Jak zařídit malou kuchyň?
03.01.2013
Pokud vaše kuchyň nepatří zrovna k největším, pak jistě víte, že je třeba v ní maximálně využít každého centimetru. Jistě chcete, aby byla hezká na pohled, ale zároveň také dokonale funkční. Jak tedy vhodně zařídit malou kuchyň tak, aby poskytovala dostatek prostoru a pohodlí při práci? Máme pro vás pár praktických tipů.
Když se nám místa v kuchyni příliš nedostává a jsme limitováni prostorem, musíme mnohem více uvažovat nad zařízením, které do kuchyně pořídíme. Tento problém se většinou týká kuchyní v panelových domech, kde je přímá linka, minimální prostory pro stolování a nedostatek ukládacích prostor. Ale není třeba si zoufat, i takovýto malý prostor může být nápaditý. Sice to dá trochu více práce a mnohdy se nevyhneme ani bourání, ale výsledek pak stojí za to.
Jak opticky zvětšit kuchyň?
Ne vždy je však třeba se hned pouštět do rozsáhlých architektonických úprav, někdy stačí vyzkoušet pár optických triků. Pokud se vám zdá, že je váš kuchyňský kout tmavý a úzký, můžete jej vizuálně zvětšit použitím těch správných barev. Nejen bílá a smetanová dokáže v tomto případě pomoci, ale obecně platí, že čím tmavší barva, tím menší prostor. Do malé kuchyně proto volíme spíše světlé a jasné odstíny. Také volba velikosti dlaždiček může být velmi důležitá. I zde je dobré se držet pravidla, že malý prostor vyžaduje malé formáty dlaždiček. V malé kuchyni pak samozřejmě nesmí chybět ani dostatečné osvětlení.
Úložné prostory jsou základ
V malé kuchyni je velmi důležité mít dostatečný počet skříněk, které budou navíc také vhodně rozmístěny. Pamatujte na to, že čím vyšší je nábytek, tím menší působí daný prostor. Proto velká skříň sahající až ke stropu není zrovna to pravé. Malé prostory se skvěle provzdušní tím, že místo horních skříněk dáte jen police. Ve spodních skříňkách je pak třeba myslet na dostatek úložných prostor. Nejlepším řešením v případě malých kuchyní je nábytek na míru. Místo lze však výrazně šetřit také praktickým vnitřním uspořádáním. Skvělý je drátěný program, výsuvné desky a police, otočné drátěné koše a sklopné skříňky zabudované do linky. Právě tyto prvky nám zajistí, že nikde nezůstane žádné nevyužité místo – ani v rozích.
Speciálky pro malé kuchyně
V dnešní době nabízí mnohá kuchyňská studia speciální kuchyňské programy určené pro malé kuchyně. Designéři si na nich dali opravdu záležet a vybavili je nejrůznějšími detaily tak, aby i malá kuchyň mohla být plně využita. Co se týče využití daného prostoru, jeví se jako nejvhodnější řešení kuchyňská sestava navržená a vyrobená na míru podle konkrétního prostoru. Je tak možné využít opravdu každý centimetr a zakomponovat sem i atypická řešení a zajímavé nápady. Estetická stránka kuchyně také nebude nijak trpět, je možné ji zařídit dle vašeho vkusu.
Čemu se rozhodně vyhnout?
Také se vám líbí, když má někdo v kuchyni efektní ostrůvek nebo barový pultík? Tak na něj můžete bohužel zapomenout, vměstnat jej do malé kuchyně je nadlidský úkol. Kuchyňské ostrůvky jsou sice hitem moderních kuchyní, ale hodí se jen tam, kde je ze všech stran může obklopovat alespoň metr volného prostoru. Zkuste spíše vsadit na variantu sklopné desky, která v případě potřeby rozšíří vaší pracovní plochu. Vhodný může být také snídaňový pultík umístěný naproti lince. V případě, že vám pracovní plocha nestačí, zvolte dřez bez odkapávače, ale vybavený doplňkovou krycí deskou na dřez. Rozhodně také nemějte umístěné spotřebiče jen tak v prostoru, ale zabudujte je. Volně stojící spotřebiče totiž rozdělují a opticky zmenšují prostor.
Šetřete jen na správném místě
Nejrůznější kuchyňské náčiní můžete ukládat nejen do zásuvek, skříněk a polic, ale spoustu místa vám pomohou ušetřit rovněž závěsné rampy. Přímo na zeď tak můžete pověsit nože, naběračky, vařečky, kořenky atd. Skvělou pomůckou jsou velké kulaté nástěnné magnety, které slouží jako držák na nože. Nebojte se proto dokoupit takovéto detaily a vychytávky, díky kterým budete také šetřit váš drahocenný prostor.
Problém jménem dveře
V malé kuchyni oceníte místo běžných křídlových dvířek a dveří raději dveře posuvné. K jejich otevírání a zavírání není potřeba tolik manipulačního prostoru. Zejména v rozích místnosti nebo v úzkých kuchyňských koutech se vám budou ušetřené centimetry jistě velmi hodit. Někdy jsou totiž třeba spotřebiče umístěny tak blízko naproti sobě, že otevřít je zároveň je nemožné.
Dejte na rady odborníků
Lidé s dostatečně velkou kuchyní většinou nemají problém s tím, jak ji zařídit. Často do ní umístí vše, co je dnes potřebné a moderní a ještě jim zbyde dostatek místa pro individuální nápady. Čím menší prostor, tím větší jsou však nároky, proto se nebojte si přizvat na pomoc odborníka. Ten má totiž se zařizováním malých kuchyní jistě dostatečné zkušenosti a vymyslí takové prvky, které by vás jistě ani ve snu nenapadly. Navíc se vyvaruje hlavních chyb, které majitelé malých kuchyní pravidelně dělají, když si zařizují prostor svépomocí. Kvalitní kuchyňská studia běžně nabízí možnost konzultace s poradcem, stejně jako sestavení trojrozměrného návrhu, s jehož pomocí si majitelé kuchyně udělají lepší představu o tom, jak bude jejich budoucí kuchyň vypadat.
- jpa -
Foto: Ikea
Článek byl zobrazen 35423 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Kuchyně
Dekorativní panely do kuchyně i koupelny
Plošně frézované dekorativní panely nabízejí širokou škálu uplatnění v moderních interiérech a především: vypadají opravdu skvěle!
Nábytkové pocket systémy aneb schovejte to za dveře
Dnešní domy a byty se snaží co nejvíce propojovat interiér, aby byli všichni pohromadě. Přesto by se ale někdy hodila stěna navíc, která by zajistila více soukromí nebo třeba schovala nepořádek před nečekanou návštěvou. Přesně takové řešení nabízí tzv. pocket systém REVEGO od firmy Blum. Jak funguje a kde všude se dá využít?
Pomocníci v kuchyni od firmy Blum
Kdo chce, aby mu práce v kuchyni šla hezky od ruky, by měl věnovat dostatečnou pozornost způsobu uložení pomůcek, které pro vaření a přípravu jídla používá. To, že máme vyšperkovanou kuchyň je sice hezké, ale když není dostatečně funkční, je nám na nic. Proto je dobré si pořídit několik chytrých pomocníků, kteří do naší kuchyně vnesou systém.
Do kuchyně vtrhnul umělý kámen
Zvažujete koupi kuchyně a nevíte jakou si pořídit kuchyňskou desku? Doporučil bych vám umělý kámen. Jmenuji se Petr Geleta a jsem bytový designer. S umělým kamenem pracuji od svých začátků. Výhody, které vám tento jedinečný materiál nabízí, vám usnadní údržbu kuchyně a dodá ji punc výjimečnosti.
Kuchyně podle feng-šuej
Strava je důležitým zdrojem životní energie. O tom, že musí být zdravá, nikdo nepochybuje, ale ne každý také věnuje pozornost prostředí, v němž je připravována a konzumována. Čínské učení feng-šuej tvrdí, že pokud jídlo chystáme v nevyhovujícím prostředí, jeho negativní energii následně konzumujeme. Na vhodné uspořádání kuchyně je tak třeba dávat dobrý pozor.
Kuchyň v podkroví – nápady a inspirace na vybavení a uspořádání
Zařizování podkrovní kuchyně je náročné, ale zároveň nabízí možnost vytvořit originální a útulný prostor. Máme pro vás několik tipů, jak efektivně zařídit kuchyň v podkroví, půdní vestavbě nebo jiném prostoru se šikmou střechou, řadu fotografií a další inspirace.
Kuchyňské desky z přírodního kamene jsou odolné a krásné
Pokud chcete mít v kuchyni originální a estetický prvek, který je zároveň plně funkční, sáhněte po pracovní desce z přírodního kamene, přesněji řečeno ze žuly, která je pro výrobu pracovních desek do kuchyně nejvhodnější.
Ergonomie 5. díl - ergonomie v kuchyni
Kuchyň je z hlediska bezpečnosti pokládána za jedno z nejrizikovějších míst v domácnosti. Kuchyňské pohromy nejčastěji pocházejí z popálenin o horkou plotnu, může jít o úrazy hlavy při otevřených horních skříňkách, i špatně uložené ostré nože dokážou způsobit nepříjemnosti. Aby tomu tak nebylo, je třeba při zařizování kuchyně dbát na jisté ergonomické zásady.