Přenosné skládací schůdky – nahoru a bezpečně
16.02.2010
Náš domov se někdy stává rizikovým pracovištěm. Občas se potřebujeme dostat třeba do horních pater skříně a rozhodně by to nemělo být balancováním na sestavě složené ze stolku a židle, případně na židličce od klavíru. V zájmu vlastního zdraví a dalších členů rodiny je důležité, abychom pro práci ve „výškách“ používali schůdky k tomu určené.
Po naražené kostrči, případně po zlomené ruce či noze asi touží málokdo a přitom k tomu můžete přijít opravdu velmi snadno – totiž nákupem nebezpečných schůdků. Některé zkušební testy dokazují, že až šest z deseti testovaných schůdků do domácnosti představuje potenciální nebezpečí pro uživatele, kteří se spolehnou na jejich služby. Takové nebezpečí je navýšeno informací pro spotřebitele v podobě značky zkušebny či označením normy. Tím je deklarováno, že splňují bezpečností požadavky, které jsou na ně kladeny normou. V mnoha případech však jde o klamavou deklaraci, neboť výsledky zkoušek vypovídají o tom, že normě nevyhovují.
Pokud plánujete v rámci jarního úklidu malovat, prát záclony a věnovat se jiným záslužným domácím výškovým pracím, budete schůdky brzy potřebovat. Mějte se však na pozoru při unáhleném a úsporném řešení skočit do nejbližšího hobby-marketu, neboť zrovna odtud nebývají domácí schůdky nejbezpečnější. Výrobky často trpí neduhy, které se vážně podepisují na bezpečnosti nebo praktickém použití. Výběr schůdků, které poskytují bezpečnou oporu, a přitom nebude hrozit pád schůdků a jejich uživatele, může být docela složitý oříšek.
Bezpečí uživatelů nade vše
Norma ČSN EN 131-2 vztahující se ke schůdkům diktuje, aby byla maximálně zajištěna bezpečnost spotřebitelů. I když většinu z požadavků normy není reálné ověřit si přímo v obchodě (většinou k ověření dojde až ve chvíli, kdy se něco stane), přece jen existuje několik záchytných bodů.
Dolní konce schůdků musí být opatřeny protiskluzovým zařízením, aby neklouzaly po podložkách, jako jsou třeba dlaždice. Jsou tím míněny protiskluzové krytky. Schůdky pro domácnost musí mít na stupadlech protiskluzové profilování a musí být trvale spojeny s bočnicemi. Naštěstí si žádný výrobce zatím nedovolil vyrábět hladká stupadla
Důležitou roli hraje tloušťka použitého materiálu. Části vyrobené z hliníkových slitin musí být silné nejméně 1,2 mm a ty ze železa musí mít tloušťku nejméně 1 mm, přičemž se do tloušťky nezapočítává tloušťka nátěru. Je třeba bedlivě sledovat také povrchovou úpravu. Přístupné hrany, rohy a vyčnívající díly musí být hladce sraženy nebo zaobleny. Stávají se případy, kdy například hliníkové schůdky pro domácnost měly na vrchní ocelové plošině ostrou hranu (okraj plechu), která může způsobit poranění.
Schůdky by měly být vyrobeny tak, aby se nevyklopila vrchní plošina. Norma ukládá, pokud mají schůdky plnit svoji funkci a zároveň být bezpečné, že stupadla musí být ve vodorovné poloze. Normou je připuštěna malá tolerance (±1°). Při zkouškách zaměřených na funkční rozměry stupadel je sledován ještě jeden parametr. I když schůdky zpravidla na sobě nesou maximálně povolenou nosnost, výrobci dobře vědí, jaké zatížení musí jejich výrobky vydržet, aby vyhověly požadavkům normy. V poměrně vysokém zatížení se skrývá jak bezpečnostní rezerva nad udanou maximální nosnost, tak se i zohledňuje dlouhodobost používání schůdků. Norma je v tomto směru vskutku přísná, neboť dovoluje trvalou deformaci, která se maximálně rovná 0,5 % vnitřní šířky stupadla, kdy je měřena v tomto směru vzdálenost mezi vnitřními stranami bočnic schůdků.
Informační povinnost
Možná to z obchodů budete dobře znát. Výrobci neustále nedodržují informační povinnost a taky se na ni nejvíce hřeší. U výrobků chybějí či jsou neúplné české návody. Na výrobcích není uvedeno vše, co na nich dle zákona musí být. Nedostatečná informační povinnost vůči spotřebiteli může však skončit i před soudem. Co se tedy při nákupu máte okamžitě ze schůdků dovědět?
Označení s informacemi musí být na schůdcích trvale upevněno. Musí obsahovat jméno výrobce anebo dodavatele, typ schůdků, rok a měsíc výroby, případně číslo série a maximální dovolené zatížení. Pouze ty výrobky, které vyhovují normě ČSN EN 131 (část 1 a 2), mohou v označení mít odkaz na tuto normu. Je tedy nanejvýš obezřetné z hlediska vlastní bezpečnosti při pořizování domácích schůdků zkontrolovat, zda tyto povinné údaje obsahují. Vybírejte tedy schůdky, které nesou číslo normy, respektive značku zkušebny. Vzhledem k provedeným testům se však bohužel někdy ani na takovýto odkaz spotřebitel nemůže spolehnout.
Interiérové žebříky
K tomu, abychom se do výše položených skříněk či polic dostali, můžeme sice využít přenosných schůdků, což ale může být zbytečné hazardování s vlastním zdravím.
Foto: interiérový žebřík firmy LANOS
Bezpečným a zároveň elegantním řešením je posuvný žebřík, který je fixně ukotven na lehké konstrukci a umožní nám tak snadno dosáhnout i do opravdu velkých výšek. Nejvíce posuvné žebříky využijeme asi v šatnách, knihovnách, ale své uplatnění najdou i v kuchyních nebo v pracovnách, kde často také nebývá mnoho místa nazbyt.
Samotný žebřík může být pouze ocelový, nebo doplněn o dřevěné schůdky, které mohou svou barvou příjemně ladit s barvami v interiéru. Konstrukce pro posouvání žebříku není nijak mohutná, skládá se z jedné ocelové tyče, po které jezdí kolečka žebříku a může být umístěna na jakékoli místo. Konstrukce umožňuje nejen snadnou manipulaci, ale současně zajišťuje i elegantní vzhled. Pro ještě větší komfort je možné na žebříky umístit madla pro jejich bezpečnější užívání. Pokud tedy chcete ušetřit místo a zajistit bezpečí celé rodiny, posuvné žebříky mohou být alternativní volbou. Nejrůznější typy posuvných žebříků nabízí například společnost LANOS.
-ar-
Článek byl zobrazen 25697 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Domácí potřeby a železářství
Připravte si velikonoční zahradní párty
Chystáte letos na Velikonoce zahradní slavnost? Oslavy jara jsou začátkem outdoorové sezony a velikonoční svátky a s nimi spojené volno, jsou skvělou dobou, kdy uspořádat první letošní grilovačku s posezením venku. Vládní opatření a současná situace sice nepřejou velkým oslavám se spoustou hostů. Zahradní párty si ale můžete užít i v úzkém rodinném kruhu.
Máte malou kuchyň? Pořiďte si skladné hrnce
V kuchyni často bojujeme s nedostatkem místa, zejména ve skříňkách máme mnohdy doslova narváno a řešíme, kam uložit hrnce, poklice a podobné nádobí. Skvělým řešením tohoto problému mohou být hrnce, které jdou vkládat jednoduše do sebe a navíc mají i odnímatelné rukojeti, proto je jejich uložení naprosto bezproblémové.
Čistá podlaha bez šmouh a s minimální námahou? To je mop Vileda TURBO
Kvalitní mop dokáže podlahu vyčistit mnohem rychleji a efektivněji než klasický hadr na podlahu. Můžou za to nejen inovativní materiály, ale také ergonomický tvar mopu a speciální ždímací mechanismus, kterým je vybaven kbelík.
Jak prodloužit životnost oblečení? Správně perte, sušte a osvojte si pár fíglů
Klíčem k co nejdelší životnosti vašeho oblečení je správná péče – praní, žehlení, sušení i ukládání oblečení a bot. Pokud tedy chcete, aby vám vaše oblíbené kousky vydržely déle než pár týdnů, stačí dodržovat pár základních pravidel a fíglů. Přinášíme jednoduché tipy, jak prodloužit životnost vašeho šatníku a co nejdéle jeho nový vzhled.
Na efektivní úklid si vezměte kvalitní mop – Vileda Ultramat TURBO
Přední evropský výrobce úklidových pomůcek VILEDA opět přichází s novinkou. Vylepšený plochý mop Ultramap TURBO, se kterým je úklid hračka a výsledek dokonalý. Mop je navíc nyní v akčním setu s kbelíkem se ždímacím mechanismem.
Broušení keramických nožů
I sebeodolnější a skvěle nabroušený keramický nůž se častým užívání opotřebovává a tak je potřeba jej alespoň jednou za tři roky nabrousit. Jestliže nůž používáme každý den, může u něj po několika letech , při nevhodném používání i několika týdnech, dojít ke ztupení čepele, v horším případě dokonce k jejímu mechanickému poškození.
Mop Ultramat Turbo – užitečný pomocník pro každodenní úklid
Rychlý a efektivní úklid, pokud možno s minimální námahou, to je sen každého, kdo musí alespoň občas vytírat tvrdé podlahy. Trio hadr, kbelík a smeták jsme naštěstí dávno opustili a dnes máme mnohem účinnější a pohodlnější pomocníky – mopy a speciální kbelíky.
Tipy na vánoční dárky pro kutily
Kutilové milují praktické dárky a řada věcí, které se hodí do dílny nebo kufříku s nářadím, je nekonečná. Máme pro vás pár praktických tipů, které je zaručeně potěší a využití najdou nejen doma, ale i na cestách.