlhčovač vzduchu, který má nad vlhkostí jednoznačně navrch.
Domácí pec na pizzu - upečte si křupavou pizzu jako z pizzerie
Kdo by ji nemiloval. Rajčatové sugo, bylinky, mozarella a křupavé těsto, to je základ každé dobré pizzy. Jenže najít dobrou italskou restauraci nebo si dobrou pizzu upéct doma, to není tak jednoduché. Není žádným tajemstvím, že pizza potřebuje pec. Taková pec ale nemusí být za každou cenu kamenná a zabírat půlku místnosti. Domácí pec je šikovnou náhradou, díky níž si budete moct udělat oblíbenou capricciosu, quattro formagi nebo třeba mexicanu doma a v kvalitním provedení.
Tipy na vánoční dárky – spotřebiče Maxwell, kvalita za skvělou cenu
Za spotřebiči produktové řady Maxwell se neskrývá nic jiného než roky prověřená a spotřebiteli na celém světě velmi oblíbená značka Vitek. Tak jako Vitek nabízí nejvyšší kvalitu svých výrobků, tak i produkty Maxwell překvapí svou kvalitou za velmi příznivou cenu. Design těchto výrobků je koncipován netradičním netuctovým způsobem, z obyčejného elektrického spotřebiče se tak v domácnosti stává doslova módní doplněk, který navíc věrně slouží, šetří energii a je spolehlivý.
Minipub aneb domácí výčep může být i součástí lednic
Parné letní dny přivedou leckoho na nápad zajít na pivko do oblíbené letní hospůdky, ale co když to není z nějakého důvodu možné? Naštěstí už nejste odkázáni jen na „lahváč“ z lednice, případně na legendární 7. schod sklepa svého domova. Chuť dobře stáčeného piva v orosené sklenici si můžete dopřát i v pohodlí domova z minipubu.
Vánoční dárky – tipy pro opozdilce
Vánoce jsou doslova za dveřmi a vy ještě stále nemáte všechny vánoční dárky? Patříte k těm, kteří věří intuici na poslední chvíli? Nebo máte trochu zaděláno na lehkou nervozitu, že vše není úplně tak, jak byste si představovali? Máme pro vás pár tipů, které zaručeně zaberou.