Pořizujeme si digestoř – podle čeho vybírat?
07.09.2007
Propojení kuchyně s obývacím pokojem patří mezi trendy nového bydlení. Vedle svých nesporných výhod, však s sebou přináší i řadu omezení. Jedním z nich je i linoucí se vůně připravovaného jídla po celém bytě. Proto je dnes téměř nezbytností pořídit si kvalitní digestoř, která veškeré pachy a páry zachytí. Podívejme se, na co se při jejím výběru zaměřit.
Typ digestoře
V současné době se setkáme se dvěma základními typy digestoří, s filtrovými nebo s přímým odtahem. Filtrové digestoře fungují na principu recirkulace vzduchu. Ten je proháněn přes uhlovodíkový filtr, na kterém se zachycují veškeré mastnoty a nečistoty. Filtr je nutné jednou až dvakrát do roka vyměnit, a to v závislosti na četnosti vaření. Vedle této nezbytné údržby patří mezi další nevýhody i to, že filtrové digestoře nezachycují páru, jež se uvolňuje při vaření. Při nedostatečném větrání se tak mohou v místnosti časem začít objevovat plísně. Z tohoto důvodu se filtrové digestoře používají spíše jako náhradní řešení v těch domácnostech, kde nelze zajistit přímý odtah vzduchu.
O mnoho účinější jsou digestoře s přímým odtahem, který je nejčastěji odveden do světlíku či ventilační šachty. I zde je však nutné dodržet určitá pravidla. Vzdálenost mezi vývodem a tělem digestoře by měla být co nejkratší. Vzduch je veden v odtahové trubici, která by pro vyšší účinek měla být hladká a bez zbytečných ohybů. Jedinou nevýhodou těchto digestoří je, že vedle pachů odvádí ven z místnosti i teplo, čemuž ale lze zabránit použitím filtru.
Výkon
Jakákoliv digestoř by měla vyměnit vzduch v místnosti alespoň desetkrát za hodinu. Požadovaný výkon digestoře tudíž závisí na velikosti kuchyně, přičemž platí, že čím menší místnost, tím je nutná častější výměna vzduchu. Je-li kuchyň integrovaná v obytném prostoru, měl by výkon digestoře dosahovat alespoň 600 m3/h.
Spolu s výkonem úzce souvisí i hlučnost. Ta by ani při nejvyšším výkonu neměla překročit hranici 60 decibelů.
Design
Ačkoliv výběr digestoře bychom měli podřídit především jejímu výkonu, i design hraje nezanedbatelnou roli. Na pomyslném žebříčku popularity se tak stále drží nerezové digestoře v kombinaci se sklem. Jejich elegance je však vykoupena poměrně náročnou údržbou povrchu, proto v tomto případě raději volte z ryze praktických důvodů matnější materiály. Pokud si s nekonečným leštěním nechcete hlavu lámat vůbec, pořiďte si vestavnou digestoř, jejíž odtahová trubice je schována přímo v kuchyňské skřínce. Ušetříte tím nejen čas při úklidu, ale i nějakou tu korunu, neboť vestavné digestoře jsou přeci jen o něco levnější než jejich komínové kolegyně.
Text: Ing. Kateřina Maňasová
Foto: archiv firem Elica, De Dietrich, Whirlpool
Články s podobnou tématikou
Vaření bez par
Odsávaní par
Poradna: Rekonstrukce kuchyně a koupelny
Malá kuchyň - více přemýšlení
Vaříme, ale kde a na čem?
Dřezy z umělého kamene jsou téměř nezničitelné
Volba kuchyňské linky
Drtiče odpadků
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Bílá technika a domácí spotřebiče
Článek byl zobrazen 14832 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Kuchyňské vybavení
Co ukázal průzkum chování lidí v kuchyni?
Oddělení firmy Blum pro průzkum potřeb uživatelů kuchyní sleduje zvyky a pracovní postupy lidí a zjišťují, co lidé v kuchyni skutečně potřebují. Expertka Miriam Wildauer, z tohoto týmu říká: „mnoho typických činností v kuchyni probíhá na celém světě stejně“.
Fondue není pouze jídlo
Každý milovník fundue vám řekne, že nejde pouze o jídlo, ale doslova o obřad. K fondue je vždy potřeba určitá atmosféra, správné ingredience a hlavně ten správný fondue set. Možná jste dosud nevěděli, že i mezi jednotlivými soupravami existují rozdíly.
Vakuování potravin prodlouží jejich trvanlivost
Skladovat potraviny tak, aby nepodlehly rychlé zkáze, uchovaly si chuť a neztratily nic na své kvalitě, umožňuje zmrazení, zavaření nebo nejmodernější a šetrný způsob - vakuové systémy. V době, kdy na zahrádce dozráva nejrůznější ovoce a zelenina a lesy jsou plné hub, vakuování potravin jistě oceníte.
Kupujeme výhodně kuchyňský dřez
Elitní značku Schock, jedničku v oblasti kuchyňských dřezů z kompozitních materiálů, neboli granitových dřezů známe jako spolehlivého partnera na českém trhu již více než 10 let.
Zahřejte se kávou a čajem ze stylových rychlovarných konvic
Již několik desítek let jsou nezbytnou součástí vybavení našich domácností mimo jiné i rychlovarné konvice. A je to naprosto pochopitelné. Dostaneme-li chuť na voňavou kávu anebo povzbuzující čaj, proč čekat čtvrt hodiny, než voda na plynovém vařič začne pobublávat, když v rychlovarné konvici je uvaření vody otázkou několika vteřin.
Vybíráte kuchyňský robot bez ramene? dTest přináší praktické tipy i postřehy z aktuálního testu
Předností kuchyňských robotů bez ramene bývá pestrá nabídka speciálních nástavců. Díky nim pomohou nejen s přípravou těsta, ale i se šleháním, sekáním, mixováním nebo strouháním. Zástupci nezávislé spotřebitelské organizace dTest podrobili důkladným zkouškám 17 modelů a k užitečným tipům na výběr tak přidávají i poznatky o tom, jak si spotřebiče vedly v praxi.
Porcelánové nádobí – jak poznat kvalitu
Porcelánové nádobí je charakteristické velkou šíří sortimentu. Nádobí se prodává buď v soupravách, nebo v jednotlivých kusech Porcelánové nádobí je maximálně hygienické, dobře omyvatelné a česká výroba je známá kvalitou výrobků. Záleží již jen na nás jakým druhem porcelánu si svoji domácnost vybavíme.
Dózy na potraviny - uchovávejte potraviny kvalitně a zdravě
Uskladnit potraviny tak, aby vydržely co nejdéle čerstvé a aby byly uchovány bezpečně, bez rizika napadení bakteriemi nebo plísněmi už dnes není nikterak složité. A rovnou můžete zapomenout na plátěné, igelitové nebo papírové pytlíčky či staré použité krabice.