Jak vybrat odsavač par? Podle velikosti kuchyně i stylu vaření
17.03.2015
V kuchyni každé moderní domácnosti je dnes možné narazit na odsavač par neboli digestoř. Slouží k odsávání par z místnosti, zbavuje nás nepříjemných pachů a pomáhá zamezit výskytu plísní. Na co se ale při výběru odsavače zaměřit? Jaká velikost, tvar a výkon bude pro naši kuchyni nejvhodnější?
Pokud si chcete pořídit do kuchyně digestoř, nezaměřujte se jen na atraktivní design – často je totiž kvůli němu snížena účinnost výrobku. Designově atraktivní modely mívají totiž zúženy sací plochy a tím dochází ke zvýšené rychlosti proudění vzduchu, což samozřejmě vede ke zvýšení hlučnosti odsavače. Výše zmiňovaným trpí především digestoře ve tvaru tubusu. Výrobci se tomuto nedostatku vyhýbají instalací tzv. „silent kitů“, které však bohužel zvýší konečnou cenu výrobku. Z hlediska proudění vzduchu se jako nejvhodnější jeví tvar pyramidy. Při výběru odsavače par je tak třeba se zaměřit na několik faktorů – tedy na tvar, hlučnost, výkonnost a velikost.
Velikost kuchyně = typ digestoře
Odsavače par by se měly vybírat podle velikosti kuchyně. Do větší kuchyně bude zapotřebí digestoř se silnějším výkonem, do menší postačí model o nižším výkonu. Digestoře s vyšším výkonem však bývají hlučnější. Podle toho, jak velkou máte kuchyň, můžete vybírat typ odsavače par.
Klasický vestavný odsavač Baumatic určený pro menší kuchyně
Pro malé kuchyně jsou vhodné vestavěné digestoře, které se nejčastěji umisťují do horních skříněk přímo nad varnou desku. Do prostornějších kuchyní s komínem se hodí komínová digestoř upevňující se na zeď a mezi závěsné skříňky. V případě, že máte varnou desku umístěnou v prostoru, zvolte ostrůvkovou digestoř, kterou je možné namontovat ke stropu kamkoliv v prostoru. Skvělou volbou jsou také štěrbinové odsavače, které vzduch s kuchyňskými výpary nasávají štěrbinami mezi panely. Tyto odsavače jsou výklopné, aby se dala provádět běžná údržba tukových filtrů.
Výsuvný odsavač Electrolux
Dále je třeba volit takový odsavač par, který má optimální velikost k průměru varné desky. Digestoř by měla být stejně široká nebo širší než varná deska. Nejčastěji se odsavače par vyrábí v šířkách 60 nebo 90 cm. Při instalaci je nutné vybrat také správnou výšku, vzdálenost od horní desky varného centra by měla být cca 70 cm. Pokud by byla digestoř namontována příliš vysoko, nebylo by odsávání tolik účinné, pokud naopak nízko, mohlo by to uživatelům bytu způsobovat zdravotní problémy.
Ostrůvkové odsavače Fagor
Jak je to s hlučností?
Nejlepší je, pokud máte možnost si danou digestoř před samotným nákupem někde poslechnout. Jako velmi tichá je označována digestoř s hlučností 41 dB, ale již existují i s nižší hlučností. Téměř neslyšitelné jsou modely označené písmeny HC, tedy Home Comfort – jejich hlučnost je snížena na minimum díky speciálnímu absorbéru hluku. Ten je omyvatelný a vyměnitelný. Digestořím nechybí ani nový tichý motor s širokým rozsahem rychlostních intervalů. Obecně se dá říct, že bezproblémová je digestoř až do hlučnosti 58 dB. Recirkulační odsavače par jsou všeobecně považovány za trochu hlučnější. Hlučnost odsavače par mohou ovlivňovat zabudované omyvatelné protihlukové polštářky. Modely vyšší třídy jsou pak vybaveny funkcí řízené hlučnosti.
Digestoř recirkulační nebo s odtahem?
Podle toho, jestli se můžete připojit na komín nebo odtahové potrubí, volíme druh digestoře. V případě, že tuto možnost máme, zvolíme digestoř odtahovou s horním, zadním, rohovým či bočním výstupem pro odtah. Odtahový odsavač par vzduch nasaje a odvede jej ven. Aby byl zachován výkon digestoře a nízká hlučnost, je nutné, aby se průměr odtahu shodoval s průměrem vývodu digestoře. Digestoře s odtahem jsou efektivnější a cenově výhodnější, protože u nich odpadá nutnost výměny uhlíkových filtrů. Během zimy je však možné pociťovat tepelné ztráty.
Druhým typem digestoře je recirkulační digestoř, která nasává vzduch do sebe, kde ho přes uhlíkový filtr vyčistí a poté pustí zpět. Vzhledem k tomu, že tento typ odsavače par není závislý na žádném potrubí, dá se umístit prakticky kamkoliv. Přibližně každého půl roku je třeba měnit uhlíkový filtr, což je považováno za hlavní nevýhodu. Většina modelů je dnes již vybavena kontrolkou znázorňující stav filtru, tedy stupeň jeho znečištění či nutnost výměny (ITF). Dnes jsou již k sehnání i digestoře kombinované, kde se dá odtah nastavit podle aktuální potřeby.
Rychlost odtahu
Jednotlivé modely odsavačů par se liší také různými stupni rychlosti odtahu. Aby byl odtah účinnější, je většina vestavných odsavačů vybavena výsuvnou částí, díky které se zvětší filtrační plocha. Intenzivním odsáváním jsou pak vybaveny modely označené jako „booster“. Tato funkce je skvělá v případě, že se nám podaří v kuchyni něco připálit a potřebujeme se nelibého zápachu co nejdříve zbavit. Pokud je tedy odsavač vybaven funkcí booster, stačí ji jen zapnout a výkon odtahu je rázem dvoj až trojnásobný. Zabráníme tak pronikání nepříjemných pachů do dalších místností v domě a můžeme dále pokračovat ve vaření.
Vybíráme filtry
Filtrů existují různé druhy, ale za nejvýhodnější jsou považovány kovové, protože se dají omývat a vydrží po celou dobu životnosti digestoře. Dále se prodávají filtry textilní a hliníkové, které je však třeba po nějaké době měnit. Výhodné jsou pak také aktivní uhlíkové filtry, které vydrží přibližně půl roku, nebo 120 hodin provozu – záleží samozřejmě na intenzitě vaření.
Digestoře pro každého
Dnes je možné si vybrat z širokého sortimentu odsavačů par, které vynikají jak propracovaným designem, širokou škálou výkonů i nejrůznějších doplňkových funkcí. Prakticky do každého prostoru je možné vybrat ideální odsavač. Mezi oblíbené funkce patří „dovětrání“, kdy digestoř snižuje výkon postupně a nakonec se sama vypne. Zajímavé jsou rovněž senzoricky řízené digestoře automaticky se nastavující během vaření. Dokáží se totiž přizpůsobit velikosti a teplotě varné desky a množství páry, kterou je třeba odsát. Tím dochází k účinnému odsávání a zároveň i šetření energie. Funkce „Air Refresh“ zase zajišťuje tichou výměnu vzduchu v místnosti. Každou hodinu se na nejnižší rychlost zapne ventilátor a po 10 minutách se zase vypne. Pokud je digestoř vybavena elektronickým ovládáním, dá se tato funkce kombinovat ještě s funkcí automatického zapínání digestoře.
Odsavač par Faber Cocktail s recirkulací, možností doběhu po ukončení vaření a více úrovněmi intenzity osvětlení
Vhodným doplňkem digestoře může být osvětlení, které využijeme při přípravě pokrmů, ale může být také líbivým estetickým prvkem. Osvětlení mohou zajišťovat jak klasické zářivky, tak i úsporné žárovky a barevné nebo zastíněné halogenové žárovky. Výrobci digestoří se dnes u svých výrobků předhání v nabídce nejrůznějších vychytávek a snaží se tak upoutat pozornost. Setkat se proto můžete dokonce s odsavači par, které jsou doplněny televizorem. Při výběru odsavače par do své kuchyně vždy myslete na to, které funkce využijete a které jsou pro vás naprosto zbytečné a jen navyšují cenu výrobku. A nezapomeňte, že i digestoř je dobré sladit s celkovým designem kuchyně.
- jpa -
Další články z rubriky Kuchyně
Sklo v kuchyni lze použít i na pracovní desku
Ostrůvkové kuchyně nabízí více úložného prostoru i pracovní plochy
Spotřebiče do rustikální kuchyně
Stropní odsavače par
Ideální rozmístění kuchyně
Článek byl zobrazen 37791 krát.
Diskuze k článku
Jitka | 30.09.2019 18:17:48
No, Faber má digestoře, které jsou vhodné do pasivních domů. Navíc cenově jsou senzační a kvalitativně také.
Tanja | 24.09.2018 21:16:32
No, pokud máš vybránu tuto, tak na ten faber shop zavolej, oni se ti budou věnovat a se vším ti profesionálně poradí!
Digestoř
Olina | 22.11.2017 22:15:23
Za jak dlouho mi tu digestoř doručí? A je možnost se s někým o této značce poradit? Myslím tím, zda je možné s něým onzultovat co a jak?
Digestoř
Edita | 11.10.2017 11:41:08
No, Faber má digestoře, které jsou vhodné do pasivních domů.
Digestoř
Linda Malá | 21.09.2017 21:45:58
Dobrý den, prosím o radu… Existuje nějaká digestoř vhodná do pasivních domů? Děkuji.
Martin | 12.05.2015 19:28:24
jak je to v případě závěsných digestoří? Patří to pod ostrůvkové, když to není napevno? a jaká je účinnost?
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Bílá technika a domácí spotřebiče
Proč nakupovat domácí spotřebiče na internetu?
Přes internet je dnes možné nakoupit téměř vše, na co si vzpomenete. Potřebujete novou ledničku, televizi či mikrovlnku a nechce se vám trávit volný čas běháním po obchodech? Stačí sednout k počítači a vybrat si co potřebujete z pohodlí domova. Opravdu se ale vyplatí domácí spotřebiče a další zboží pro byt či dům v e-shopech nakupovat?
Test odsavačů 2019: Levná digestoř od pachu nepomůže. Drahé si s ním poradí, ale boj s mastnotou prohrávají
Digestoř může být nedocenitelným pomocníkem, který kuchyň zbaví mastnoty, vlhkosti a pachu. Tu nejjednodušší pořídíte už za tisíc korun. Najít kvalitní přístroj za nízkou cenu je opravdový oříšek. Spotřebitelský časopis dTest otestoval 11 levnějších podvěsných a 4 mnohonásobně dražší svisle zabudované digestoře. Všestranně dobré výsledky ale nepředvedla žádná.
Jak nejlépe vyřešit odtah digestoře? Záleží na tom, zda můžete vzduch odvádět pryč z místnosti, nebo nikoliv
Hlavním posláním digestoře je odvětrávání zápachu a odvod par, které vznikají při vaření. Aby spotřebič plnil svoji funkci správně, je důležité vybrat digestoř s dostatečným výkonem. Co všechno byste měli vědět o odvětrávání digestoře?
Výběr myčky nádobí podle programů a funkcí
Každá moderní myčka, i ta nejlevnější, nabízí několik základních programů mytí nádobí. Dražší myčky potom nabízejí další programy a funkce, které zefektivní mytí nádobí, ušetří vodu, energii a zpříjemní její používání. S čím se tedy můžeme aktuálně na trhu myček setkat?
Vybíráme kuchyňský robot – přehled příslušenství
Kuchyňský robot patří mezi nejoblíbenější kuchyňské pomocníky. Pokud jste si zatím vystačili pouze s ručním šlehačem a rádi byste si pořídili konečně pořádného robota, množství příslušenství u některých robotů vás překvapí.
Vybíráte kuchyňský robot bez ramene? dTest přináší praktické tipy i postřehy z aktuálního testu
Předností kuchyňských robotů bez ramene bývá pestrá nabídka speciálních nástavců. Díky nim pomohou nejen s přípravou těsta, ale i se šleháním, sekáním, mixováním nebo strouháním. Zástupci nezávislé spotřebitelské organizace dTest podrobili důkladným zkouškám 17 modelů a k užitečným tipům na výběr tak přidávají i poznatky o tom, jak si spotřebiče vedly v praxi.
Jaké vysavače jsou vhodné pro alergiky?
Alergií trpí téměř polovina Čechů, mnozí o tom dokonce ani neví. Nejčastěji jsou to potravinové alergie a alergie na prach, roztoče, zvířecí srst a pyly. Právě pro tuto skupinu alergiků je velmi důležitý pravidelný a důkladný úklid domácnosti. Jak tedy co nejvíce eliminovat alergeny v bytě?
Vánoční dárky – tipy pro opozdilce
Vánoce jsou doslova za dveřmi a vy ještě stále nemáte všechny vánoční dárky? Patříte k těm, kteří věří intuici na poslední chvíli? Nebo máte trochu zaděláno na lehkou nervozitu, že vše není úplně tak, jak byste si představovali? Máme pro vás pár tipů, které zaručeně zaberou.