Kovolaminát - kov do moderní domácnosti
23.02.2013
Naštěstí pro nás všechny je dnes doba otevřená téměř všem nápadům, stylům a designům, takže si vybere ten svůj osobitý snad úplně každý. Za skutečně trendy a in je v posledních letech považováno využití kovu v domácnosti. A není divu. Kov je skutečně velmi dekorativní. Zvláště pak, podaří-li se vám jej zkombinovat s ostatním vybavením domácnosti. Kovolaminát vám to umožní.
Kov v domácnosti to už nejsou jen kovové doplňky v podobě regálů do garáže, nebo spíže, kovové svícny, či masivní postele. Z kovu můžete mít i nábytek. K jeho výrobě se používá takzvaný kovolaminát, což jsou v podstatě kovové folie nanesené na laminátových deskách. Využívají se nejčastěji k výrobě nábytku, kuchyňských linek, ale také k výrobě podhledů nebo dveří či obkladů.
Výroba a zpracování
Kovolaminát vzniká přilepením kovové fólie na laminátovou desku. V současnosti nejčastěji na HPL desku, která je vyráběna lisováním vrstev jádrového papíru prolitého pryskyřicí a to za použití skutečně vysokého tlaku a teploty. Díky tomuto způsobu zpracování se vyznačuje oproti ostatním deskám podstatně větší odolností, snadnou omyvatelností i možností desinfekce povrchu, desky jsou odolné vůči oděru, vodě i nasákavosti, proti chemickým prostředkům a vyznačují se skutečně dlouhou životností. Fólie se lepí obvykle běžnými bílými lepidly, do domácnosti by se nikdy neměla používat lepidla obsahující močovinu. Folie bývají z hliníku, mědi nebo oceli. Vyrábí se v různých dekorech i barevném provedení, ze kterého si vybere skutečně každý. Pokud byste se snad chtěli pustit do práce s kovolamináty sami, pak vězte, že desky jsou dodávány ve standardních rozměrech 1220 x 1830 mm, 1220 x 3660 mm a 1525 x 3660 mm. Tloušťka desky je na vašem uvážení a potřebách, vybírat můžete mezi 0,7, 4, 8, 10 a 12 milimetry. Jsou použitelné nejen v interiérech, ale i v exteriérech. Při jejich opracování dbejte vždy na to, abyste nikdy nesundali ochrannou folii dříve, než provedete konečný řez. Teprve poté folii můžete odstranit. Mějte také na paměti, že folie by neměla být vystavována slunečnímu záření, měli byste poté problémy s jejím odstraněním a také dejte pozor na její vodopropustnost. Budete-li kovolamináty upravovat řezem, pak by měla být strana s folií vždy nahoře a k řezu byste měli používat pouze kvalitní a ostré nástroje, ideálně z karbidů. K začištění řezaných stran použijte pilník a jemný brusný papír.
Na náš trh dodávají kovolamináty například společnosti Sortim, Homapal nebo Egger. Za desku s dekorem z hliníku o tloušťce 1 mm zaplatíte od jednoho tisíce korun za metr. Ty nejluxusnější, které ovšem budou ve vaší domácnosti budit zasloužený obdiv, pořídíte od zhruba tří tisíc korun za metr. Desky s měděným povrchem vás vyjdou na asi dva tisíce korun při tloušťce desky 1,3 mm a kovolamináty s povrchem z oceli pořídíte u stejné společnosti za cenu od 2200 korun.
Údržba a čištění
Desky z kovolaminátu můžete udržovat v čistotě jednoduše za pomoci běžného saponátu a jemného hadru. V žádném případě nepoužívejte k ošetření takového povrchu písky ani čističe, které obsahují drobné částice. Ty by mohly nenávratně poškrábat a poničit povrch fólie. Vyvarovat byste se měli dlouhodobého působení vody. Rozpouštědla a jiné agresivní přípravky nepoužívejte raději vůbec. Nemusíte se bát využití kovolaminátu ani tam, kde přijde do styku s potravinami. Jde totiž o materiál zdravotně nezávadný a nezapáchající.
Využití
Kovolaminát je nejčastěji využíván k výrobě nábytku, velmi efektně vypadá například na skříních v kombinaci se zrcadlem. Zajímavě působí také coby povrch kuchyňské linky, pokud nechcete mít celou kuchyňskou linku z kovu, pak jej použijte jen na některé její části, například takový bar nebo zástěna za kamny celý interiér ozvláštní. Kovolamináty se hojně využívají díky své snadné a jednoduché údržbě i na výrobu kanceláří, recepcí, najdete je také v krytých bazénech, šatnách nebo restauracích.
Připravila: Petra Martišková
Foto: Homapal
Články s podobnou tématikou
Čím nahradit obklady v kuchyni
Plánování interiéru s bytovým architektem
Dřevo v kuchyni
Do kuchyně vtrhnul umělý kámen
Nábytek do samostatné jídelny
Firmy z oboru
Kuchyně
Kuchyňský nábytek
Článek byl zobrazen 33042 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Kuchyně
Kuchyňská dvířka s protiotiskovou úpravou pro stále čistou kuchyň
Výrobci moderních materiálů a povrchů do kuchyní se zaměřují nejen na vzhled, ale také na jejich odolnost, snadnou údržbu a materiály, na kterých se nedrží špína, a nezůstávají otisky prstů. Jednou z možností a také trendů je právě matný povrch kuchyňských dvířek s protiotiskovou úpravou.
Koupelny Oras přinášejí úsporu
Již od roku 1945 je finská společnost Oras největším průkopníkem mezi výrobci vodovodních baterií a sprchových systémů, který se zaměřuje na komfort, efektivitu a úsporu ve spotřebě vody a energie, bezpečnost a design.
Moderní kuchyně se hodí do novostavby i na chalupu
Moderní kuchyně jsou charakteristické zejména čistými jednoduchými liniemi, nadčasovým designem a použitými materiály. O moderním stylu kuchyně většinou uvažujeme v souvislosti se zařizováním novostavby, ale vhodně zvolená moderní kuchyně perfektně zapadne i na chalupu nebo do domu na venkově.
Kuchyně ve špičkové kvalitě s nadčasovým designem
Dnes jsou základem moderního designu v navrhování kuchyní čisté a přímé linie. Moderní domácnosti upřednostňují propojení funkční kuchyně s ostatními obytnými místnostmi. Pro inspiraci nemusíte chodit daleko, neboť brněnská společnost C. I., s. r. o., je český výrobce zakázkových kuchyní a ostatního nábytku, ktery vám ukáže, jak na to.
Digestoř - nezbytná součást moderní kuchyně
Odsavač par neboli digestoř by dnes neměla chybět v žádné kuchyni. Zejména tam, kde se vaří každý den, a rozhodně pak v kuchyňském koutu propojeném s obývacím pokojem a jídelnou. Vedle funkčnosti byste neměli zapomínat ani na design. Jak se však na bohatém trhu s digestořemi zorientovat a jak vybrat právě pro vaši domácnost ten správný přístroj?
Použití kamene v kuchyni
Kuchyň dávno není pouze místností na vaření. Je součástí vašeho interiéru, a proto jsou na její podobu kladeny mnohem vyšší nároky než dřív. Při výběru materiálu stále více lidí upřednostňuje kámen. Kámen patří mezi luxusní materiál, ale pro jeho uplatnění v kuchyni platí pravidlo střídmosti. O možnostech jeho využití se dočtete v následujícím článku.
Co ukázal průzkum chování lidí v kuchyni?
Oddělení firmy Blum pro průzkum potřeb uživatelů kuchyní sleduje zvyky a pracovní postupy lidí a zjišťují, co lidé v kuchyni skutečně potřebují. Expertka Miriam Wildauer, z tohoto týmu říká: „mnoho typických činností v kuchyni probíhá na celém světě stejně“.
Moderní jídelní židle a stoly – místo pro rodinu
Doby, kdy se jídelna tísnila v koutě kuchyně, jsou minulostí. Moderní jídelna je důležitým spojovacím článkem mezi obytným a kuchyňským prostorem, těžištěm celého bytu – scházíme se v ní k běžnému stolování, ke svátečním příležitostem, při probírání každodenních témat nebo při různých oddychových aktivitách, často je místem příjemného posezení s přáteli. Měla by spojovat kvality obytného i kuchyňského prostoru – být pohodlná a příjemná, zároveň praktická a funkční. Jejímu zařizování bychom proto měli věnovat patřičnou pozornost.