Energetické třídy a úspora energie v domácnosti
10.01.2012
V každé domácnosti se nachází velké množství nejrůznějších elektrických spotřebičů, které dohromady spotřebovávají poměrně hodně elektřiny, jejíž cena navíc neustále roste. Provoz těchto domácích spotřebičů se tak nepříjemně odráží na obsahu našich peněženek. Jak ušetřit a co dělat proto, aby byla spotřeba co nejnižší? Kupujte energeticky úsporné spotřebiče!
Pokud také patříte k lidem, kteří se pokaždé bojí kouknout na složenku za spotřebu energie, měli byste se zamyslet nad tím, jestli nemáte doma nějakého energetického „žrouta“. Většinou je jím letitá lednice nebo třeba pračka, která má už něco za sebou. Spotřebiče z počátku 90. let mají dnes dvakrát vyšší spotřebu než spotřebiče nynější třídy A. V dnešní době se už na trhu objevují vesměs jen energeticky úsporné spotřebiče. Jednotliví výrobci se dokonce předhání v tom, kdo přijde s ještě úspornějším modelem, který bude zároveň co nejméně zatěžovat životní prostředí. Jestliže tedy chcete uspořit rodinné finance, měli byste nahradit staré spotřebiče za novější.
Energetické štítky
Pokud jste se tedy rozhodli pořídit si nový a úspornější domácí spotřebič, měli byste jeho výběru věnovat dostatek času. Jak vůbec takový spotřebič poznáte? Jednoduše, každý je vybaven barevnou nálepkou, které se říká energetický štítek. Měl by nám pomoci s výběrem a podat nám takové informace, které nás při výběru domácího spotřebiče zajímají.
Energetický štítek pračky, foto: Siemens
Energetické štítkování je viditelné označování energetických spotřebičů základními údaji. Na štítku se dozvíte údaje o výrobci, modelu výrobku, jeho měrnou spotřebu elektrické energie a další důležité parametry. U pračky to může být třeba účinnost praní, odstřeďování, mytí, sušení, spotřeba vody, doba ohřevu vody, tepelné ztráty a další důležité informace. Štítek by měl obsahovat také informaci o roční spotřebě energie a případně i vody. Hlavním cílem štítkování je usnadnit spotřebitelům orientaci v množství nabízených výrobků. Štítkování spotřebičů je standardizované a platí pro celé území EU. Standardy bohužel nezavádí povinnost psát na štítek spotřebu ve stand-by režimu. V celé Evropské unii mají štítky stejnou podobu a jsou jazykově neutrální.
Energetické štítky pračky, myčky a lednice
V současné době je povinné, aby byly energetickým štítkem vybaveny tyto spotřebiče:
- automatické pračky
- bubnové sušičky prádla
- pračky kombinované se sušičkou
- myčky nádobí
- elektrické trouby
- chladničky, mrazničky a jejich kombinace
- zdroje světla
- elektrické ohřívače vody
- klimatizační jednotky
- televize
Energetická náročnost
Každý elektrický výrobek, který jde na trh, je opatřen energetickým štítkem, na němž je uvedeno zařazení tohoto výrobku do jedné ze sedmi kategorií podle jeho energetické náročnosti. Výrobky se rozdělují od úsporných s nízkou spotřebou až po ty nejméně úsporné s vysokou spotřebou. Jednotlivé kategorie jsou znázorněny barevnými pruhy a označeny písmeny A až D (dříve G), přičemž D je označení pro energeticky nejméně úsporný spotřebič. Vrchní úsporná třída musí být označena zeleně a spodní nejméně úsporná vždy červeně.
V kategorii A jsou nejlepší a nejúspornější výrobky, průměrně o polovinu lepší než výrobky kategorie C a D, které bývaly v minulosti uváděny jako standardní. Pokud má některý spotřebič u vás doma ještě uvedenou starou kategorii F nebo dokonce G, pak počítejte s tím, že je až o 25% více energeticky náročný, než tehdejší standard, který je v současnosti už na poslední příčce. V současné době se nejvíce v obchodech setkáváme s výrobky označovanými třídami A+, A++ a dokonce i A+++. Třída A+ by měla mít spotřebu energie ještě minimálně o 25 % nižší, než je spotřeba energie spotřebičů třídy A. Spotřebiče označené jako A++ pak budou dosahovat asi 30% spotřeby energie, jakou mají spotřebiče třídy D.
Od července 2010 se už dokonce nesmí prodávat chladničky a mrazničky mající energetickou třídu B nebo horší. Počítá se s tím, že od července 2012 budou moci být uváděny na trh jen chladničky a mrazničky třídy A+ a vyšší, od července 2014 pak jen A++ a nejlepší A+.
Dá se energetickým štítkům věřit?
Každého jistě napadne, jestli má skutečně smysl se uvedenými energetickými třídami při výběru výrobku řídit. Dá se jim opravdu věřit? Co když je to jen další finta prodejců? Můžete být klidní, správnost označování výrobků jednotlivými energetickými třídami pravidelně kontroluje a ověřuje Státní energetická inspekce ve spolupráci s Českou obchodní inspekcí.
Při nákupu nového domácího spotřebiče tak samozřejmě berte energetické štítky v úvahu, ale vždy také nezapomínejte na zdravý rozum. Energetická třída nemusí znamenat všechno. Důležité je pro sebe vybrat hlavně kapacitně vhodný výrobek. Jinak velkou chladničku s mrazákem asi bude potřebovat čtyřčlenná rodina a jinou člověk, který žije sám. Pokud byste si koupili zbytečně velikou lednici jen proto, že byla označená úspornou energetickou třídou, pravděpodobně byste se žádné úspory nedočkali. Například 300 litrová chladnička v kategorii A+++ spotřebuje o mnoho více elektřiny než 150 litrová v kategorii A nebo B. A na to je třeba myslet, protože při ročním vyúčtování elektrické energie se to zcela jistě projeví.
- jap -
Související články
LED žárovky svítí úsporně, jasně a dlouho
Změna dodavatele elektřiny a plynu – jak na to?
Inteligentní dům ovládaný pomocí iPad nebo iPhone
Termostatické vodovodní baterie šetří vodu, energii i váš čas
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Bílá technika a domácí spotřebiče
Článek byl zobrazen 24196 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Bílá technika a domácí spotřebiče

Elektrocentrála jako záložní zdroj na chalupu
Stojí vaše chata nebo chalupa mimo civilizaci, uprostřed luk a lesů? Mnozí vám tuto romantiku jistě závidí, ale vy víte, že to má i svá úskalí. Tím hlavním problémem je, že není možné ji napojit na elektrické vedení. Záchranou v tomto případě může být kvalitní elektrocentrála, která zastoupí funkci dlouhodobého zdroje elektrické energie.

Vybíráme automatický přístroj na espresso
Milujete kávu a bez chutného espressa už si nedokážete připravit svůj den? Pak vás bude zajímat, jaké espresso vám připraví nejčastěji kupované automatické presovače na našem trhu. Neméně důležité pro vás při výběru ovšem mohou být i požadavky na údržbu a čištění, a v neposlední řadě i cena. Na všechny tyto potencionální ukazatele rozhodující při nákupu se dnes zaměříme.

Už vás dostihla retrománie?
Pokud jste milovníky starých časů a nevíte, kde sehnat nový nábytek s vizáží desítek let starých kousků či fungující elektrospotřebiče vypadající jako z 50. či 60. let, máme pro vás několik tipů, kde levnější i dražší věci v takzvaném retrostylu seženete.

Proč si pořídit parní vysavač a pro koho není vhodný?
Parní vysavače jsou jako multifunkční vysavače v kombinaci s parním mopem velmi užitečným pomocníkem při úklidu. Hodí se nejen do domácností alergiků, protože pomocí páry likvidují bakterie a plísně. Jak vybírat parní vysavač a s jakými typy se obchodech můžeme setkat?

Kuchyňský robot versus ruční šlehač, mixér a další přístroje
Základní funkce každého kuchyňského robota jsou velmi podobné ručnímu šlehači, ovšem s řadou výhod a dalších funkcí. V čem jsou kuchyňské roboty o tolik lepší, že se vyplatí do nich investovat tisíce korun?

Jaké parametry sledovat při výběru myčky nádobí?
Myčka nádobí je dnes běžnou součástí vybavení kuchyně, a u novostaveb nebo rekonstruovaných kuchyní je naprostým standardem. Při výběru je dobré se zaměřit na několik základních kritérií, ale všímat si i zdánlivých detailů, které mohou zpříjemnit nebo naopak zkomplikovat každodenní používání myčky.

Tyčový mixér je šikovný pomocník do každé kuchyně
K dobře vybavené kuchyni určitě patří tyčový mixér. Každá žena si v kuchyni, když je to jen trochu možné, ráda ulehčuje práci. Kvalitní a spolehlivý tyčový mixér určitě ocení každá moderní kuchařka. Je stále po ruce, dá se pověsit na zeď a nezabírá místo.

Pomůcky pro letní servírování a stolování
Léto je časem, kdy si nejvíce z celého roku vychutnáváme venkovní stolování. Taková večeře na zahradě má úplně jinou atmosféru - u jednoho stolu se schází rodina, přátelé a známí. Abychom si mohli náležitě vychutnat všechny možné dobroty, je třeba se vybavit vhodnými pomocníky pro servírování jídel. Nabídka trendy doplňků je dnes opravdu široká.