Výběr myčky nádobí podle programů a funkcí
18.02.2020
Každá moderní myčka, i ta nejlevnější, nabízí několik základních programů mytí nádobí. Dražší myčky potom nabízejí další programy a funkce, které zefektivní mytí nádobí, ušetří vodu, energii a zpříjemní její používání. S čím se tedy můžeme aktuálně na trhu myček setkat?
Většina myček je vybavena alespoň 3 až 4 programy na mytí:
1. Opláchnutí neboli předmytí, kdy nádobí je opláchnuto pouze studenou vodou. Tento program se hodí ve chvíli, kdy chcete do myčky později ještě nějaké nádobí přidat a nechcete, aby zbytky jídla a nápojů na první várce zaschly a hůře se pak myly.
2. Dále jsou myčky vybaveny nějakým programem na sklo, který zpravidla myje při teplotě 40° C. Málokdy myjete samotné sklo, ovšem záleží na velikosti rodiny a jejich zvyklostech. Při návštěvách se opravdu může nashromáždit tolik sklenic, že naplní celou myčku a tento program se pak hodí.
3. Standardním programem na mytí je program nazývaný zpravidla ECO, který myje při teplotě kolem 50° C delší dobu. Úspora energie spočívá v nižší teplotě vody.
4. Většina myček je vybavena také tzv. intenzivním programem, kdy myčka pracuje při teplotě 65° C, v některých případech dokonce až 70° C. Program se hodí pro silně znečištěné nádobí, jako jsou hrnce, pekáče apod. Při tomto programu máte také jistotu, že teplota zničí bakterie, které by se mohly na nádobí objevit. Vyšší teploty však můžou poškodit zejména měkké plasty, misky, tisk na hrnečcích apod. Je potřeba vždy sledovat piktogramy na výrobcích a doporučení výrobce.
U některých myček se setkáme také s tzv. automatickými programy, což znamená, že myčka pracuje v nějakém teplotním a časovém rozmezí, sama detekuje znečištění nádobí a přizpůsobuje délku a teplotu úrovni „zašpiněnosti“ nádobí, které je právě v myčce. Což může výrazně zefektivnit mytí a přinést úsporu vody i energie.
Jako další přídavné funkce a programy se v poslední době objevuje např. intenzivní nebo přídavné sušení, zkrácení doby mytí v případě, že nádobí je málo zašpiněné, oplachování vyšší teplotou (70°) pro hygienickou čistotu nebo velmi tichý program na noční mytí. Užitečnou funkcí je tzv. poloviční náplň. U některých myček je tato funkce řešena stále tak, že umývají pouze ramena spodního nebo horního koše (dle typu myčky). Častěji se ovšem setkáváme s automatikou, tedy že nádobí uložíme do myčky libovolně a myčka sama sníží spotřebu vody a energie.
U těch nejdražších myček se objevují také funkce jako „přirozené sušení“, což znamená, že po skončení programu, když je nádobí ještě horké, se myčka sama otevře a nádobí přirozenou cestou rychle schne. Myčky Bosch zase nabízejí ekonomické sušení za pomoci minerálu Zeolithu, který pohlcuje vlhkost a přeměňuje ji v teplo, které je následně využito při sušení.
Při každodenním používání myčky si většina z nás oblíbí jeden až dva programy, dle druhu nádobí, které se v domácnosti používá. Někde se více vaří a peče a je tudíž zašpiněno více hrnců a pekáčů, jinde zase špinavé nádobí tvoří hlavně hrníčky a talíře.
Standardní funkcí myčky je odložený start, který umožňuje nastavit spuštění myčky na pozdější hodinu. Dále pak ukazatel stavu soli a leštidla. Je také dobré si zkontrolovat, zda myčka umožňuje používat tablety 3v1 – tedy mycí prostředek, sůl a leštidlo v jedné tabletě, pokud samozřejmě tyto tablety chcete používat. U kratších programů je lépe dát přednost klasickým tabletám, leštidlu a soli. Tablety 3v1 se totiž mohou déle rozpouštět.
Na výsledné čistotě nádobí se projevuje také tlak vody, která stříká na nádobí z ramen (rotujících nebo pevných). Málokdy se tuto hodnotu dozvíme v manuálu nebo od prodejce, některé výrobky nabízejí vyšší tlak vody jako přídavnou funkci pro úsporu času a energie. Někdy je vyšší tlak spojen pouze se spodním košem, což dává smysl, protože do spodního koše dáváme špinavé hrnce a pekáče, zatímco do horního koše spíše hrníčky, sklenice a misky, které nejsou tolik špinavé a tak velký tlak vody nepotřebují. Pokud nemáte možnost tuto hodnotu nějak zjistit, zkuste se řídit alespoň recenzemi dalších zákazníků, kteří mají zkušenosti s různými typy myček a značkami.
Ovládací panel a ovládání myčky
U volně stojících myček je ovládací panel zpravidla čelní, u vestavných myček se setkáme spíše s plně integrovaným panelem. Ovšem existují i vestavné myčky s čelním panelem. Nedá se říci, že by jednotlivý typ ovládacího panelu byl v něčem lepší nebo horší. Čelní panel může být větší, pro někoho přehlednější, displej může být víceřádkový a na první pohled jsou informace na něm viditelné. Vidíme tedy např., jaký program jsme zvolili, a kolik času ještě zbývá do konce mytí. U plně integrovaných panelů na něj při zavřené myčce nevidíme, resp. úzkou škvírkou na něj vidět je, ale není to moc komfortní. U integrovaných ovládacích panelů hraje zkrátka prim design kuchyně.
Další užitečné informace o výběru myčky najdete v článku Jaké parametry sledovat při výběru myčky nádobí?
Autor: redakce
Foto: archiv firem
Článek byl zobrazen 10976 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Bílá technika a domácí spotřebiče

Minichladnička nejen na chalupu
Služby minichladničky v letním období oceníte na cestách ať už při výletech autem, v karavanu nebo při pobytu v rekreačních chatách, neboť je vhodná pro přepravu všech druhů potravin či nápojů, případně pro převoz léčiv. Je možné ji nainstalovat také do kanceláří nebo hotelových pokojů.

Proč nakupovat domácí spotřebiče na internetu?
Přes internet je dnes možné nakoupit téměř vše, na co si vzpomenete. Potřebujete novou ledničku, televizi či mikrovlnku a nechce se vám trávit volný čas běháním po obchodech? Stačí sednout k počítači a vybrat si co potřebujete z pohodlí domova. Opravdu se ale vyplatí domácí spotřebiče a další zboží pro byt či dům v e-shopech nakupovat?

Speciální přístroje do kuchyně pro nejmenší
Moderní kuchyňští pomocníci umí vykouzlit řadu oblíbených dětských pokrmů a laskomin, ať už se jedná o domácí zmrzlinu, vafle, popcorn nebo čokoládu. Chytré kuchyňské přístroje nové řady spotřebičů pro naše nejmenší budou zajímavé nejen pro maminky s dětmi, ale jistě i pro ostatní členy rodiny.

Minipub aneb domácí výčep může být i součástí lednic
Parné letní dny přivedou leckoho na nápad zajít na pivko do oblíbené letní hospůdky, ale co když to není z nějakého důvodu možné? Naštěstí už nejste odkázáni jen na „lahváč“ z lednice, případně na legendární 7. schod sklepa svého domova. Chuť dobře stáčeného piva v orosené sklenici si můžete dopřát i v pohodlí domova z minipubu.

Vybíráme sušičku prádla
Možná už jste si při další hromadě prádla, které jste právě sundali ze sušáku a další várku na něj navěsili, povzdechli, o kolik jednodušší by to bylo, kdyby bylo prádlo hned suché. O sušičce jste sice slyšeli, ale máte možná stále pocit, že to je jen nadstandardní vybavení, které vám k ničemu nebude. Opak je však pravdou.

Výběr kávovaru na přípravu espressa
Odpočíváte a máte zrovna chuť na osvěžující šálek voňavé kávy? Stačí jen stisknout tlačítko a přístroj na přípravu espressa se sám postará o lahodný nápoj. K tomu potřebujeme stejně kvalitní kávovar. Ale podle čeho vybírat? Podle ceny nebo renomované značky?

Jak vybrat domácí vinotéku? Zajímat by vás měla kapacita, spotřeba i zóny.
Vypadá trochu jako klasická lednička, ale její funkce jsou poněkud jiné. Domácí vinotéka je skvělým pomocníkem pro všechny milovníky vína, kteří si potrpí na kvalitu a s tím spojené správné skladování. Ne každý má možnost doma postavit vinný sklípek, a tak musí přijít na řadu technika. Jak vinotéky fungují, co by jim nemělo chybět a kterou vybrat, aby vyhovovala vašim potřebám?

Co všechno umí dnešní mikrovlnné trouby
Málokterou domácnost si dnes dokážeme představit bez mikrovlnné trouby. Používáme ji k ohřátí jídel i nápojů, ráno rychle ohřejeme čaj, za pár minut připravíme večeři a dokonalejší přístroje využíváme jako teplovzdušné trouby. Čím mikrovlnky konkurují jiným kuchyňským spotřebičům?