Horkovzdušná fritéza – revoluční zdravé fritování
05.01.2011
Pokud také nedokážete odolat zlatavým hranolkům či smaženým kuřecím kouskům a poté si vyčítáte, že jste snědli něco tak nezdravého, máme pro vás dobrou zprávu! Své chutě už nemusíte držet na uzdě. Díky horkovzdušné fritéze si můžete pochutnávat na smažených jídlech a vyhnout se přitom přepálenému tuku i zbytečným kaloriím. Nevěříte?
Horkovzdušné fritézy jsou hitem poslední doby, nejedna kuchařka snažící se o zdravou přípravu pokrmů o nich již slyšela. Ty, které se rozhodly si takovouto fritézu pořídit, si ji nemohou vynachválit. Jedinečnost horkovzdušných fritéz spočívá totiž v tom, že nám umožní připravit zdravé a přitom chutné jídlo, což přiznejme si, někdy není jednoduché. Pokud se chcete zdravě stravovat, musíte kromě zdravých potravin zvolit také jejich zdravou přípravu. Horkovzdušné fritézy tak potěší všechny, kterým záleží na tom, co jedí – tedy lidem vyznávajícím zdravý životní styl, lidem majícím určitý zdravotní problém, kteří musí jíst dietně a také těm, kdo se chtějí úpravou jídelníčku zbavit nějakých těch kil. Díky horkovzdušné fritéze si nejen pochutnáte, ale navíc nebudete přijímat zbytečné kalorie navíc a najdete správnou rovnováhu ve stravování.
Jak je to s olejem?
Celé tajemství horkovzdušných fritéz tkví v tom, že se jídlo nepřipravuje ponořené v oleji, ale v horkém vzduchu, který proudí uvnitř fritézy. Na přípravu potravin je tak potřeba jen minimální množství oleje. Například k usmažení kilogramu hranolků z čerstvých brambor vám naprosto vystačí jediná lžíce oleje. Takto se do připravovaných potravin dostane jen minimum oleje, hranolky nebudou tolik mastné a tučné. V kilogramu hranolek připravovaném v horkovzdušné fritéze se budou nacházet pouze 3% tuku. Po skončení přípravy pokrmu není potřeba se zabývat tím, kam se zbylým olejem. Vždy použijeme totiž jen tolik oleje, kolik zrovna potřebujeme. Díky tomu máme zaručeno, že nebude docházet k jeho přepalování a s tím spojenému zápachu.
Pro přípravu potravin v horkovzdušné fritéze můžete použít jakékoliv oleje, což je velkou výhodou. Vyzkoušet můžete kvalitní nebo méně obvyklé oleje, které jsou například obohaceny o různé složky. Může to být olej Omega 3, Omega 6, olivový olej, sezamový olej a mnohé další. Všechny tyto oleje jsou velmi zdravé a pomáhají snižovat hladinu cholesterolu, čímž prospívají našemu zdraví. Do nádoby můžeme navíc před fritováním přidat ještě nejrůznější dochucovadla, jako jsou oříšky, semínka a další. V horkovzdušné fritéze je možné připravovat také již předsmažené hranolky, ke kterým však nemusíte přidávat žádný olej navíc.
Nepřipálí se to?
O to, aby byl olej rovnoměrně rozmístěn se stará míchací lopatka, která dané potraviny jemně promíchává. Do fritování tak nemusíme vůbec zasahovat, díky průhlednému víku však můžeme přípravu pokrmů sledovat a mít přehled o jejím průběhu. Nejen že se nám nepřipálí jídlo uvnitř, ale nespálíme se ani my, když budeme s fritézou manipulovat, je totiž vespod vybavena studenou zónou.
Co vše mohu připravovat?
V horkovzdušné fritéze můžeme připravovat nejen skvělé křupavé hranolky, ale také maso, zeleninu, plody moře, korýše, ovoce a dokonce i mražené výrobky. Podaří se nám také jednoduché omáčky či nejrůznější směsi. Vše záleží jen na fantazii mistra kuchaře. Jednotlivé potraviny samozřejmě nemusíme dělat zvlášť, například maso můžeme dát se zeleninou připravovat najednou, což nám ušetří spoustu času.
Budu umět s fritézou zacházet?
Obsluha je velmi jednoduchá a zvládne ji opravdu každý. Potraviny se vloží do nádoby, přidá se jedna lžíce oleje, pokud chceme tak potraviny dochutíme kořením a poté přístroj zapneme. Fritéza je vybavena jednoduchým LCD displejem, který zaručuje jednoduché intuitivní ovládání. Pro lepší představu o průběhu fritování je spotřebič vybaven časovačem, jenž signalizuje konec fritování. Tak si snadno nastavíte dobu, po kterou chcete, aby se jídlo fritovalo. Přístroj vás poté zvukovým signálem upozorní, že je vše hotové.
Jak je to s údržbou?
Nádoba, do níž se potraviny ukládají je snadno vyjímatelná a navíc má nepřilnavý povrch, její údržba je proto opravdu jednoduchá. Nejen nádobu, ale také lopatku otáčející s potravinami a odnímatelné víko jednoduše umyjeme buď v ruce, nebo v myčce. Celkově je spotřebič nenáročný na údržbu a navíc je velmi bezpečný na obsluhu. Díky absenci přepáleného oleje již nebudete informovat všechny vaše sousedy o tom, že se u vás doma smažilo. Při použití horkovzdušné fritézy se nemusíte bát žádných výrazných pachů, které k fritování neodmyslitelně patří.
Nejprodávanější horkovzdušnou fritézou je v dnešní době Tefal Actifry s příkonem 1500 W. Její cena se pohybuje okolo 6 tisíc korun.
- jap -
Foto: Tefal
Články s podobnou tématikou
Ve fritovacím hrnci lze smažit i řízky z kapra
Zdravé vaření v nádobí s keramickým povrchem
Multifunkční hrnec - to je nástup nové generace spotřebičů
Tanec s kuchyňským náčiním
Titanové nádobí se vyplatí
Mikrovlnná trouba s párou má páru
Tlaková parní trouba je kuchyňský profesionál
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Bílá technika a domácí spotřebiče
Článek byl zobrazen 41294 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Bílá technika a domácí spotřebiče
Vybíráme vhodný odšťavovač
K létu neodmyslitelně patří také hromady čerstvého ovoce a zeleniny. Mnohdy v parném horku nemá člověk chuť na klasický oběd a bohatě jej zasytí i jen tyto "lehké" potraviny. Stále větší oblibě se těší zejména výživné ovocné či zeleninové šťávy, a tak by ve vaší kuchyni neměl chybět kvalitní odšťavovač.
Jak vybrat vysavač – přehled základních typů a funkcí
Pokud právě uvažujete o koupi nového vysavače, následující řádky vám pomůžou v rychlé orientaci v kategorii domácích vysavačů. Kromě klasického sáčkového vysavače, si můžete pořídit také vysavač bezsáčkový, tyčový, akumulátorový, ruční, multifunkční, parní atd. Jaký typ bude nejvhodnější právě pro vás a do vaší domácnosti?
Rady pro údržbu chladničky a mrazničky
Existuje několik rad, jak předejít problémům s údržbou chladničky a mrazničky, obzvláště v horkých letních dnech. Poradíme vám, jak na to.
Minikuchyňky aneb vše v jednom na malém prostoru
Bojujete ve svém obydlí s každým centimetrem a váš domov neoplývá zrovna obřími rozměry? Možná právě proto se na trhu objevují takzvané minikuchyňky. Abyste ušetřili co nejvíce prostoru, určitě je uvítáte, neboť vám nabídnou stejnou službu jako kuchyňské linky klasické.
Malý, ale šikovný
Jednotlivci, páry nebo menší rodiny, které doma příliš nevaří, se mohou při vaření a přípravě jídla spokojit s obyčejným ručním šlehačem. Kuchyňský robot potom ocení zejména rodiny s dětmi, kde jim tento pomocník ušetří spoustu práce, času i energie.
5 TOP parametrů, které řešit při výběru pračky
Stará pračka dosloužila a nezbývá vám, než koupit novou? Její oprava by totiž stála víc než nová pračka. Na co se při výběru nové pračky zaměřit? Určitě nejde jen o vzhled a rozměry.
Kupujeme vysavač
Luxování nepatří zrovna k nejoblíbenějším domácím činnostem, a snad právě proto je důležité vybrat takový vysavač, se kterým odvedeme práci rychle a kvalitně. Ani to však není jednoduché. Ze všech stran na nás útočí řada firem, která nás prostřednictvím reklam a poutačů přesvědčuje, že právě ten jejich přístroj je nejlepší. Ještě než uvěříte, přesvědčte se, zda tomu skutečně tak je.
Údržba a čištění myčky na nádobí prodlouží její životnost
Stejně jako většina dalších spotřebičů v domácnosti, vyžaduje i myčka pravidelnou péči, která prodlužuje její životnost a oddaluje případné závady a nutné opravy způsobené právě nedostatečnou nebo žádnou údržbou. Jaké jsou tedy základní kroky při čištění myčky?