Jak vybírat elektrickou troubu?
21.11.2008
Rozhodli jste se pořídit si do kuchyně elektrickou troubu? Pak věřte, že jste vykročili správným směrem - moderní doba si žádá moderní spotřebiče. Současné elektrické trouby přinášejí při vaření nejen větší pohodlí, ale kromě času šetří i vaší kapsu.
Je všeobecně známé, že elektrická trouba v porovnání s plynovou je rychlejší, lze ji lépe regulovat a hlavně - teplo působí na připravovaný pokrm rovnoměrně. Původní elektrické trouby byly vybaveny pouze dvěma topnými tělesy. Vývoj šel ale dopředu. Nejprve se dvě tělesa doplnily grilem, posléze se, laicky řečeno, změnil jejich tvar, přimontovaly se k ventilátoru a na světě byly první horkovzdušné trouby.
Na trhu v současné době pořídíte elektrické trouby v několika variantách. Kromě klasických modelů obchodníci nabízí i horkovzdušné elektrické trouby, parní, trouby s grilem, kombinované a multifunkční.
Původní elektrické trouby
Základem klasické elektrické trouby jsou většinou dvě topná tělesa, umístěná standardně nahoře a dole. Teplo tak působí z obou stran. V zadní stěně je zabudovaný ventilátor, který zajišťuje proudění vzduchu uvnitř. Tím se urychluje proces přípravy jídla a teplo působí na pokrm rovnoměrně. Samozřejmostí je dnes i vnitřní osvětlení.
Topné těleso horkovzdušné trouby má zpravidla kruhový tvar a je umístěno v blízkosti ventilátoru, většinou kolem turbíny, aby mohlo ohřívat vzduch, který proudí dovnitř. Horkovzdušné trouby nemusí sloužit pouze k pečení, ale lze je stejně dobře využít i k rozmrazování potravin, k sušení hub, bylin a ovoce, k urychlení vykynutí těsta a podobně.
Do popředí zájmu spotřebitelů, se na úkor svých horkovzdušných „kolegyň“, během několika málo let, dostaly parní trouby. Pára se získává pomocí ohřevu nádoby, kterou před pečením naplníme vodou. Vzhledem k tomu, že se při přípravě pokrmu obejdeme bez tuku, jídlo tak neztrácí žádné vitaminy a stopové prvky.
Dalším typem elektrické trouby je varianta s grilem. Rozdíly je opět v přidaném topném tělese, které může být součástí jak klasické, tak i horkovzdušné troubě. Velmi oblíbený je zejména otočný rožeň.
Nová „inteligentní“ generace
Současné elektrické trouby se mohou chlubit mnoha vychytanými inovačními doplňky, jako je například teplotní sonda, která vám zjistí podle teploty pokrmu, kolik času zbývá k jeho dokončení. Stačí ji do pokrmu zapíchnout, a ona mnohem přesněji, než třeba špejle, zjistí, v jak pokročilém stavu přípravy se jídlo nachází.
Další samozřejmostí se staly termostaty, s jejichž pomocí lze nastavit troubu na přesně požadovanou teplotu. Nejenže samy vypnou funkci pečení, ale mohou zároveň i udržovat teplotu uvnitř trouby tak, aby jídlo nevychladlo do té doby, než se k troubě vrátíme.
U nových modelů začíná převládat dotykové ovládání. Samotná komunikace spotřebiče s člověkem je zajištěna pomocí digitálního displeje. Moderní elektrické trouby mají k dispozici i vlastní paměť, takže lze přednastavit prakticky celý proces přípravy jídla. V některých případech stačí zadat pouze váhu (množství) a typ potraviny. Dražší modely pak nabízejí i systém ochlazování dvířek, takže z venkovní strany nehrozí úrazy popálením, což ocení zejména v rodinách s malými dětmi. Populární je rovněž funkce samočištění, kterou umožňují některé typy speciálně upravených interiérových povrchů.
Klasické sporáky na ústupu
Přestože se i plynové trouby stále vyvíjejí a jejich výrobci se snaží, aby obstály co nejlépe, při srovnání s jejich elektrickými soky, zájem o ně klesá. Stejně tak začíná zvonit hrana i volně stojícím sporákům. Není divu. Vestavné trouby se lépe přizpůsobují prostoru v kuchyni a zároveň nabízejí pohodlnější obsluhu.
Lze je nejenom variabilně umístit do potřebné výše, abychom nemuseli ohýbat svá záda, ale stejně tak můžeme, právě na rozdíl od klasického sporáku, od sebe oddělit varnou desku a pečící část. Samozřejmostí je dnes i teleskopické vysouvání a výsuvné pečící vozíky, které vás opět uchrání před zbytečnou bolestí.
Kolik zaplatíte?
Cenové rozpětí značkových volně stojících elektrických sporáků se pohybuje zhruba od 5.000 korun nahoru. V této výši pořídíte například elektrický sporák Zanussi s litinovými plotnami a otočným rožněm. Horní cenová hranice je otevřena a odvíjí se od použitého materiálu a pochopitelně užitných funkcí jednotlivých modelů. K těm luxusnějším patří například modely firmy Siemens. Jejich elektrický nerezový sporák se sklokeramickou deskou, s pečícím vozíkem a troubou na 65 litrů si můžete domů pořídit za necelých 35.000 korun.
Ještě větší cenové rozdíly jsou mezi vestavnými elektrickými troubami. Za necelých 6.000 korun nabízí multifunkční troubu s mechanickou minutkou firma Ariston. Desetkrát vyšší, cca 50.000 korun, je cena pečící trouby liftMatic, opět značka Siemens, určená k instalaci na zeď do výšky očí. A její výhody? Pochopitelně design a nerez materiál, dále jedenáct druhů ohřevu, včetně cirkulačního grilu, 3D horkého vzduchu, rychloohřevu, předehřívání, rozmrazování, udržování teploty při otevřené troubě a udržování teploty při zavřené troubě. Dále je to funkce activeClean, neboli automatické samočištění, tukový a pachový filtr.
Autor: sup
Foto: archiv firmy Electrolux
Článek byl zobrazen 19513 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Bílá technika a domácí spotřebiče
Topinkovače a jejich nový design a vychytávky
Topinkovače nebo toustery či sendvičovače už dnes určitě najdete v každé domácnosti. Kdo by si po ránu nedal pár křupavých toustíků? Výrobci přicházejí se stále novými typy a snídaňovými elektrospotřebiči se trh doslova hemží. Nabídka je široká co do pestrosti sortimentu, jakosti, designu i cen.
Jak fungují ochlazovače vzduchu a kdy jsou lepší než klimatizace?
V letních vedrech je jakékoliv ochlazení vítané. Ovšem ne každý snese klasickou klimatizaci. Dobrou alternativou jsou ochlazovače vzduchu, které jsou jakýmsi kompromisem mezi ventilátorem a klimatizací.
Bezpečné bydlení nejen pro seniory
Víte jak upravit a případně dovybavit byt pro seniora nebo hůře pohyblivého člena rodiny? S přibývajícím věkem se nároky uživatele konkrétního bytu mění a to, co dříve nebylo problémem, dnes může být nepřekonatelnou překážkou. Naštěstí existuje spousta drobných pomocníků, díky nimž je možné byt seniora proměnit tak, aby vyhovoval z hlediska komfortu i bezpečnosti.
Zařizujeme kuchyni od A do Z
Zařizování kuchyně představuje běh na dlouhou trať. Vymyslet vše tak, aby byla nejen praktická, ale zároveň estetická a kvalitní, není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Podívejme se alespoň ve zkratce, co nás v takovém případě čeká a na co bychom neměli zapomenout.
Co by měla umět pračka
Automatické pračky jsou dnes na zcela jiné úrovni než „tancující tatramatky“. Dokáží vyprat i vlnu nebo peří a prádlo vyždímají tak, že v něm zůstane méně než 50 % vlhkosti.
Vysavače s vodní filtrací jsou stále účinnější a oblíbenější
Vysavače s vodní filtrací nejsou na trhu žádnou novinkou, ale jejich výrobci neustále přicházejí s inovacemi, které zlepšují sání, filtraci i uživatelský komfort. Pojďme se tedy společně blíže podívat na výhody, které bezsáčkové vysavače s vodní filtrací nabízejí.
Vybíráme vhodný odšťavovač
K létu neodmyslitelně patří také hromady čerstvého ovoce a zeleniny. Mnohdy v parném horku nemá člověk chuť na klasický oběd a bohatě jej zasytí i jen tyto "lehké" potraviny. Stále větší oblibě se těší zejména výživné ovocné či zeleninové šťávy, a tak by ve vaší kuchyni neměl chybět kvalitní odšťavovač.
Jak vybrat domácí vinotéku? Zajímat by vás měla kapacita, spotřeba i zóny.
Vypadá trochu jako klasická lednička, ale její funkce jsou poněkud jiné. Domácí vinotéka je skvělým pomocníkem pro všechny milovníky vína, kteří si potrpí na kvalitu a s tím spojené správné skladování. Ne každý má možnost doma postavit vinný sklípek, a tak musí přijít na řadu technika. Jak vinotéky fungují, co by jim nemělo chybět a kterou vybrat, aby vyhovovala vašim potřebám?