Na čerstvé koření a bylinky potřebujeme hmoždíř
26.07.2012
V kuchyni se při přípravě pokrmů neobejdeme bez koření. Pokud tedy chcete používat skutečně čerstvé bylinky a krásně aromatické koření, pořiďte si hmoždíř. Žádnou jinou technikou nedocílíte takové vůně a chuti právě jako pomocí drcení, tlučení a tření v hmoždíři. Hmoždíř by tak měl být neodmyslitelným pomocníkem každé dobré kuchařky či kuchaře.
Hmoždíř tvoří dostatečně hluboká miska se zdrsněným dnem a také palička, kterou se koření, bylinky nebo jiné přísady pomocí síly rukou rozmělní na prášek. Většina hmoždířů se skládá z glazované a neglazované části. Ta část, která není glazovaná na misce i paličce slouží pro lepší účinek drhnutí.
Kde se vzaly hmoždíře
Toto kuchyňské náčiní má svůj původ kdesi ve starověku, tehdy ovšem naši předkové rozmělňovali semena rostlin mezi dvěma kameny. Spodní kámen měl prohlubeň a sloužil jako miska, zatímco druhý musel být vypouklý a drtil semena. Postupem času se kameny začaly opracovávat tak, aby lépe vyhovovaly svému účelu. Nakonec vznikla klasická miska s palicí. Hmoždíře se tak používají již staletí a i naše babičky je používaly k drcení koření, bylinek či obilí.
Ještě trocha historie
Hmoždíře ovšem v minulosti nesloužily jen k tlučení cukru nebo koření, používaly se také v lékárnách. Vyráběly se nejčastěji ze zinku, který se dal velmi dobře povrchově upravovat, a pak také z bronzu. Některé hmoždíře byly na pohled velmi krásné, časté bylo zdobení reliéfy či antickými výjevy. Později se začaly vyrábět hmoždíře z litiny a mosazi. Hmoždíře však měly během první světové války ještě jiné uplatnění. Těm litinovým se říkalo hmoždíře náhražkové, protože je lidé dostávali výměnou za mosazné, z nichž se následně dělaly výstelky do kanónů. Některé staré litinové hmoždíře jsou tak sběratelsky cenné, zejména pak takové, které jsou označeny reliéfem s dělem, nesou nápisy Pro Patria či Aus grosse Zeit. Hmoždíře sloužily také k uzemnění radiopřijímače. Když bylo vynalezeno rádio, bylo potřeba jej řádně uzemnit a lidé to řešili tak, že do země zakopávali hmoždíře, ke kterým vedli drát.
Hmoždíř jako památka na minulost? Nikoliv!
V současnosti se však s hmoždíři již v mnoha moderních domácnostech nesetkáte. Z českých kuchyní se téměř vytratily, protože je nahradily výrobky moderní doby – tedy nejrůznější drtiče, mixéry na koření a podobně. Hmoždíře tak byly odsunuty do pozadí, protože mnozí lidé si už zkrátka odvykli vynakládat vlastní sílu a energii jen proto, aby získali voňavou přísadu do jídla. Každý jde dnes raději do obchodu a koupí si již nadrcené koření v sáčku.
Ale stejně tak, jako je v módě i architektuře „in“ návrat k tradicím a starým věcem, tak i v oblasti kuchyňského náčiní můžeme tento trend pozorovat. Hmoždíře zažívají svůj velký comeback, protože spousta lidí již zjistila, že nic nedokáže vytvořit tak krásnou a postupně se rozvíjející vůni koření právě jako hmoždíř. Pokud jste si tedy mysleli, že hmoždíře patří pouze do kuchyní starých babiček, jste na omylu. Jsou skvělým pomocníkem do kuchyně i v dnešní době.
Hmoždíře EDGE od designové společnosti Sagaform - menší za 465 Kč a větší za 1255 Kč
Hmoždíře současnosti
Hmoždíře se dnes vyrábějí z nejrůznějších materiálů, v různých barvách, tvarech i velikostech. Lidem ale nejde jen o jejich funkčnost, která musí být samozřejmě stoprocentní, ale také o to, aby byly designově propracované a zapadaly do interiéru kuchyně. Jsou tak nejen jedinečnou praktickou pomůckou, ale zároveň i vkusným dekorativním doplňkem.
Hmoždíř Orb od výrobce JOSEPH JOSEPH, 965 Kč
Keramický hmoždíř a palička ze dřeva s keramickou hlavou Emile Henry je možné mýt v myčce, 699 Kč
Hmoždíře mohou být dřevěné, porcelánové, žulové, mramorové, keramické, granitové, nebo nerezové s protiskluzovou úpravou. Vybrat si tak můžete takový, který se vám nejvíce hodí svou barvou či tvarem. Velmi oblíbené jsou v poslední době zejména hmoždíře z vysoce ušlechtilé a odolné keramiky, granitu a mramoru. Své zastánce však najdou i výrobky ze dřeva, nejčastěji se používá dřevo dubů, akácií nebo olivovníků. Setkáte se však také s hmoždíři s bambusovými prvky nejčastěji kombinovanými s keramikou.
Hmoždíř Tescoma PRESIDENT - vynikající pro přípravu tradičního pesta, drceného koření, bylinek, dochucovacích směsí apod. Vyrobeno z masivní přírodní žuly, 499 Kč
Skoro kapesní hmoždíř Tescoma ONLINE, 99 Kč
- jap -
Foto: archiv firem
Článek byl zobrazen 36870 krát.
Diskuze k článku
Mosazný hmoždíř
Shane | 09.02.2022 00:38:31
Vyrábí se ještě někde? Našel jsem jen staré na aukro za dost nestydaté ceny…
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Kuchyňské vybavení
Zdravé vaření v nádobí s keramickým povrchem
Kvalitní nádobí s keramickým povrchem spojuje výhody nezničitelnosti litinového nebo nerezového nádobí, a přitom se snadno udržuje jako nádobí s teflonovým povrchem. Navíc působí esteticky jak na sporáku, tak i na slavnostně prostřené tabuli.
Co přinést na kolaudační párty
Kolaudační párty jsou oblíbenou společenskou událostí, příležitostí pro setkání přátel a nadějeplnou oslavou nových začátků. Byli jste pozváni na kolaudační párty a nevíte co s sebou přinést? Zde je pár tipů na originální dárky do nového domova.
Uspořádání kuchyňské linky, skříněk a šuplíků
Kuchyně je centrem každé domácnosti, a ač se vám to možná nezdá, trávíme v ní více času, než v kterékoliv jiné místnosti v domě. Aby dokonale sloužila svému účelu, je důležité především funkčně zařídit kuchyňskou linku. Nemluvíme jen o sporáku, troubě a pracovní desce, důležité je rovněž uspořádání skříněk a přístup do úložných prostor.
Domácí pizza jako z pizzerie
Chutná placka obložená rajčaty, olivami, žampióny a bohatě sypaná parmezánem si u gurmánů získala oblibu již dávno. V posledních letech se s pizzeriemi roztrhl pytel, ale navzdory profesionálně vyrobeným pizzám si ji česká hospodyňka ráda připraví sama.
Jak vybrat správný hrnec na vaření? Roli hraje materiál i funkce
Nádobí na vaření obvykle vybíráme s tím, že hledáme praktičnost, funkčnost a také dlouhou životnost. Hrnce jsou základem každé kuchyně, bez nich bychom se obešli asi jen těžko. V každé domácnosti je obvykle sada hrnců o různé velikosti, což je důležité jak z hlediska účelu vaření, tak z hlediska úspory energie. Podle čeho tedy vybrat ideální hrnec na vaření a jaké jsou hlavní výhody a nevýhody jednotlivých materiálů?
Jak vybrat kuchyňský robot – sledujte materiály, příkon i příslušenství
Kuchyňský robot je velmi užitečný pomocník, zvláště pokud rádi pečete a vaříte. Dobře vybavený robot dokáže nahradit několik kuchyňských spotřebičů a některé dokonce i vařič. Jak tedy vybírat kuchyňského robota, abyste využili všechny jeho funkce? A na jaké další parametry se zaměřit?
Snídejte ve velkém stylu – je libo stojánky na vajíčka nebo oboustranné prostírání?
Také si nedokážete představit den bez pořádné snídaně? Rádi si dopřáváte doma stylovou snídani se vším, co k ní patří? Při jejím servírování tak jistě oceníte nejrůznější snídaňové nádobí a praktické pomůcky. I pro ty z vás, kteří si potrpí na snídani do postele, existuje řada vychytávek, díky nimž si budete moci nejdůležitější jídlo dne vychutnávat v peřinách.
Chlebovky a dózy na skladování pečiva
Pečivo je jednou z nejčastěji nakupovaných potravin. Každý z nás chce, aby vydrželo co nejdéle čerstvé a křupavé, jako když si jej donesete z pekárny. Jak ale nejvhodněji pečivo uchovávat, aby nám netvrdlo nebo neplesnivělo? Skvělým řešením je pořízení chlebovky, kterou můžeme dokonce sladit se stylem naší kuchyně.