Elektrický gril a domácí grilování
12.10.2010
Pokud patříte mezi milovníky gurmánských specialit podávaných z rozpáleného grilu, pak už nemusíte čekat na teplé letní večery, abyste své chutě uspokojili. Jednoduše si pořiďte elektrický gril domů a párty s přáteli a chutným pokrmem může začít.
Elektrické grily mají nespornou výhodu a tou je právě možnost domácího použití. Bývají velmi jednoduše obsluhovatelné, díky moderním technologiím jsou také nenáročné na údržbu a čištění. Většinou bývají složeny z několika částí, které se dají jednoduše vyndat a omýt. Jsou i dobře skladné, lehké a snadno přenosné. Oproti klasickým grilům na dřevo či brikety se mohou pyšnit zdravější úpravou pokrmů i možností regulace teploty podle vašich požadavků. Tento způsob úpravy jídel nijak nezatěžuje životní prostředí a v případě nepřízně počasí můžete naplánovanou gril párty klidně přestěhovat domů. Nevýhodou je poněkud delší tepelná úprava masa, ale také ztráta oné nezaměnitelné chuti a vůně dřeva. Počítat musíte i s nutností elektrické přípojky a v neposlední řadě i s vyšší pořizovací cenou oproti jednoduchým zahradním grilům. Ovšem pokud vás těch několik málo nevýhod neodradí, pak vězte, že si doma nebo na balkóně můžete připravit opravdové lahůdky.
Z čeho vybírat?
Na trhu je k dostání hned několik druhů elektrických grilů, které jsou použitelné jak v domácnosti, tak i na zahradě. Především je nutné si uvědomit, jestli vám postačí stolní gril, který lze použít jak doma, tak na zahradě, nebo sáhnete raději po zahradním grilu. A čím, že se tyto dva typy grilů liší? Především svou velikostí. Stolní grily, jak už samotný název napovídá, jsou určeny k postavení na stůl, bez podložky se neobejdou, jsou menší a skladnější, snadno se přenášejí. Zahradní grily bývají větší, podobají se klasickým grilům na dřevěné uhlí. Zpravidla stojí na stabilních podpěrných nohách. Zahradní gril má oproti stolnímu také větší výkon a disponuje i odkládací plochou na grilovací náčiní či nejrůznější omáčky určené k potírání masa. Stolní gril zase můžete používat v létě na zahradě a v zimě doma, což u zahradního nepřipadá v úvahu a příjemnější je také cenová relace, ve které se pohybuje. Zahradní gril je vhodnější na větší oslavy a posezení s přáteli, menší stolní grily jsou určené spíše pro rodinné posezení.
Philips HD 4417/20
Je libo litinu či kámen?
Elektrický gril bývá vybavený oboustranným nepřilnavým roštem, nejčastěji potažený teflonovou vrstvou, pod níž je zabudovaná elektrická spirála, která ohřívá gril. Rošt, na nějž se pokládají grilované pokrmy, bývá vroubkovaný. To proto, aby vypečená šťáva mohla odtékat a nedocházelo k přepalování tuku. Jde o poměrně zdravý způsob úpravy jídla, takže se jej nemusí obávat ani vyznavači zdravého životního stylu. Úplně jednoduchý gril dodává na náš trh například společnost Tefal. Elektrický gril s grilovací deskou Plancha je opatřen nepřilnavým povrchem, který je odolný proti oděru a disponuje ukazatelem správné teploty Thermo-Spotem. Grilovací deska je nakloněná tak, aby mohl odtékat přebytečný tuk, a docela jistě oceníte i jeho rozebíratelnost a možnost mytí v myčce nádobí. Pořídíte jej od zhruba 1900 korun.
Gril Tefal CB552034 Plancha
Velmi oblíbeným se v posledních letech stal lávový kámen. Lávové kameny pocházejí z vyhaslých sopek a nemusíte se bát, že by zahřáním na určitou teplotu mohlo dojít k jejich prasknutí. Nutné je však nechat je před čištěním a mytím důkladně vychladnout. Ale to jen v případě opravdu velkého znečištění, lávové kameny totiž mají samočistící schopnost. Výhodou lávových kamenů je velmi rychlé zahřání na požadovanou teplotu a rovnoměrný žár, dokážou vstřebat také poměrně velké množství tuku a grilování na nich je tak zdravější. Lávové elektrické grily jsou poměrně těžké, ovšem výrobci si poradili i s tímto, a velmi často kombinují lávový kámen s grilovací mřížkou nebo pečícími miskami. Za příjemných 1200 korun pořídíte třeba Lávový gril Severin, který je vyroben z umělohmotné konstrukce a je vybaven kombinovanou plochou na grilování, která se skládá z lávového kamene a otočné litinové desky, na jejíž jedné straně můžete grilovat a na druhé si připravit chutné lívance. Součástí je také osm malých pánviček s nepřilnavým povrchem, na nichž se dají připravit nejrůznější omáčky, ugrilovat zelenina nebo sýr.
Gril Clatronic RG 2892
Zajímavou alternativou grilu je takzvaný kontaktní gril, který je podobný spíše toustovači. Můžete jej použít k výrobě sendvičů, nebo k rychlému grilování hamburgerů či plátků masa. To umožňují tři různě nastavitelné polohy grilu. Jedna je kontaktní určená právě pro pečení hamburgerů, sendvičů nebo slabých plátků masa, druhá je pootevřená, určená ke grilování ryb, masa, zeleniny a třetí poloha je úplně otevřená a slouží jako každý jiný gril. Kontaktní gril DeLonghi je vybaven také žlábkem na odtékající tuk a držadlem ke stlačování sendvičů, které se nenahřívá. Pořídíte jej za necelé tři tisíce korun.
Kontaktkní gril CATLER GR 8011
Zahradní grily
Zahradní gril dodává na náš trh například Německý výrobce Glen Dimplex. Je mimo jiné vybaven odnímatelnými odkládacími prostory s možností zavěšení grilovacího náčiní, větrným štítem s přídavnou grilovací deskou i kolečky pro snadnou manipulaci. Pořídíte jej v ceně od tří tisíc. FirmaSeverin přichází se zahradním grilem s nastavitelnou grilovací mřížkou, vanou, do níž se nalije voda, aby eliminovala zápach a dým z grilování a ochranou proti větru. Samozřejmostí je bezpečnostní mikrospínač, který gril automaticky vypne při odejmutí. Gril je usazen do příjemné dřevěné konstrukce s kolečky pro snadnější manipulaci, oceníte také velký úložný prostor po straně i ve spodní části s držákem na láhve. Skvělou vychytávkou je i velká zásuvka, kterou můžete zároveň použít jako servírovací desku.
Nemůžete-li bez grilovaného masa a zeleniny být, pak by možná stálo za úvahu, pořídit si domů vestavný gril. S masivním nerezovým rámem a se dvěma regulovatelnými grilovacími zónami a s možností regulace teploty jej pořídíte třeba od firmy Miele nebo Fagor.
Připravila: Petra Martišková
Foto: archiv firem
Články s podobnou tématikou
Big green egg neboli velké zelené vejce
Domácí kontaktní grily nabízejí zdravější způsob grilování
Zahradní gril 3 v 1
Designové doplňky na terasu i zahradu
Mikrovlnná trouba s párou má páru
Jak vybírat elektrickou troubu?
Hody z raclettového grilu
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Bílá technika a domácí spotřebiče
Článek byl zobrazen 46081 krát.
Diskuze k článku
Hana | 26.04.2017 07:13:58
Ahoj, elektrický gril mohu ze své vlastní zkušenosti doporučit. Od začátku jsme váhali pouze nad provedením.
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Bílá technika a domácí spotřebiče

Je FRITOVÁNÍ aktuální i dnes? S hrncem Taurus Professional Air určitě!
Považujete smažené pokrmy za těžké až nezdravé? Možná pokud budou nasáklé olejem. Zkuste ale tzv. horkovzdušné fritézy. Ty Vám pomohou eliminovat neduh potravin nasáklých přepáleným olejem!

Pivo doma čepované…
Chutná česká kuchyně, posezení s přáteli nebo sledování televizního přenosu z fotbalového utkání, to vše jsou příležitosti, ke kterým pivo bezpochyby patří. Jenže představa zakouřené hospody s potácejícími se štamgasty není vždy zrovna lákavá a „lahváče“ ze sousední samoobsluhy prostě nemají ten správný šmak. Pořiďte si domácí minipub a máte vyhráno.

Čistička vzduchu propere vzduch nejen doma
Moderní čističky vzduchu jsou schopné téměř všeho. Nevěříte? Už nestačí při jejich výběru sledovat jen vzduchový výkon a hlučnost, pořizovací cenu, životnost filtrů, ale především další nadstandardní funkce. Každý žijeme a pracujeme v jiném prostředí, vyžadujeme proto extra funkce a hledáme něco výjimečného pro naše zdraví.

Minichladnička nejen na chalupu
Služby minichladničky v letním období oceníte na cestách ať už při výletech autem, v karavanu nebo při pobytu v rekreačních chatách, neboť je vhodná pro přepravu všech druhů potravin či nápojů, případně pro převoz léčiv. Je možné ji nainstalovat také do kanceláří nebo hotelových pokojů.

Stropní ventilátor využijete v létě i v zimě
„Už je Ti ZIMA, děvče?“ „Ano ZIMA, dědečku Mrazíčku.“ Ať je zima nebo léto, hledáme stejně jako Nastěnka teplotní komfort. Aktuálně v létě asi takový, abychom si odpočali a v noci vyspali a nebudili se horkem.

Vybíráme sporák. Plyn, elektřina nebo kombinace?
Stojíte před úkolem vybrat nový sporák a nevíte si rady? Pak vězte, že na trhu najdete skutečně širokou nabídku a to jak sporáků plynových, elektrických tak i kombinovaných. Výrobci se dnes doslova předhánějí v tom, kdo nabídne lepší produkt v co nejzajímavějším provedení a s těmi nejnovějšími technologiemi.

Odšťavňovače připraví fresh ovocné nápoje a koktejly
Všichni dobře známe význam šťáv z čerstvého ovoce pro naše trávicí ústrojí. Výživoví odborníci radí častou konzumaci ovocných a zeleninových šťáv, protože jejich výživné i minerální látky včetně důležitých vitaminů jsou vstřebány do těla rychleji. Nejlepší jsou šťávy, které si připravíme doma sami pomocí odšťavňovačů a ovocných lisů.

Pod paprsky domácího slunce
Přes lékařská varování, že sluneční paprsky - a to i umělé, tedy záření solária - škodí kůži a že se v tomto směru musí postupovat opatrně, je opálený vzhled stále velkou devizou a patří k "looku" úspěšného člověka. Není divu, že solária pronikla i do domácích podmínek.