Na co se zaměřit při výběru kombinované lednice? Sledujte spotřebu, vybavení i hlučnost
13.03.2020
Při nákupu kombinované lednice je dobré dát si pozor na některá úskalí a sledovat a porovnávat klíčové parametry lednic jako je spotřeba, hlučnost, objem nebo vnitřní uspořádání a užitečné funkce a vychytávky. Výrobci používají pro některé funkce také speciální výrazy, ve kterých není jednoduché se zorientovat.
Lednici najdeme v každé domácnosti, i tam, kde se moc nevaří. Je to také spotřebič, který je neustále v provozu, doslova 365 dní v roce. Při výběru je proto velmi důležitá spotřeba energie.
Kombinované lednice v sobě kombinují dvě základní funkce – chlazení a mražení. Podle počtu osob v domácnosti a také nákupních zvyklostech volíme velikost lednice i mrazáku. Pro 3-4 člennou rodinu vybíráme zpravidla lednici s objemem kolem 230 litrů, na mrazák potom připadá prostor zhruba kolem 90 litrů. Poměr chladící a mrazící části se liší u jednotlivých typů ledniček. Výška těchto lednic se pohybuje kolem 180 cm a mrazák je zpravidla umístěn dole.
Pro menší rodiny a jednočlenné domácnosti je dostačující ledničky s objemem kolem 170 litrů a mrazákem přibližně 40 litrů. Ovšem i tyto poměry se můžou u jednotlivých lednic lišit.
Kdy si vybrat větší lednici?
Velikost lednice volíme nejen podle počtu členů domácnosti, ale také podle nákupních zvyklostí. Pokud jezdíte jednou za týden na velký nákup, kdy domů přivezete 3 tašky plné chlazených potravin, pak určitě sáhněte po větší lednici. Pokud jste naopak zvyklí chodit na malý nákup denně, bude vám stačit menší lednice, protože byste velkou prostě nenaplnili a zbytečně byste zaplatili za větší lednici a následně také za větší spotřebu energie.
Totéž se týká velikosti mrazničky. Pokud nakupujete mražené potraviny do zásoby, nebo si zamrazujete hotová jídla, výpěstky ze zahrádky, houby apod., pak vybírejte lednici s větší mrazničkou.
Obecné doporučení radí objem zhruba 70 litrů chladícího prostoru na osobu a 25 litrů mrazícího. Ovšem je potřeba tyto údaje vždy přizpůsobit konkrétní rodině. Někde je lednice plná jogurtů, v jiných rodinných se zase jí spíše chleba se salámem.
Umístění mrazáku
U větších kombinovaných ledniček je mrazák umístěn většinou dole, protože výrobci vycházejí z toho, že do mrazící části nechodíme zase tak často a bylo by celkem nepraktické, ohýbat se pokaždé, když si chceme vytáhnout něco z ledničky. U menších a nižších ledniček je naopak mrazák umístěn nahoře, protože není tak velký, aby komplikoval používání lednice. Navíc tyto lednice jsou často v domácnostech seniorů, kteří tak mají i do mrazáku pohodlný přístup.
Spotřeba energie – energetický štítek
Podobně jako u ostatních domácích spotřebičů jsou i lednice stále úspornější a lednice A+++ nejsou žádnou výjimkou. Spotřeba energie, která je uváděna na energetickém štítku, ukazuje spotřebu za rok v ideálních podmínkách, tedy při okolní teplotě 20 °C a 70% zaplnění prostoru lednice. Pokud je v létě teplota v interiéru vyšší a lednice plnější, bude spotřeba pochopitelně vyšší. Totéž platí i naopak, pokud je lednice umístěna například v chladnější místnosti. Už od roku 2010 se v zemích EU nesmí prodávat lednice a mrazáky v energetické třídě B a nižší. Ovšem i lednice v energetické třídě A může mít dvojnásobnou spotřebu energie než lednice A+++.
Na energetickém štítku dále najdete užitný objem ledničky, užitný objem mrazáku a hlučnost v decibelech, která se u kombinovaných ledniček pohybuje v rozmezí 36 – 42 dB. Do malého bytu, který často tvoří jediný otevřený prostor, volte co nejtišší lednici.
Doplňkovým, ale důležitým údajem může být také akumulační doba, která udává, jak dlouho zůstanou potraviny zmražené i po výpadku proudu (jak je mrazák dobře zaizolovaný).
Dále se setkáme také s pojmy mrazící výkon a výkon mražení, které neznamenají totéž. Mrazicí výkon udává, kolik kilogramů potravin je mrazák schopný zamrazit za 24 hodin. U kombinovaných chladniček se mrazicí výkon pohybuje v rozmezí od 2 do 33 kg za 24 hodin. Výkon mrazení pak uvádí, na jakou teplotu dokáže mrazák potraviny zmrazit. Na mrazácích je tento údaj zobrazen počtem hvězdiček. Jedna * mrazí na teplotu - 6 °C, ** na - 12 °C, *** na - 18 °C a **** na - 24 °C.
Pokud budete mít lednici umístěnou jinde než v kuchyni, sledujte také klimatickou třídu. Ta říká, jaká by měla být teplota okolního prostředí, ve kterém bude chladnička umístěna. Některé lednice jsou schopny pracovat ve všech klimatických třídách tedy od +10 až do +43°C.
Autor: redakce
Foto: archiv firem
Článek byl zobrazen 11235 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Bílá technika a domácí spotřebiče
Top 10 tipů na praktické dárky do domácnosti, které pod stromečkem udělají radost
Pantofle a ponožky jsou klasikou, která pod stromečkem snad nikdy nechybí. Ale takové praktické dárky na mysli tentokrát nemáme. Přinášíme několik nápadů na praktické dárky do domácnosti, které obdarovaný určitě ocení. Jedná se o velké pomocníky a opravdu hodnotné dary, s nimiž vykouzlíte nejeden úsměv. Podívejte se na Top 10 tipů na dárky pro snadný úklid i do kuchyně.
Cyklonové versus sáčkové vysavače – jak vybírat a na co se zaměřit?
Rozdíl mezi cyklonovými a klasickými sáčkovými vysavači je hlavně v tom, že ty cyklonové pracují bez sáčků. Rozdílů je ale mnohem více, a možná vás následující článek přesvědčí, že sáčkovým vysavačům už tak trochu odzvonilo. Jaká je tedy současná nabídka v oblasti vysavačů?
Pomocníci do kuchyně – topinkovače a sendvičovače
V Anglii snad nenajdete rodinu, ve které by se při vydatné snídani nepodával dozlatova propečený křupavý toast. Není divu, že právě z tohoto souostroví pochází i samotný vynálezce prvního elektrického topinkovače. Musíme však dodat, že na chutných toastech si již dávno před jeho vynálezem pochutnávali i staří egypťané.
Rychlé a přesné měření teploty pomocí infračerveného teploměru
Teploměr je běžnou součástí každé domácí lékárničky. Klasikou jsou skleněné teploměry s lihovou náplní, stále častěji se setkáváme s teploměry digitálními nebo také infračervenými. Jak takové teploměry fungují a jaké jsou jejich výhody?
Profesionální vysoušeče vlasů SOGO – v čem jsou jiné?
Profesionální vysoušeče vlasů neboli fény jsou určené pro použití v kadeřnických salónech, ale jejich funkce a přednosti oceníte i doma, zejména, pokud si vlasy fénujete často. Jsou lehké, suší rychle a přitom jsou šetrné k vlasům. Nadšení budete i z magnetických nástavců nebo ionizátoru.
Nesnášíte žehlení? Pořiďte si sušičku!
Máte malou koupelnu? Nevlastníte balkon? Neradi žehlíte? Pokud odpovíte alespoň na jednu z těchto otázek kladně, pak je právě pro vás ideálním domácím pomocníkem sušička prádla.
Fondue není pouze jídlo
Každý milovník fundue vám řekne, že nejde pouze o jídlo, ale doslova o obřad. K fondue je vždy potřeba určitá atmosféra, správné ingredience a hlavně ten správný fondue set. Možná jste dosud nevěděli, že i mezi jednotlivými soupravami existují rozdíly.
Tipy, jak ušetřit při praní a sušení prádla
Praní prádla je v mnohých domácnostech každodenní nutnost, se kterou jsou spojeny náklady na vodu, elektrickou energii, prací prášek a aviváž, v případě sušičky pak ještě další energie, případně vůně do sušičky. A samozřejmě čas, který manipulací s prádlem strávíte. Jak tedy při praní a sušení ušetřit co nejvíce? A jaké funkce praček k tomu přispívají?